Állambiztonsági Rendészet
más néven magyar Gestapo: 1944 tavaszán német segítséggel felállított politikai rendőrség, amely Hain Péter vezetése alatt leginkább a magyar zsidók letartóztatásáról, megkínzásáról és kirablásáról vált hírhedtté.
Anschluss
Ausztria és Németország egyesülése, amely 1938 márciusában következett be, amikor a német hadsereg bevonult Ausztriába.
aranyvonat
magyar zsidóktól elrabolt értékeket 1945 tavaszán Ausztriába szállító szerelvény.
árja
náci ideológia szerint felsőbbrendű, értékes fajhoz tartozó, nem zsidó ember.
árjásítás
zsidó vagyon erőszakos elvétele, állami elkobzása és/vagy a nem zsidó lakosságnak való juttatása.
áruért vért akció
az SS kezdeményezte tárgyalássorozat 1944-ben, amelynek során a magyar zsidók életéért a németek 10 ezer teherautót és egyéb hiánycikkeket (kávé, tea) követeltek.
asszimiláció
zsidók vagy más kisebbségi csoportok beolvadása-beolvasztása a többségi társadalomba, amely leggyakrabban az anyanyelv és a kultúra átvételével, sokszor -valláskülönbség esetén - az eredeti felekezet elhagyásával, a többségi vallás felvételével járhat együtt.
Auschwitz-album
mintegy 200 darab fényképet tartalmazó gyűjtemény, amelyet az auschwitzi fotólabor SS vezetője készített 1944 nyarán a magyar zsidók megsemmisítéséről.
Auschwitz-jegyzőkönyv
az 1944 áprilisában és májusában Birkenauból megszökött foglyok beszámolói alapján készült jelentés, amely eljutott Magyarországra, valamint nyugatra is.
bécsi döntések
nemzetközi határozatok, amelyeket egy kétoldalú felkérés alapján, területi ellentétek ügyében felálló német-olasz döntőbizottság hozott: 1938 novemberében Csehszlovákiától a Felvidék és Kárpátalja déli részét (első bécsi döntés), 1940 augusztusában pedig Romániától Erdély északi részét ítélte Magyarországnak (második bécsi döntés).
Buna
Monowitz (Auschwitz III) környéki ipartelep munkatáborainak gyűjtőneve.
cionizmus
budapesti születésű Herzl Tivadar alapította zsidó nacionalista mozgalom, amely egy új zsidó állam létrehozását tűzte ki céljául. A cionisták a világban szétszórva élő zsidóságot itt kívánták összegyűjteni és nemzetté kovácsolni.
Deportáltakat Gondozó Országos Bizottság
DEGOB: a háború végén felállított segélyszervezet, amely megszervezte a deportáltak hazatérését, ellátását, illetve kivándorlását.
ÉME-Ébredő Magyarok Egyesülete
szélsőséges jobboldali mozgalom. A Horthy-korszak elején az antiszemita propaganda mellett esetenként fegyveres atrocitásokat is elkövetett a zsidók ellen.
Einsatzgruppe
szó szerint Bevetési Csoport: a Birodalmi Biztonsági Főhivatal parancsnoka által létrehozott, a megszállt szovjet területeken a németek számára "nem kívánatos" zsidók, cigányok és partizánok kiirtását végrehajtó speciális egységek. 1944 tavaszán a Geschke SS-ezredes vezetése alatt álló, Magyarországra bevonuló SS és rendőralakulatok gyűjtőneve.
emancipáció
egyenjogúsítás, a zsidók és a zsidó vallás hátrányos megkülönböztetésének eltörlése.
Endlösung
végső megoldás: a zsidók fizikai megsemmisítésének, kiirtásának náci fedőneve.
fajvédelem
radikális nacionalizmusra és antiszemitizmusra épülő, heterogén eszmerendszer, amely a Horthy-korszakban a nem zsidó magyarok helyzetének javítását a trianoni béke felülvizsgálatával, a zsidók társadalmi és gazdasági pozíciókból való kiszorításával, illetve szociális reformokkal kívánta elérni.
fehérterror
Horthy nevével fémjelzett, ellenforradalmi hadsereg tiszti különítményei által végrehajtott atrocitás-sorozat, amelynek vélt vagy valódi kommunisták és baloldaliak, köztük sok zsidó esett áldozatul 1919-1920-ban.
Gestapo
Geheime Staatspolizei: a nácik titkos államrendőrsége.
Halálfal
az auschwitzi Gestapo épületének (11. blokk) udvarát lezáró téglafal, ahol sok ezer foglyot lőttek agyon.
Halálkapu
birkenaui (Auschwitz II) megsemmisítő tábor kapuja.
Halucok
cionista ifjúsági szervezetek összefoglaló neve.
Hásomér Hacair
baloldali cionista ifjúsági mozgalom.
Harc
Bosnyák Zoltán vezette, szélsőségesen antiszemita Zsidókérdést Kutató Magyar Intézet hetilapja.
Höss-akció
Aktion Höss: a magyar zsidók 1944-es megsemmisítésének fedőneve Auschwitz-Birkenauban.
integráció
beilleszkedés, egy kisebbség tagjainak alkalmazkodása a többségi társadalom szokásaihoz, kultúrájához, amely azonban nem jár együtt a teljes beolvadással, azaz a kisebbségi önazonosság feladásával.
Jehova Tanúi
pacifista keresztény szekta, amelynek tagjai vallási előírásaik értelmében nem hajlandók fegyvert fogni, ezért a nácik sokukat táborokba hurcolták.
Jó Pásztor Bizottság
protestáns vallású zsidók érdekvédelmére létrejött szervezet.
Kanada-kommandó
hivatalos nevén Aufräumungskommando: a deportált zsidók értékeit kezelő és szortírozó, főleg zsidókból álló takarító munkacsapat neve az Auschwitz-komplexumban.
kápó
németek által a táborokban kinevezett munkafelügyelők, akik a megkülönböztetett bánásmód és ellátás fejében általában igen kegyetlenül bántak fogolytársaikkal.
Kasztner-vonat
Kasztner Rezső, cionista vezető erőfeszítéseinek eredményeképpen 1944. június 30-án Budapestet elhagyó vonat, melynek utasai fél éven belül Svájcba kerültek.
KEOKH
Külföldieket Ellenőrző Országos Központi Hatóság: a Magyarországra érkező idegen állampolgárságú személyeket ellenőrző hivatal, amely üldözte a zsidó menekülteket és egyik kezdeményezője volt a hontalan (vagy annak nyilvánított) zsidók 1941 nyarán végrehajtott deportálásának.
keret
munkaszolgálatosokat kísérő katonai egység, amelynek vezetői és tagjai gyakran éheztették, verték, sőt esetenként meg is ölték az őrizetükre bízott zsidó és nem zsidó munkaszolgálatosokat.
kollaboráció
(kollaborálás): a megszálló hatalommal való együttműködés.
Kristályéjszaka
Egy Franciaországban szolgáló német diplomata meggyilkolása miatt megtorlásként elrendelt, központilag megtervezett és irányított, országos zsidóellenes erőszakhullám Németországban 1938. november 9-10-én. A zavargások során több tucat zsidót megöltek, zsinagógák és zsidó üzletek százait rombolták le, gyújtották fel, de a rendőrség nem avatkozott az eseményekbe. Nevét a betört kirakatokból szertehulló szilánkokról kapta.
MOVE
Magyar Országos Véderő Egyesület: antiszemita, jobboldali félkatonai szervezet a Horthy-korszakban.
Margarete-terv
Magyarország megszállására kidolgozott német terv fedőneve.
Mentőbizottság
Kasztner Rezső és Komoly Ottó vezetésével megalakult illegális budapesti cionista segélyszerv.
Mexikó
birkenaui (Auschwitz II) tábor be nem fejezett részlege (BIII), ahol 1944 nyarán több mint 30 ezer magyar zsidó nő élt különösen rossz körülmények között.
migráció
népességmozgás, áttelepülés.
neológ
judaizmus ősi formáit és tradícióit némiképp lazító, korszerűsítő, vallásos zsidó.
nemzetvezető
Szálasi Ferenc nyilas diktátor címe. Hitler führeri pozíciójának mintájára Szálasi a "nemzetvezetői" funkcióban összevonta az állam- és kormányfői jogosítványokat.
népbíróság
háborús bűnök kivizsgálására Magyarországon létrehozott bírói testületek.
numerus clausus
magyarul zárt szám: a zsidó származásúak felsőoktatási arányszámát korlátozó, 1920-ban megalkotott törvény, amelyet 1928-ban enyhítettek.
nyilasok
Szálasi Ferenc vezette szélsőségesen antiszemita, radikális jobboldali politikai mozgalom, amelynek jelvénye a nyilaskereszt. A több betiltás, újjáalakulás és pártszakadás után Szálasi 1944. október 15-én a Nyilaskeresztes Párt - Hungarista Mozgalom vezetőjeként vette át a hatalmat német segítséggel.
Organisation Todt
magyarul Todt-Szervezet: a német hadiipar teljesítményének fokozására létrehozott, félkatonai alapon működő, kényszermunkásokat dolgoztató szervezet.
ortodox
judaizmus ősi formáit és hagyományait megtartó, azokat modernizálni nem kívánó, vallásos zsidó.
őrségváltás
kultúrában, gazdaságban, kereskedelemben és iparban elhelyezkedő zsidók kiszorítása és felváltása nem zsidókkal.
Porrajmos
a cigányok üldözésének és kiirtásának elnevezése romani nyelven.
revízió
az 1920-as trianoni békeszerződés következtében elvesztett területek visszaszerzésének, a régi határok visszaállításának alapelve.
RSHA
Reichssicherheitshauptamt: magyarul Birodalmi Biztonsági Főhivatal, a náci elnyomó apparátusokat (Gestapo, SD, stb.) egyesítő és irányító csúcsszerv, amelynek 1942-ig Heydrich, 1943-tól pedig Kaltenbrunner SS-tábornok volt a parancsnoka.
SA
Sturmabteilung: magyarul Rohamosztag, a húszas-harmincas években a náci párt félkatonai tömegszervezete, amely a gyűléseken tartotta fent a rendet, valamint a politikai ellenfelek hasonló alakulataival csapott össze. 1933 után segédrendőrségként működött.
SEK
Sondereinsatzkommando Eichmann: magyarul szó szerint az Eichmann Különleges Bevetési Egység. Az 1944. március 19-én Eichmann vezetésével Budapestre érkezett alakulat, amely a zsidók gettósítását és deportálását szervezte a magyar belügyi hatóságokkal együttműködve.
SD
Sicherheitsdienst: magyarul Biztonsági Szolgálat, kezdetben a SS belső, később a náci párt és állam titkosszolgálata.
SS
Schutzstaffel: magyarul Védő Osztag, eredetileg a náci párt elit fegyveres testülete.
Sonderkommando
magyarul Különleges Egység: a gázkamrában és a táborban megöltek holttesteit elégető, főleg zsidókból álló munkacsapat.
Szauna
birkenaui tábor nyugati végében álló fürdőépület, ahol a frissen érkezett, munkaképes foglyokat megborotválták, megfürdették, és csíkos rabruhával látták el, majd tetoválták.
Totenkopf SS
magyarul Halálfejes SS: a koncentrációs és megsemmisítő táborokat őrző SS-fegyvernem.
Üvegház
Vadász utca 29. szám alatt működő, svájci követségi védelem alatt álló épület, amely 1944 júliusától a cionista mentőakciók központja és sok száz üldözött menedéke lett.
védett századok
munkaszolgálatos alakulatok, amelyek tagjai 1944-1945-ben valamelyik külföldi ország diplomáciai védelme alatt álltak.
védlevél
németül Schutzbrief: a Magyarországon működő különböző külföldi diplomaták által a magyar zsidóknak kiadott dokumentum, amely bizonyította, hogy tulajdonosa a kibocsátó ország állampolgára, vagy annak védelme alatt áll.
vérvád
gyakran antiszemita erőszakhoz vezető, népi babonán alapuló hiedelem, mely szerint a zsidók vallási szertartásaikhoz elrabolt keresztény gyerekek és szüzek vérét használták fel.
Vitézi Rend
A Horthy Miklós kormányzóhoz hű társadalmi elit létrehozását hivatott szervezet, magyar "lovagrend", amelynek első világháborús megbízható veteránok lehettek a tagjai, akik vitézzé avatásukkor földbirtokot kaptak a kormányzótól.
Volksbund
magyarul Népi Szövetség: a magyarországi németeket képviselő és irányító, náci ideológiát valló nemzetiségi szervezet.
vörösterror
Tanácsköztársaság idején a vélt vagy valódi ellenforradalmárok elleni megtorló akciók, gyilkosságok, amelynek elkövetői és áldozatai között is sok zsidó származású volt.
Waffen SS
magyarul Fegyveres-SS: a fronton harcoló önkéntes vagy sorozott SS-alakulatokat tömörítő fegyvernem. Szervezetileg a táborok őrzését ellátó egységek is ehhez tartoztak. A Waffen SS-ben majdnem egy millióan szolgáltak, köztük több százezer, különböző európai országokból érkezett önkéntes, besorozott, külföldi német származású (ún. népi német) katona, illetve szovjet hadifogoly.
Wannsee-i konferencia
az európai zsidóság megsemmisítésének megtervezésére, náci tisztségviselők részvételével létrejött találkozó. Az 1942. január 20-án, Berlin egyik elővárosában tartott megbeszélésen a házigazda Heydrich a meghívott német szervek képviselőivel elfogadtatta, hogy a "zsidókérdés végső megoldására" egész Európában az RSHA irányelveinek megfelelően kerül sor. Az ülésről, amelyen több mint 11 millió európai zsidó (köztük a semleges államok és az el nem foglalt Anglia zsidó közösségének) sorsáról és kiirtásáról tanácskoztak, a jelenlévő Eichmann jegyzőkönyvet készített. Ez a holokauszt történetének egyik legfontosabb, megmaradt dokumentuma.
Wehrmacht
magyarul Véderő: a német szárazföldi, tengeri és légi haderő összefoglaló neve.
Zsidó Tanács
egy ország vagy város zsidó vezetőiből álló választott vagy kijelölt testület, amelynek a nácik rendeleteit kellett végrehajtania és betartatnia.
Zsidórámpa
németül Judenrampe: a birkenaui táborba érkező vasúti sínpárok közötti terület, ahol a vagonokból kiszálló zsidókat az SS-orvosok szelektálták. 1944 tavaszán a Höss-akcióra való felkészülés során építettek.
Zyklon B
eredetileg ciántartalmú rovarirtószer, amellyel 1941-től a nácik gázkamrákba zsúfolt áldozataikat ölték meg. Elsősorban Auschwitz-Birkenauban használták. |