4. rsz Megszlls s ellenlls
Mieltt rtrnnk a nov.4-i hitszeg szovjet tmads rszleteinek ismertetsre, mindenekeltt le kell szgeznnk, hogy a vilg hadtrtnetnek legalvalbb pldjt produklta a magyar hadsereg vezetse, belertve az esemnyek sorn felsznre vetdtt, „forradalmi” vezetket is - mert a 100.000 fs hadsereget a forradalom okt. , 28-i gyzelme utn mdszeresen sztzllesztettk s a dnt pillanatban az ruls tjt vlasztottk, amikor megtiltottk a szovjetek elleni fegyverhasznlatot s letetettk a fegyvert.
De nzzk a tnyeket!
Nov. 3-n szombaton az egsz orszg rmmmorban gett a kivvott gyzelem rzsvel. Mindenki a htfi munkakezdsrl, a romok eltakartsrl, az let jraindtsrl beszlt. A vilgosabban lt politikusok, de fleg a hadsereg vezeti azonban tudtk, hogy hatalmas szovjet katonai erk znlttek be az orszgba s ugrsra kszen llnak a forradalom leversre.
Ebben a helyzetben ment trgyalni Tklre, a szovjet csapatok fhadiszllsra a hadsereg hrom legfontosabb vezetje, Honvdelmi Miniszter, Malter Pl, a Honvd Vezrkar Fnke, Kovcs Istvn s a Hadmveleti Csoportfnk Szcs Mikls. A delegcival ment Erdei Ferenc is, aki br nem volt katona, tisztban kellett lennie a helyzettel. Meg kell jegyezni, hogy a kldttsg mind a ngy tagja a SZU-nak elktelezett hith bolsevik volt. Klnsen a katonkra vonatkozott ez, hiszen mindhrom a SZU-ban vgezte el a katonai akadmit, radsul Malter s Kovcs mr a II. Vilghbor idejn tllt a szovjetekhez s partiznknt harcolt elz bajtrsai ellen. Mindhrom katona fiatalon futott be nagy katonai karriert s ezt nyilvn szerettk volna a jvben is megtartani.
nknytelenl felvetdik a krds, mirt a hadsereg legfbb vezeti mentek „trgyalni” az ellensg fhadiszllsra? Erre sincs plda a hadtrtnelemben! Nem az volt-e a cl, hogy a hadsereg lefegyverzse, esetleg tlltsa fejben a „trgyalk” maradhassanak a hadsereg vezeti a forradalom leverse utn is? Ezt a feltevst valszstik a kldttsg „letartz-tatst" kvet rk, napok trtnsei.
A letartztatott kldttek mr nhny ra mlva egytt trgyalnak a szovjet parancsnokokkal.
Elkvettk azt a hazarulst, amire nehz elmarasztal jelzt tallni. A szovjet katonai trkpeken berajzoltk azokat a pontokat, ahol jelentsebb ellenllsra lehetett szmtani. Ez a forradalom nylt s durva elrulsa volt! - Az ilyen aljas bncselekmnyt, ha az rul kzre-erl, azonnali halllal bntetik- Vgl megegyeztek, hogy szovjet fedezet mellett bemennek a Honvdelmi Minisztriumba s onnan tetetik le a fegyvert a hadsereggel. A kldttsg tagjai tisztban voltak azzal, hogy a Szovjet Hadsereg hajnalban megindtotta a tmadst s azt is lttk, hogy a tkli laktanya udvarn szzval nyzsgnek a felfegyverzett s pufajkba ltztt magas rang VH-s tisztek, prt s llami funkcionrusok s nem lehetett ktsges, hogy ezek a forradalom leversre vrnak, hogy bosszt llhassanak mindazokon, akik, - ha nhny napra is, de- megfosztottk ket a hatalomtl. Ennek ellenre vllaltk a szovjetekkel val egyttmkdst.
A pnclosokbl, teher s szemlykocsikbl ll oszlop a Soroksri ton igyekezett a vros kzpontja fel. Malter egy KGB-s rnaggyal, egy magyar VH-s tiszttel s a vezetvel lt egy szemlygpkocsiban. A Jutadombnl azonban a honvdsg 51. lgvdelmi tzrosztlya Szab Pl rnagy parancsnoksga alatt, nemzetrkkel kiegszlve felvette a harcot az ellensggel. Az oszlopot egy harckocsi vezette. Ekkor Rmis Pl hadnagy szemlyesen leadta az els lvst, hogy pldt mutasson az tegnek. Erre a kt msik teg is tzet nyitott.Kicska Jnos hadnagy s az tegnek katoni a harcjrmvekbl kiugrl szovjet katonkat s VH- sokat egyni fegyvereikkel lttk.
Amikor az els lvs elhangzott, Meszes hadnagy a 31. Lvszezred 7. Szzadnak ittlv szakaszt riadztatta. A feljk kzeled szovjet gpestett egysgre /szemlygpkocsik, harckocsik, sorozatvetk s tehergpkocsik/ k is tzet nyitottak. Kilttek egy szemlygpkocsit, egy harckocsit, s egy sorozatvett. Tbb szovjet katona s VH-s meghalt, sokan megsebesltek, az lk egy rsze a kzeli ndasba meneklt. A kiltt szemlygpkocsi utasai kzl csak Malter s a gpkocsivezet maradt letben. A gpkocsikrl leugrl VH-sok s KGB-sek elfogtak nhny fegyveres civilt, akiket helyben agyonlttek.
Az sszecsaps utn a jrmvek s a megmaradt emberek visszatrtek Tklre s innen, telefonon s futr tjn levlben kerestk a Honvdelmi Minisztriumot. A telefonbeszlgetseket nem ismerjk, mer nem lettek rgztve, de megmaradt az a levl, amit a forradalom ltal Vezrkari Fnkk emelt Kovcs Istvn vezrrnagy kldtt, a Honvdelmi Minisztrium Forradalmi Tancsa Elnknek, Vradi Gyula vezrrnagynak.
A levl kommentr nlkl, nmagrt beszl.
Kedves Vradi Elvtrs!
Itt a szovjet elvtrsaktl kapott felvilgostsok alapjn meggyzdtem arrl, hogy a Nagy Imre kormny kptelen magt tartani. A jobbratolds egyre gyorsabban folytatdik s egyenesen a proletr hatalom elvesztshez vezet, a nylt fasizmushoz s a fehrterrorhoz.
Most minden kommunista vlaszthoz rkezett. gy hiszem cselekedni kell. Sajt ernk nincs, a hadsereg tbb-kevsb demoralizlva van. Rendrsg nincs. A nemzetrk titkos, vagy nylt fasisztk kezn vannak.
Az egyedli kiutat abban ltom, hogy a szovjet hadsereg segtsgvel gyorsan helyrelltsuk a proletrhatalmat s okulva a rgi hibkbl, visszanyerjk a np bizalmt. Ehhez azonban az kell, hogy megakadlyozzunk minden nagyobb vrontst. s ehhez krem itt a segtsgedet.
A Honvdelmi Minisztriumban lv kommunistkkal / vatosan / mindent kvess el, hogy a hadsereg s a tbbi fegyveres er minl kevesebb vrt vesztsen.
56. 11. 4. Kovcs Istvn vezrrnagy
Itt kell megjegyezni, hogy 1989 utn, az un. Trtnelmi Igazsgttel Bizottsg reformkommunista vezeti mindkt tbornokot forradalmrnak s mrtrnak kiltottk ki, mert elvtrsaik nem bocstottk meg nekik nhny napos megingsukat s nhny vre bezrtk ket. - E kzben szzakat vgeztek ki s tzezreket itltek 10-15 ves brtnre. – Termszetesen mindketten megkaptk a legmagasabb kitntetseket s a legmagasabb katonai rendfokozatot, az ezzel jr minden kivltsggal egytt.
Nzzk ezutn miknt alakult a katonai helyzet?
Mint az elz kt rszben lttuk, a Magyarorszgon tartzkod klnleges hadtest csapatai, melynek parancsnoka Lascsenk altbornagy volt, Kecskemt s Szkesfehrvr fell rkeztek Budapestre okt. 23-n, az ellenforradalom leversre. Ezek a csapatok csfos kudarcot vallottak a Pesti Srcokkal vvott kzdelemben s knytelenek voltak a fvrosbl kivonulni s a vroson kvl besni magukat.
Okt. 31. utn, amikor Moszkvban eldntttk a magyar forradalom fegyveres leverst, A Szovjet Unibl jabb, friss s nagy ltszm katonasg kezdte elznleni az orszgot. Tbb pnclos hadosztly, hozzvetleg 3000 harckocsival valamint a ksr gyalogos s tzr csapatokkal, tovbb lgiervel kszlt a tmadsra.
Szovjet hadtrtneti dokumentumok alapjn tudjuk, hogy mekkora erk sorakoztak fel a forradalom leversre.
A mr itt lv klnleges hadtest ngy hadosztlybl llt. Kt gpestett lvszhadosztlybl s kt lgi hadosztlybl, melybl az egyik bombz, a msik vadsz volt. Okt. 25-n erstsl megrkezett Romnibl Abaturov hadosztlya. 31-e utn rkezett a moszkvai lgidesznt hadosztly, Odesszbl pedig egy sszfegyvernemi hadosztly. A Krptontli katonai krzetbl egy sszfegyvernemi hadsereg s egy gpestett hadsereg csapatai lptk t a magyar hatrt. sszesen teht 19 hadosztly tbb mint 200.000 katonval vrta a tmads megindulst.
November 4.-n hajnalban meglepetsszeren trtek r az alv vrosokra, laktanykra, objektumokra. A honvdsg, nhny elszigetelt eset kivtelvel nem tanustott ellenllst! Ez elssorban rul vezetinek bne! A 100.000 fs hadsereg, -mg ha gyengbb is volt a fegyverzete- felkszlten, tzelllsban, hazafias lelkesedstl fttt millikkal a hta mgtt, megneheztette volna a tmadk helyzett.
Most megismtlem az elz rszben ismertetett „matematikai” szmtst: A magyar hadseregnek hozzvetleg 3000 olyan lvege /gyja/ volt, amelyik alkalmas harckocsik s pnclautk kilvsre. Ezek kzl nov. 4.-n mindssze 23 vette fel a harcot! Ez a 23 lveg 16 ellensges egysget semmistett meg! 8 harckocsit, szemly s tehergpkocsit, pnclautt, sorozatvett, s egy replgpet. Milyen els csapst mrhettnk volna a tmadkra, ha mind a 3000 lveg tzet nyit?
Tudjuk, a szovjet hadsereget nem gyzhettk volna le, mert ha kell, tzszer ennyi katont is idekldenek, de egy els csaps utn, partizn harcmodorra ttrve hetekig tartott volna az orszg megszllsa.
De trjnk vissza a szomor valsghoz! A 100.000 fs hadsereg szinte teljes egszben ttlen maradt. Ez pedig nem ms mint a forradalom elrulsa!
Most pedig lssunk nhny „szigoran titkos” jelentst, ami a fenti lltst altmasztja. Elszr az nzzk meg, hogy az egyetemek katonai tanszkeinek tisztjei hogyan viselkedtek a dnt pillanatban, nov. 4-n?
Budapestrl a jogi karrl jelentik 4-n hajnalban: Az pletben Nmeth rnagy, Pataki hadnagy s 20 nemzetr tartzkodott. Elrendeltk a riadt! 8.00-kor Nmeth rnagy hazamegy, Pataki hadnagy pedig felhvja Kardos alezredest, a kerleti nemzetr parancsnokot s utastst kr. Az utasts: Fegyverlettel! Ezt vonakodva br, de vgrehajtjk. 11.00 s 14.00 kztt „fegyveresek” szivrognak be az pletbe s vdelemre rendezkednek be. A tanszkrl ekkor mr senki nincs ott.
A Budapesti Kzgazdasgi Egyetem jelenti: 03.00-kor szovjet harckocsik vonulnak az plet fel. A 60 fs nemzetrsget a tisztek lefegyverzik!
A Budapesti Orvostudomnyi Egyetem jelenti: Az egyetemistk az lli t 26 kzponti alagsorban helyeztk el fegyvereiket, majd a betegek vhelyre val szlltsban s elltsban vettek rszt. A tisztek pedig otthonukba tvoztak.
Sopron. Erdmrnki Egyetem: Kt egyetemista szzaddal Farkas szzados vette t Sopron vdelmt. Megoldotta Sopron sorst! Kt szzaddal kiment Sopron el. maga pedig felvette a kapcsolatot a kzeled szovjet erkkel s felvonult a fertdi tzrekkel. A lvegekbl kiszedtk az tszeget, a grntokat gyjt nlkl szlltottk a tzelllsba. A szovjet csapatok gy nyugodtan kzeltettk meg a tzelllsokat, mert tudtk, hogy a lvegek nem mkdnek.
Szeged. Jzsef Attila Egyetem: Lazr Barna fhadnagy a nemzetrsg egyik parancsnoka magra hagyja hallgatit s Jugba menekl.
Pcs. Janus Pannnius Egyetem: „Nem volna rtelme felvenni a harcot a tlerben lv szovjet csapatokkal” Ezt 3.-n este a tanszkvezet mondta.
Msnap hajnalban Szab rnagy: „Sajt elhatrozsombl sszehvtam a szzadparancsnokokat, utastst adtam, hogy az sszes fegyvereket hordjk le s rakjk le a kijellt helyre. Majd hazamentem.”
Mder fhadnagy:”03 h-kor hazamentem tisztlkodni. 7 h-kor visszajttem s a hallgatk kijelentettk, hogy a Mecsekbe vagy nyugatra akarnak menni. Parancsot adtam, hogy nem mehetnek sehova. Miutn parancsomat nem hajtottk vgre, kifejezsre juttattam, hogy tjaink elvlnak s ezzel hazaindultam.
A II. Rkczi Ferenc Katonai Kzpiskola jelenti, hogy nov. 4.-n a szovjetek krbevettk a laktanyt, ekkor a tisztek sorakoztattk fegyver nlkl a hallgatkat, a szovjetek pedig megkezdtk a testi motozst. Egyes hallgatk ijedten kiltottak parancsnokaik fel, mikor szovjet katonk rkat, gyrket, ngyjtkat s egyb rtkeket zabrltak el. A tisztek tiltakoztak, mire a zabrls megsznt. Ezutn a szovjetek felszltottk a parancsnoksgot, hogy az pletet rtsk ki. A magyar parancsnoksg krte a szovjet parancsnokot, hogy legalbb egy napig maradhassanak a vidken lak hallgatk, mivel nem tudnak hazautazni. A szovjet parancsnoksg ehhez nem jrult hozz, gy a gyermekeket a krnyken lak hzak, laksok laki fogadtk be.
A pnclos s gpkocsiz csoportfnksg jelenti: Vradi vezrrnagy a miniszteri kszlken adja ki a parancsot, melyben a legszigorbban megtiltja a fegyverhasznlatot a szovjet csapatok ellen.
A Bajrl Budapestre rendelt lvszezred parancsnoksg jelenti: Reggel 3.00-kor fegyverek drgsre bredtnk. Miutn riadra az ezred parancsot nem kapott, felhvtuk a minisztriumot, a hadosztlyparancsnoksgot s krtnk utastst. Miutn parancsot, semminem intzkedst ezen idszakban nem kaptunk, a szemlyi llomnynak pihent rendeltnk el. Nagy Imre bejelentse utn, hogy csapataink harcban llnak s hogy a kormny a helyn van, a parancsnoksg s a Forradalmi Katonai Tancs gy dnttt, hogy a Nagy kormny rdekben nem fogunk fegyvert a szovjet csapatok ellen.
Bajrl jelenti a harckocsiz ezred parancsnoksga: A bajai nemzeti bizottsg krte Baja vros vdelmnek megszervezst. Azonban az alakulat parancsnokai s a nemzeti bizottsg elnke egynteten elhatroztk, hogy semmifle fegyveres ellenllst nem fejtenek ki.
A legnysg a parancsnoksgot rulnak nevezte el s a civilekkel egytt feltrtk a raktrakat, fegyvereket s ruhzatot osztottak ki, majd a laktanyt gpkocsikkal s harci jrmvekkel elhagytk.
A tisztek legnagyobb rsze ltta, hogy a legnysg a parancsokat nem hajtja vgre s a laktanyt elhagytk. Ezt megakadlyozni nem tudtk, k is a laktanybl kiszllingztak.
Szegedrl a lgvdelmi tzrosztly parancsnoksga jelenti: 1956.11.h 4.-n 07.00-h-kor amikor vilgoss vlt, hogy a Nagy Imre kormny csdt mondott s a szovjet csapatok beavatkoznak Budapesten az ellenforradalom leversre, az alakulat rszre harci riadt rendeltek el, az alakulat pk-at a Forr. Kat. Tancs behvta s elrendeltk a pk-nak, hogy a szovjetekre nem kell lni. Ezt a parancsot a szegedi Forr. Tancs elnke szemlyesen tvbeszln kapta a Ho. Pk-tl.
Kaposvrrl jelenti a lvszhadosztly parancsnoksg: A szovjet erk hajnalban 3.00-5.00 kztt megszlltk a kaposvri helyrsgben lv objektumokat. /Prtbizottsg, brtn, posta laktanyk, stb./ A prtbizottsg pletnl fegyveres sszetzsre kerlt sor. A nemzetrsg tagjai, dikok tzet nyitottak a szovjet csapatokra. Rvid tzharc utn 4 szovjet katona, egy magyar katona s kt dik halt meg, tbben, kzlk kt honvd megsebeslt.
A brtnbl a prtbizottsgi tagokat s a hadosztlytrzsbl, valamint a taszri helysgbl letartztatott katonai szemlyeket kiszabadtottk. A kiszabadtott elvtrsak a szovjetekkel egytt a vrosi tancs pletbe vonultak s visszalltottk a npi hatalom szervt a Tancsot.
Nagyatdrl a pncltr tzrosztly parancsnoksg jelenti: Hajnalban mr mind a hrom teg tzelllsban volt, vrva a tovbbi fejlemnyeket s parancsot….
Ez idben mr nem bzott bennnk a nagyatdi forradalmi tancs, amely azt kvnta tlnk, hogy vegyk fel a harcot a szovjet harckocsikkal szemben, ha jnnek Nagyatd kzsgbe.
tegeink tzelllsban voltak, ppen ezrt a pk. Bajtrs, trf. htpf. krbejrtuk a tzelllsokat s kln megbeszltk az pk.-al, ha jnnek harckocsik ne nyissanak rjuk tzet, ksbb pedig azt az utastst adtuk rszkre, hogy manverezzenek be a laktanyba.
Marcalibl jelenti a harckocsiz ezred parancsnoksga: Vasrnap reggel a tisztek a rdi felhvsra mentek be a laktanyba, mieltt mg a hadosztly parancsnok ltal elrendelt riad kirtesthet lett volna. A laktanyban a legnysg mr teljesen felszerelve talpon volt.
A szovjetellenes hangulat fleg a legnysgnl magas fokra emelkedett. Sokan a forradalom gyt lttk elrulva a szovjet csapatok beavatkozsban s kszek lettek volna ellenk a harcot fegyveresen is felvenni.
Bajrl jelenti a mszaki zszlalj parancsnoksga: 4.-n hajnalban a kormny felhvsra rtesltnk a szovjet beavatkozsrl. Ennek eredmnyekppen jabb harckszltsget foganatostottunk. A polgriaknak azon javaslatt, hogy vegyk fel a harcot a szovjetek ellen, esztelensgnek tartottuk, majd azon javaslatot is elvetettk, hogy az egysg a felfegyverzett nemzetrsggel egytt a Dunntlra tvozzon.
Orgovnybl jelenti a lgvdelmi tzrosztly parancsnoksga: Nov. 4-re virradra osztlyunk szemlyi llomnya hallgatta Nagy Imre felhvst. gy alakulatunknl is megingott az eddig lland rend s nyugalom. Az orgovnyi nemzetrsghez a hadtest forradalmi tancsnak utastsra vittek ki fegyvereket abbl a clbl, hogy partizncsoportokat szervezznk a szovjet csapatok ellen. A fegyverek kiosztsra nem kerlt sor, mert nem tartottuk clszernek, hogy polgri szemlyek kezbe fegyvert adjunk.
Csongrdrl jelenti a mszaki zszlalj parancsnoksga: Reggel, amikor a Kossuth Rdi bemondta, hogy a szovjet csapatok megtmadtk Budapestet, egysgnknl a forradalmi katonai tancs a kvetkez intzkedseket foganatostotta: Csongrd vros Nemzeti Bizottsgval egyetrtsben felhvssal fordultunk a vros lakssghoz, hogy minden katonaviselt ember vonuljon azonnal a laktanyba, amit a hangos hradn llandan ismertettek, mire a lakssg egy kis rsze megkezdte a bevonulst a laktanyba. Ezzel prhuzamosan ugyancsak a FKT intzkedsre Szab Bla fhadnagy szzadparancsnok vezetsvel trkpen kidolgoztk a f kzlekedsi utak leaknzsnak tervt, amit rszben vgre is hajtottak. Az FKT intzkedsre elrendeltk az lelem, a robbananyag s egyb felszerelsek kiszlltst azzal az elhatrozssal, hogy elhagyjuk a laktanyt s vdelemre rendezkednk be a Tisza partjn……..
A felszerels utn a zszlaljparancsnok javaslatra, a katonatancs egyes tagjainak belegyezsvel megkezdtk a lerakott aknk felszedst s a civilek leszerelst, ami 13.00-ra vgre is lett hajtva.
Az SZKT arra az elhatrozsra jutott, hogy teljesen rtelmetlen az ellenlls szervezse.
Szentesrl jelenti a lgvdelmi tzrosztly parancsnoksga: Az alakulatnl klnsebb akci nem volt, mint a szegedi pncltr tzrosztly 4 db. 76-os lvegt lszer-javadalmazssal egytt a Mindszent melletti tiszapartrl behoztunk, mert tudomsunk volt arrl, hogy ott szovjet ellenes harcot akartak kifejteni.
Szkesfehrvrrl a hadtestparancsnoksg jelentsbl: Felsbb utastsra tovbbtjk a csapatok fel azt az elzleg kiadott parancsot, hogy a tzrsgi lvegekbl szedjk ki az tszeget, hogy velk vletlenl se lehessen azokat hasznlni. Ezt nagyon sok egysg vgrehajtotta, st egyesek az tszegeket tadtk a szovjeteknek.
Cegldrl jelenti a tzrezred parancsnoksga: Az egysg vgig megrizte harcrtkt. Nem engedett az ellenforradalmrok bomlasztsnak. Az egyttmkds a szovjet csapatokkal szinte vgig biztostva volt. Mr november 5.-n 12 lveget s hozzval lszert szlltottunk Budapestre s tadtuk a szovjet csapatoknak.
Az elz dokumentumokbl vilgosan megmutatkozott, hogy a hadsereg legfelsbb vezetse s a legtbb csapatparancsnok november 4.-n elrulta a forradalmat s Nagy Imre kormnyt. Erre nincs mentsg! Az utlagos mentegetzs s nigazol elmlet csak sznalmas magyarzata az rulsnak s gyvasgnak.
Az elkeseredett s kiltstalan kzdelmet azok a Pesti Srcok s most mr nem csak a pesti srcok vettk fel, akik okt. 23 s 28 kztt gyzelemre vittk a forradalmat. Ezeket a fiatal hsket akartk a forradalmat meglovagolni szndkoz reformkommunistk a nemzetrsg szervezse sorn leszerelni. Kztudott tny, hogy a harcosok jelents rsze 18 v alatti fiatalokbl llt. Ezt bizonytja a ksbbiekben kimutatott hallozsi statisztika is.
Ezek a fiatalok most is megmutattk mi az igazi hazafisg, amely mg az letnl is drgbb. k voltak azok, akik helyenknt mg november 8.-9.-n is szervezetten ellenlltak a hatalmas tlernek s a szervezett ellenlls utn,a Mecsekben, a Bakonyban mg hetekig tartottk magukat s ezzel a remnyt, hogy mg nem veszett el minden.
Most pedig lssuk azokat a konkrt harci cselekmnyeket, melyek a sok ruls mellett megmentettk a magyar katona,a magyar harcos becslett.
A magyar hadsereget vratlanul rte a november 4-i tmads, ezrt a legtbb helyen nem is tanstottak ellenllst. Ennek ellenre a Szovjet Hadsereg valsgos hbort indtott s legtbbszr felszlts nlkl nyitott tzet az egyes alakulatokra, laktanykra, objektumokra.
Debrecenben nov. 4.-n hajnalban kilttk a postt vd magyar harckocsit. Egy katona meghalt. A Kossuth s a Pavilon laktanyra gy s gppuskatzet zdtottak. A kt helyen 13 katona lelte hallt.
Nyregyhzn a Damjanich laktanyra mrtek tzcsapst. Zhonyban 51 harckocsi zrta krl a lgvdelmi laktanyt. A magyar parancsnok a kvlrl is jl lthat fves udvarra rendelte az ezred katonit. A szovjetek sortzet zdtottak a fegyvertelen katonkra. ten meghaltak, nyolcan megsebesltek, 60 ft pedig gpkocsira szlltottak s kivittk ket a hatron tlra.
Dunafldvron tzet nyitottak a falu fbb pleteire gykkal s gppuskkkal. Hrom nemzetr meghalt, nhnyan megsebesltek. A falu szln, a hatos t melletti Lgvdelmi laktanyt 51 harckocsi , tzrsgi s gyalogsgi fegyverekkel ltte egy rn t.
Veszprmben, hajnali 4 ra 15 perckor szablyos pnclos s gyalogsgi tmads indult a vros lakssga s az ott lv laktanyk llomnya ellen. rkon t mindenre lttek.
Ppn is lttek 10 percen t a hadosztlytrzs s az ott elhelyezett ezred pleteire, pedig tudtk, hogy a hadosztlyparancsnok mr napokkal elbb megtiltotta, hogy a szovjetekkel szembeszlljanak
Szolnokon –br k uraltk a vrost- mr nov. 2-tl, gy biztostva a frontparancsnok szint vezetsi pontot, 4-n hajnalban golyszrkkal, gppuskkkal s harckocsigykkal bresztettk a 27. Lgvdelmi tzrezred, valamint az aknavet s tzrezred katonit.
Bkscsabn sem kerlhettk el a kemny tzcsapst. A 8. Hadosztly parancsnoksgrl Tth Istvn alezredes megzente a szovjeteknek, hogy kerljk el a vrost. Nem kerltk el, hanem tz al vettk a laktanyt. A kapunl megsebestett tiszthez, Kovcs Zoltnhoz nem engedtk oda a betegszlltkat. Hagytk t elvrezni.
Kecskemten tzet nyitottak a kiegszt parancsnoksg feltartott kez tisztjeire, de megtmadtk a hadtesttrzs plett is. A lefegyverzett tiszteket rkon t lltottk feltartott kzzel, majd betereltk ket az tkezdbe, ahol tovbbra is fegyveres rk vigyztak rjuk, mint a foglyokra.
Miskolcon a Tizeshonvd laktanynl s a lgvdelmi alegysgek pleteinl is tzet nyitottak.
Budapesten a Petfi laktanynl 51 harckocsi 1.5 rn t ontotta a tzet a kerts melletti mtrl. A laktanyban volt elhelyezve a 7. Gpestett hadosztly alakulatainak nagy rsze s a 43. hrad ezred. A hadosztly gpkocsijai feltlttt llapotban lltak a tgas udvaron sszezsfolt llapotban. Az zemanyaggal teli gpkocsik meggyulladtak, az lelmiszerrel s ruhzati anyagokkal megrakott kocsik porr gtek.
Kisebb tzcsapst mrtek a Rbert Kroly krti Mtys laktanyra s az Orszgos Lgvdelmi Parancsnoksg pletre.
A Zrinyi Mikls Katonai Akadmia raktrait feltrtk s kiraboltk azokat. Ez egybknt jellemz volt mindentt. gy ltszik, hogy az orszgra szabadtott, fleg zsiaiakkal feltlttt kt hadsereg katoninak szabadrabls grtek a parancsnokok, mert az el tnykedsk mindentt a szekrnyek s fikok feltrse volt /a tisztek is raboltak/ s ppen gy lecsatoltk a karrkat 1956-ban, mint 1944 szn s 1945 tavaszn.
Rszabadult az orszgra tbb mint ktszzezer rabl, hogy „felszabadtsa” azt a nhny ezer prtfunkcionrust s VH-st, akik fltk a np igazi hatalmt, mer k a nphatalomnak nevezett bolsevista diktatra hvei voltak.
Szkesfehrvrott a vros szln lv gyrak bejratnl elhelyezett hrad katonkra lttek gyalogsgi tzet s megltk ket.
Veszprmben november 5.-n az egyetemistk gyalogsgi fegyverekkel hat irnybl tmadst indtottak a szovjetek ellen. Replk bombztk, harckocsik lttk a vrost. Lgideszant-egysgek is bevetsre kerltek, mint gyalogosok.
Dunapenteln nov. 7-n kerlt sor a lgvdelmi ezred vdelmnek sztversre. Replk, nehztzrsg s 51 harckocsi sszestett tze felszmolta a vdelmet. Nyolcan meghaltak s sok volt a sebeslt is.
Ahol csak egy puska vagy gppisztoly eldrdlt, ott harckocsi gykkal vlaszoltak, nem kmlve sem az embereket, sem az pleteket. A fvros egyes kerletei, fbb tvonalai nagyobb puszttst szenvedtek, mint a II. Vilghborban.
A harcok befejezse utn sok forradalmr meneklt a megtorls ell s igyekezett szabad fldre meneklni. E menekls nem volt veszlytelen, mert a szovjet csapatok s ksbb pufajks alakulatok is igyekeztek megakadlyozni a nyugati hatr elrst. Sokszor fegyverrel kellett utat vgni maguknak az ellensgen keresztl.
Jellemz epizdknt lljon itt a Corvin-kzi s Prter utcai harcosokbl ll csapatnak utvdharca, amit a Tatabnya melletti Tarjn kzsgben vvtak az ket megtmad szovjetekkel.
November 9-n reggel a kzsg keleti szln gylekezni kezdtek a szabadsgharcosok, akik elz este teherautkkal rkeztek s a kzsg laki szeretettej adtak nekik szllst. Lassan Gyrgy a Prter utcai iskola parancsnoka elmondta, hogy innen s a Corvin-kzbl jttek, mert az ellenlls teljesem remnytelen volt a nyomaszt szovjet tlervel szemben. s most az osztrk hatr fel igyekeznek, mert tudjk, hogy akr az oroszok, akr az VH-sok kezbe kerlnek nem kegyelmeznek meg nekik. Kzben a kzsg nyugati szln szovjet tankok s gpkocsikon szlltott gyalogsg tnt fel. Ugyanis voltak „j magyarok” akik az jszaka folyamn elmentek Tatra, az ottani szovjet parancsnoksgra s jelentettk, hogy „ Tarjnba ellenforradalmrok fszkeltk be magukat"
A kzsg kzpontjban, a templom kzelben tallkozott a kt csapat. A kzdelem kezdetben egyenltlennek mutatkozott, hiszen a szovjetek tankokkal s jl kikpzett katonkkal lltak az egyik oldalon, a msik oldalon a szabadsgharcosok, zmmel fiatal, kikpzetlen emberek gyalogsgi fegyverekkel. Heves tzharc bontakozott ki, mely mindkt oldalon slyos vesztesgeket okozott. A szovjetek technikai flnyt a szabadsgharcosok lelkesedse, elszntsga s a helyi laksok segt tjkoztatsa ellenslyozta. Mindkt oldalon tbb halott s sok sebeslt volt a vesztesg.
Egy id mlva a szovjetek visszavonultak s a Tatrl rkezett jabb erstsekkel a kzsgen kvl helyezkedtek el. gy foglaltak tzelllst, hogy a tankok gyinak csvt a kzsgre irnytottk s felszltottk a lakssgot ill. a fegyvereseket, hogy adjk meg magukat, klnben egy rn bell tzet nyitnak. A szabadsgharcosok termszetesen nem vrtk meg a vgkifejletet, hanem a rendelkezsre ll id alatt, a sebesltek elszlltsval egyidejleg megkezdtk a kzsgbl val „kiszivrgst” gy a falunak sem lett bntdsa s a harcosok is megmenekltek a fogsgtl.
A hsi halott szabadsgharcosokat ksbb a kzsg laki temettk el, A nyugatra menekltek kzl tbben a „nemzeti emigrci” jelents kpviseli lettek.
tiltottk mg a temetkben is a forradalmrok srjainak polst.
A 301-es parcellban jeltelen srokban kapartk el a kivgzetteket. A Kerepesi temetben, ahol a harcok alatt elesettek voltak eltemetve, a 21-es parcellt thatolhatatlan svnnyel vettk krl s mg a halottak napjn is igazoltattak a rendrk s csak a hozztartozkat engedtk a srok kzelbe. Mg a halott forradalmrok szelleme is flelemmel tlttte el a gyilkosokat s kollabornsokat.
Mint az elzekben lttuk, a hadsereg november 4-i rulsa a szabadsgharc hallt jelentette. A Juta-domb, az les-sarok, a Corvin-kz, Veszprm. Csepel, Dunapentele a halltusa egy-egy vgvonaglsa volt. Mgis, e vgskig kitart forradalmrok mentettk meg a nemzet, a katonk becslett. Az hsiessgk vilgtott g fklyaknt a sttsg, az elnyomats veiben s tartotta a remnyt azokban, akik llekben soha nem mondtak le 56 magasztos eszmirl.
Tudtk ezt a Kdr rendszer szekrtoli is s ezrt puszttottk tzzel-vassal 56-nak mg az emlkt is. Ezrt
Nem vletlen, hogy nemzeti jjszletsnk kezdetn, 1988-89-ben e kt temet parcellinak feltrsa s nemzeti kegyhelly ttele volt az els lps, amely 56 szellemt fellesztette s alig kt v alatt a kommunista diktatra bukshoz vezetett.
A fegyveres harcok befejezse utn, a sr csendje borult az orszgra. A bukott rendszer urai a szovjet tankok mgtt visszasompolyogtak s megkezdtk kegyetlen bosszhadjratukat. A nemzet szinte egy emberknt llt ki a visszatr kommunistk, Kdr nevvel jelzett rendszere ellen.
Mint 1849 utn, most is a passzv ellenlls lett a harc f formja, ami kezdetben abban a jelszban mutatkozott meg, hogy addig sztrjkolunk, mg a szovjetek ki nem vonulnak az orszgbl. Ez a kvetels irrelisnak mutatkozott, de a Munkstancsok lte s egyre jobban val megersdse olyan helyzetet teremtett, ami valsggal „ketts hatalom” jellegt lttte. Egyik hatalom a szovjetek ltal ltrehozott s tmogatott bbkormny, a msik, a lakssg dnt tbbsge ltal tmogatott Munkstancsok.
A harcok befejezse utn megindult s egyre nagyobb mreteket lttt a nyugatra val menekls. Elssorban azok menekltek, akik az elz vtizedben ldzve voltak s nem vllaltk a tovbbi megalzst, ldzst, tovbb azok, akik rszt vettek a harcokban s nem akartak a bosszlls ldozatai lenni. Sokan azonban itthon maradtak s az j krlmnyekhez alkalmazkodva, ms mdszerekkel folytattk a harcot.
Rpcdulkkal, falfeliratokkal rasztottk el a vrosokat. Szinte mindenhol olvashat volt a kis versike, ami nem volt malkots, de hven tkrzte az emberek gondolkozst.
Hazudnak rendletlenl
Ne higgy nekik magyar,
Oroszbrenc a kormny
Tnjenek el hamar!
Az ellenlls egyik kzpontja volt a Pterfy Sndor utcai krhz, melynek egyik hse a fiatal, vgzs orvosjellt Tth Ilonka volt. Itt szerkesztettk az illeglis „lnk" cm lapot Obersovszky Gyula s Gli Jzsef irnytsval. A lap nagyban hozzjrult az emberek felvilgtshoz, a remny letbenntartshoz.
A Munkstancsok megersdshez s sikerhez nagyban hozzjrult, hogy az egsz halad vilg kzvlemnye s a legtbb kormny elitlte a szovjet beavatkozst. Sok orszgban nagymret tiltakoz gylseket szerveztek a szovjet kvetsgek s a beavatkozst tmogat kommunista prtok szkhzai eltt. A nyugati kommunista prtokbl millik lptek ki, csaldva s kibrndulva a tapasztalt politika miatt. Az ENSZ Biztonsgi Tancsa eltt folyamatosan napirenden volt a „magyar krds”
A nemzetkzi kzvlemny s az egysges itthoni eszmei ellenlls egyre nagyobb ert adott a Munkstancsoknak. Egyes nagyobb vrosokban, pl. Miskolcon, Debrecenben, Pcsett, Gyrben, a valdi hatalom a Munkstancsok kezben volt.
A forradalom napjaiban alakult gyrrsgek mg megmaradtak, gy a munkstancsok kezben mg fegyveres er is volt. Az zemekben k gyakoroltk a munkltati jogokat. k hatroztk meg, hogy a rgi vezetk kzl ki maradhat meg a gyrban. Tbb helyen mg a szovjetekkel is trgyaltak. Kvetelseik teljeststl fggtt, hogy felveszik e a munkt. Befolysukat igyekeztek kiterjeszteni a rendrsgre is. Ellenriztk a letartztatsok trvnyessgt, igyekeztek kiszabadtani a politikai okokbl lefogottakat. Tiltakoztak az ellen, hogy az VH tagjait tvegye a rendrsg. Rszt vettek a kzellts megszervezsben, ami a kialakult helyzetben, a felvsrlsi lz kvetkeztben kritikus volt. Beleszltak a piaci rak alakulsba. A laksproblmk megoldsba, az energia igazsgos elosztsba
Az orszgos sztrjk, a passzv ellenlls, a munkstancsok ersdse arra ksztette a Kdr-kormnyt, hogy a szovjet hadsereg mellett sajt fegyveres erre tegyen szert. A szovjetekkel visszatr pufajksok, a hozzjuk csatlakoz Prtfunkcionrusok s a volt VH tisztjei ltszmban alig rtk a 2-3000 ft. Szksg volt a honvdsg hivatsos llomnyra, hogy a megindul fosztogatsokat megakadlyozzk, az akadoz kzelltst segtsk, a honvdsgi objektumokat rizzk, stb. Az llomnyt a tiszti nyilatkozat alrsra knyszerttettk azzal, hogy aki nem rja al, azt azonnal leszerelik. A tisztek dnt tbbsge egzisztencilis knyszerbl alrt, - azrt, mert KDR BEJELENTETTE, HOGY A FORRADALOMBAN VAL RSZTVTELRT SENKIT NEM VONNAK FELELSGRE - de legtbben nem rtettek egyet a pufajksok embertelen mdszereivel s ennek hangot is adtak. Ezek sorsa rvidesen a megvets s elmarasztals volt a hatalom rszrl. Mindenesetre a Honvd Karhatalom j volt arra, hogy a kzbiztonsgot gy-ahogy fenntartsa, biztostsa az let megindulst. gy a Pufajksok megkezdhettk a forradalomban rszt vett fegyveresek s politikusok letartztatst.
Kzben a forradalom kt legnagyobb vidki kzpontjban, Miskolcon s Gyrtt november kzepre nagyjbl visszallt a nov. 4-t megelz helyzet. Borsodban a helyi prtvezets s a szovjetek knytelenek voltak bevonni a hatalomba Fldvri Rudolfot a Megyei Munkstancs egyik vezetjt. Sikerlt hazahozatni s a vezetsbe is bevonni a munkstancs tbbi elhurcolt tagjt is . Ennek az ra a munka felvtele volt. Gyrtt a vagongyr munkstancsa vette kezbe a vros s a megye irnytst. Sikerrel lptek fel a lefogottak kiszabadtsa rdekben. Kldtteik bekerltek a megyei tancsba, vagongyri munks lett a vrosi tancs elnke.
A Nagy-Budapesti Kzponti Munkstancs /KMT/ nov.14-n alakult meg. Ez azrt volt veszlyes a hatalom szmra, mert mr a megalakulsa napjn tbb vidki munkstancs is elkldte kpviselit s gy tovbb ersdtt a „ketts hatalom veszlye”
A kormny rvidesen knytelen volt fogadni a KMT kldttsgt, amit Rcz Sndor s
Bali Sndor vezetett. Azonban a kormny s a munkskldttsg llspontja kztt olyan nagy volt a klnbsg ami thidalhatatlan volt, a trgyalsok megszakadtak. Pedig mindkt flnek fontos lett volna a megegyezs. A KMT ezzel bizonytotta volna, hogy az egsz orszg mgtte ll, de azt is reztk, hogy a sztrjkot nem lehet a vgtelensgig folytatni. A kormny is knyszerhelyzetben volt, Mert eredmnyt akart felmutatni, fleg a szovjeteknek, mieltt azok meg nem unjk a kormny tehetetlensgt s flre nem lltjk.
Kzben a Jugoszlv kvetsgen tartzkod Nagy Imrvel is kereste a kormny a kapcsolatot. Szerettk volna megnyerni maguknak akr a kormnyba val bevons rn is. Nagy Imre azonban hajthatatlan volt, ezrt az Elnki Tancs nov.12-n felmentette.
A KMT azrt, hogy pozcijt erstse, november 16-n /a sztrjkjog fenntartsa mellett / elrendelte a munka felvtelt. Ezzel egyideleg november 21-re a Nemzeti Sportcsarnokba sszehvta az orszg sszes munkstancsnak kpviseljt, hogy ott megalaktsk az Orszgos Munkstancsot.
November 21-n annak ellenre, hogy a KMT az orszgos gyls megtartst elzetesen egyeztette a szovjetekkel, s a trgyalsokra k is meg lettek hva, Kdr kormny kpviselivel egytt, a Nemzeti Sportcsarnokot szovjet tankok vettk krl s nem engedlyeztk a gyls megtartst. Ekkor a kldttek az Akcfa utcai szkhzba mentek s itt tartottk meg a gylst. Ide azonban a vidki kldtteknek csak tredke frt be. Itt hatroztk el az Orszgos Munkstancs megalakulst, s gy dntttek, hogy a KMT kpviselje a vidki munkstancsokat is, mivel ezt mr a Kdr kormny elismerte s gy mr legitimitssal rendelkezett.
A kormny azonban trgyals helyett, msnap megjelentette a munkstancsok jogllsrl szl, trvnyerej rendeletet, amelyik figyelmen kvl hagyta a KMT- vezetivel elzleg egyeztetett javaslatokat.
Hosszas trgyalsok utn november 21-n sikerlt megegyezni a jugoszlvokkal, ennek rtelmben a Kdr kormny rsos garancit ad Jugoszlvinak, amelyben kijelenti, hogy Nagy Imrt s trsait nem fogjk felelsgre vonni, ennek nyomn a csoportszmra nyjtott menedkjog megsznik s Nagy Imrk a kvetsget elhagyhatjk. Dlutn szovjet autbusz vrta az pletbl tvozkat, ez azonban nem a laksukra, hanem a mtysfldi szovjet parancsnoksgra vitte ket, ahonnan msnap replgpen Romniba, a Bukarest melletti Snagovba szlltottk a csoportot.
November 21. s 22. n a Kdr-kormny kt fontos „eredmnyt” ksznhet a szovjeteknek.
Negyvennyolc ra alatt megszabadult kt olyan fontos ertl, amelyik legitimitst fenyegethette. Az Orszgos Munkstancs valsgos ltrejtttl valamint Nagy Imre s Trsainak mind kellemetlenebb vl jelenlttl.
Felttlenl meg kell emlkezni a nemzeti ellenlls egyik ltvnyos megmozdulsrl a nov-23-i nma tntetsrl. A tntets szervezi abban llapodtak meg, hogy a forradalom kezdetnek egyhnapos forduljn dlben egy rn keresztl lljon meg az let! S valban dlben elnptelenedtek az utck. Egy lelket sem lehetett ltni. Mg a jrrz karhatalmistk is a kapualjakba hzdtak s onnan lestk a nma utckat. Flelmetes volt a hallgats. Az egsz nemzet egy volt a nmasgban!
December 2-n sszelt a Magyar Szocialista Munksprt Kzponti Bizottsga. A f tma az okt-nov-i esemnyek rtkelse volt. Hatrozat szletett, hogy az esemnyeket egyrtelmen ellenforradalomnak kell minsteni! Itt fundltk ki azt a ngy okot, am az okt.23-i ellenforradalom kirobbanshoz vezetett:
A Rkosi-Ger klikk ltal elkvetett hibk s bnk.
A Nagy Imre- Losonczy fle prtellenes csoport tevkenysge.
Hazai ellenforradalmi /Horthy-fasiszta, kapitalista, fldesri / trekvsek.
Nemzetkzi imperializmus bomlaszt tevkenysge.
Mondani sem kell, hogy ez az rtkels olyan erltetett s tvol ll a valsgtl, mint a Marxizmus-Leninizmus legtbb „tantsa”. Arra azonban j volt a hatrozat, hogy amennyiben ellenforradalom volt, akkor annak rsztvevi s irnyti ellenforradalmrok, akiket a szocializmus megmentse rdekben ldzni kell. Szabad utat kapott teht a megtorls!
December els napjaiban megkezddtek a tmeges letartztatsok. Szzval kerltek brtnbe azok, akik valamilyen mdon a pufajksok ltterbe kerltek. A letartztatottakat a legtbb eseten kegyetlenl bntalmaztk, az elhurcoltakat keres hozztartozkkal semmit nem kzltek. Legfbb mdszer a fnykpek alapjn trtn ” begyjts” volt. Ugyanis a forradalom napjaiban nagyon sokan fnykpeztek. Ezek kzl szzval jelentek meg a klnbz nyugati kpeslapokban. Akit egy ilyen fotn felismertek, az elegend ok volt az elzetes lefogshoz. Mert, ha ott volt az illet akkor mr rszt is vett az esemnyben. Ha vletlenl fegyver is volt az illetnl, akkor ha egyszer sem sttte el a fegyvert, „szmszerint meg nem llapthat gyilkossggal” lett vdolva. Ezrt egy id utn a nyugati lapokban a forradalomrl kzlt fotkon az emberek arct letakartk, hogy ne lehessen azokat felismerni.
Nem rdektelen megnzni, hogy ezekben a hetekben a vezet nyugati lapok hogyan rtkeltk a magyarorszgi helyzetet s ezen bell a Kdr-kormny helyzett:
„A prizsi Le Monde, amely az egsz vilg egyik legjobban rteslt s szerkesztett napilapjnak szmt, arrl r, hogy a nyugati hatalmaknak meg kellene vonniuk az elismerst a Kdr-fle bbkormnytl. Nem elg megblyegezni a Szovjetuni magyarorszgi beavatkozst. A nyugati hatalmaknak msfajta bks eszkzk is rendelkezskre llnak ahhoz, hogy Moszkvt a magyar np kvnsgainak tiszteletben tartsra knyszertsk. Ez pedig az elismers megvonsa a Kdr-fle kormnyzattl.
A Le Monde megllaptja, hogy Kdr-csoportot semmiflekppen sem lehet Magyarorszg trvnyes kormnynak tekinteni, mert az 1949-es alkotmny durva megsrtsvel alakult meg, egy klfldi hatalom segtsgvel……A Kdr-kormny hatalma nem terjed a szovjet pnclos kocsik ltvolsgn tlra. Az egsz lakssg kifejezsre juttatta kvnsgt, hogy Nagy Imrnek az alkotmny rtelmben egyedl trvnyes kormnya kerljn ismt hivatalba. Az elismers megvonsa teht a nemzetkzi s magyar jog szerint egyarnt indokolt lenne. Ms krds persze, hogy politikailag clszer-e visszahvni a nyugati llamok kveteit….
Az Economist hossz cikket szentel az oroszok s a Kdr-fle bbkormny magyarorszgi nehzsgeinek. Amikor az orosz tankok ismt begrdltek Budapestre, sokan gy vltk, hogy a kommunista uralom s az orosz megszlls ellen irnyul magyar szabadsgharc elfojtsa mindssze rk krdse. Alaposan tvedtek szmtsaikban. A bnykban s a gyrakban mg mindig nem indult be a rendszeres munka. Az egyre fokozd ldztets ellenre mg ma is a munkstancsok kezben van az igazi hatalom.
Akrmi trtnik a kzeljvben a magyarokkal, Vgzetes csapst mrtek az orosz uralomra."
December 4-re ntntetst szervezett a KMT s az lnk c. lap krl tmrl ellenzki csoport. A Hsk terre rkez gyszruhs asszonyokat szovjet katonk s karhatalmistk vrtk. Kzbelpskre azonban nem kerlt sor. Mert megjelent a helysznen az ppen Magyarorszgon tartzkod s az esemnyekrl rtesl K.P.S. Menon, India nagykvete s eltte nem akarta magt a hatalom kompromittlni. gy a tntetk megtarthattk a megemlkezst s elhelyezhettk a magukkal hozott virgokat az ismeretlen katona emlkmvnl.
Vlaszul a kormny december 6-n szimptiatntetst szervezett maga mellett. Ers katonai fedezet mellett, - melyben szovjet katonk mellett elssorban pufajksok vettek rszt – alig ezer f, vrs zszlk alatt vonult vgig a. Krton. A fegyveres fedezet ellenre az emberek a Nyugati plyaudvarnl megtmadtk a felvonulkat. Kiltozsokkal, kdoblssal zavartk a felvonulkat. A pufajksok lvsekkel vlaszoltak. Az elkeseredett s feldhdtt emberek tbb pufajkstl elvettk a fegyvert s lvldzs kezddtt. Termszetesen a tler gyztt s a tmeg sztfutott. Nhnyat sikerlt a pufajksoknak elfogni s kzlk nhnyat a helysznen agyonlttek. Ebben az akciba minden valsznsg szerint Horn Gyula is rszt vett. Szerept a „ Deport 56" nev szervezet vizsglja de az erre vonatkoz adatokat „ gondos kezek” eltntettk
A budapesti Nyugati plyaudvar melletti vrengzs utn orszgszerte megindult a tntetk elleni fegyverhasznlat, ami szmos vrosban, de kisebb teleplseken is , vres sortzekhez vezetett. Miskolc, Gyoma, Zalaegerszeg, Kecskemt, Eger voltak az ismertebb sortzek helysznei, de az sszes fegyverhasznlati helyszn szma megkzelti a szzat, melyek sok halott s sebeslt ldozatot kveteltek. A legtbb ldozatot a december 8-n Salgtarjnban leadott sortz kvetelte. Itt 200-nl tbb halott s sebeslt maradt a kvezeten. A legtbb halottat s sebesltet htulrl, menekls kzben rte a lvs. A sebesltek jelents rszt a hozztartozk nem mertk jelenteni, hanem ksbb ms srlssel jegyeztk be a krhzakban, hogy gy elkerljk a felelsgrevonst.
A salgtarjni vrengzs hrre a KMT december 11-12- re ltalnos sztrjkot hirdetett.
A kormny dec. 11-n trgyalsok rgyvel a Parlamentbe csalta a KMT vezetit, Rcz Sndort s Bali Sndort. Itt mr vrtk ket s trgyals helyett letartztattk mindkettjket.
Ezen a napon fosztottk meg a munkstancsokat a mgttk ll fegyveres erktl, az zemek munksokbl ll rsgeitl, arra hivatkozva, hogy oda ellenforradalmi elemek szivrogtak be. Elrendeltk a gylekezsi tilalmat, mely szerint, hrom embernl tbb nem gylekezhet. Aki ezt megszegi, gylst vagy felvonulst szervez, az t vig terjed brtnnel bntethet, de egy ves bntetssel bntethet az is, aki csak rsz vesz ilyen megmozdulson.
A kvetkez napon dec. 12-n kimondtk a statriumot, ami elssorban a fegyverrejtegetst bntette. Ez a rendelet 1960-ig volt rvnyben. Ez id alatt tbb szz forradalmrt lltottak statrilis brsg el ahol szmtalan hallos s „kegyelembl” letfogytig tart tlet szletett.
December 13-n elrendeltk az internltborok fellltst, ahol a „megbzhatatlan” egyneket, akr hat hnapig, bri tlet nlkl fogva lehetett tartani s ezt mg ktszer hat hnappal meg letetett hosszabbtani.
|