VESSZEN VESSZEN TRIANON!
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Esemnyek,valls,mondk
 
Chat
rjatok valamit!!!
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Szavazs
Mit szeretnl a honlapon ltni?

Tbb krptia szveg
Tbb ms szveg
Trtnelem
Honfoglals
Semmit
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
13 ARADI VRTAN
 
Szavazs3
Melyik eggytest szereted a legjobban????

Krptia
Magozott cseresznye
Divizi88
Romantikus erszak
Egszsges fejbr
Titkolt ellenlls
Egyik sem
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
1848-49-es Szabadsgharc
 
Legyen j Httrzene?
Legen j httrzene?

Igen
nem
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
56 Megtorls s restaurci

5. rsz Megtorls s restaurci

Mint az elz fejezetben lttuk, a Szovjet Hadsereg hatalmas erkkel / 19 hadosztly, 200.000 katona, 3000 harckocsi , lgier, tzrsg / valsgos hbort folytatva, nhny nap alatt megtrte a szervezett fegyveres ellenllst. Ez elssorban azrt trtnhetett meg, mert a 100.000 fs Magyar Hadsereg, rul vezetinek aknamunkja nyomn ttlen maradt. Az ellenlls elssorban azoknak a forradalmroknak az rdeme, akik oktber 23 s 28 kztt gyzelemre vittk a forradalmat s november 4utn is folytattk a harcot, amg az ellenllsra a legkisebb remny is megvolt.

A szervezett ellenlls megsznte utn, kisebb csoportok mg elszigetelt ellenllst fejtettek ki, de ez a vgs "eredmnyt" a forradalom fegyveres leverst nem befolysolta. Ezutn az volt jellemz. Ez jellemezte a lakssg hangulatt, a megszllssal s a Kdr-kormnnyal szembeni hozzllssal kapcsolatban.

A szovjet pnclosok mgtt visszasompolyg, pufajkba ltztt VH-s tisztek prt s llami funkcionrusok kezdtk meg, az elssorban bossz ltal vezrelt "rendcsinlst".A szovjetek ltal fenntartott hatalom s a levert nemzet kztti egyenltlen kzdelem vgkifejlete nem lehetett ktsges. Mgis a harc csak december 12-n dlt el, amikor az elz napok prthatrozata alapjn, orszgszerte, a legdrasztikusabb mdszerekkel, bks tntetkre leadott sortzekkel kezddtt meg az a megtorlssorozat, ami 1963-ig, az gynevezett "nagy amnesztiig" tartott.

11-n bevontk az zemi rsgek fegyvereit.

12-n bevezettk a statrilis brskodst.

13-n elrendeltk az internltborok fellltst.

Az zemi rsgek lefegyverzsvel megfosztottk a munkstancsokat attl az egyetlen fegyveres ertl, ami esetleg ellenslyt kpezhetett volna a pufajksok tlkapsai ellen, a munksok vdelmben.

A statrilis brsg bevezetse elssorban a forradalom fegyveres harcosai ellen irnyult, akik a harcok utn nem dobtk el fegyvereiket, hanem flretettk, htha szksg lesz mg azokra. Ezektl a "fegyverrejtegetktl" fltek, mert minden puska, gppisztoly, veszlyt jelentett a hatalomra. A statrilis brskods 1960-ig fennmaradt.

Az internltborok fellltst az tette szksgess, hogy a brtnk lassan teltdtek, a rendrsgeken s a brsgokon nem volt hely az elzetes fogvatartottak rszre a trgyalsokig. A rendelet szerint brkit internlni lehetett 6 hnapra elzetes bri tlet nlkl. Ezt mg ktszer 6 hnapig meg lehetett hosszabbtani. Teht msfl vig tlet nlkl tarthattk fogva a gyanstottakat, a"veszlyes, gyans" egyneket. Az internltborokban fennllsuk alatt kzel 16.000 embert tartottak fogva. Ezek legnagyobb rszben a munkstancsok, a klnbz Forradalmi s Nemzeti Tancsok tagjai voltak.

A statrilis brskods s internlsok mellett rendszeresek voltak a klnbz vrosi, jrsi, megyei pufajks s nyomoz egysgek magnakcii. Ugyanis fleg az VH volt tagjaibl hoztk ltre a rendrkapitnysgok nyomozosztlyait s alosztlyait. Ezek a letartztatsok s kihallgatsok legtbbszr a szemlyes bossz megnyilvnulsai voltak. A vallatsok rendszerint verssel, megalzssal kezddtek, nem egyszer knzssal st gyilkossggal vgzdtek.

A fokozd terror ell megindult a tmeges menekls. Elszr Ausztria fel indult meg a menekltradat. Ezek golyszrval felszereEz rvidesen olyan mreteket lttt, hogy elbb szovjet, majd ksbb pufajks alakulatok prbltk megakadlyozni, hogy az orszg szne- java, a fiatalok, az rtelmisgiek elhagyjk az orszgot. Ebben a "munkban" kiemelked szerepe volt annak a pufajks egysgnek, amit Budapestrl veznyeltek le az osztrk hatrra. lt gpkocsikkal vadsztak a "disszidlkra" s aki felszltsra nem llt meg, azt kegyetlenl lelttk. Sokszor mr osztrk terleten rte a meneklt a hallos sorozat. Ekkor a hatrt megsrtve, osztrk terletrl hoztk vissza az ldozatot, hogy a bnjelet eltntessk.

Ezekben az akcikban jeleskedett Horn Gyula is, aki a december 6-i Nyugati plyaudvarnl trtnt dicstelen szereplse utn, az osztrk hatrra lett leveznyelve.

Arra is nem egy plda van, hogy "megbzhat elvtrsak" menekltnek lczva magukat, a meneklttborokban szimatoltak forradalmrok utn s sokszor megtettk azt, hogy prominens 56-os harcosokat elraboltak, majd visszahurcoltk Magyarorszgra, hogy itthon vonhassk felelsgre s tlhessk el.

Az osztrk hatr lezrsig kzel 150.000 ember meneklt ki az orszgbl Ausztria fel. Ezutn Dlre, Jugoszlvia fel indultak a meneklk. Az itteni hatr lezrsig erre is mintegy 50.000 embernek sikerlt kimeneklnie. sszesen 200.000 ember hagyta el az orszgot, akiknek remnyk sem volt arra, hogy valaha is hazatrhetnek. Ez is vrvesztesg volt! Sokkal nagyobb, mint brmilyen elkeseredett ellenlls esetn trtnt volna. -Mohcsnl 20.000, a Don-kanyarban 60.000 halott volt Magyarorszg vesztesge.-

1957. februrjban hvtk letre a Munksrsget. Ezt a szervezetet elssorban az elrettents, a "bels ellensg" elleni fegyveres leszmols cljbl hoztk ltre. Vezeti, parancsnokai, elssorban a volt VH tagjaibl, az llami s prtappartus, valamint a Honvdsg legntudatosabb tagjaibl lettek kivlogatva. A Munksrsg tagjai szmtalan kedvezmnyt kaptak, -munkahelyi kedvez beoszts, lakskiutals, klfldi dls, stb. - hogy egzisztencilisan is a rendszerhez kssk ket.

A Munksrsg a kvetkez vtizedek folyamn 60.000 fs prthadseregg fejldtt s egsz 1989-ig a kommunista rendszer legfbb tmasza volt. 1989. oktber 23-i lefegyverzse a  "rendszervlt 56-os forradalmrok" sikeres akcija volt.

Ugyancsak 1957 februrban hvtk letre a Npbrsgok intzmnyt. Itt a br mellett un. npi lnkk osztottk az "igazsgot". El lehet kpzelni, milyen "elfogulatlan" igazsgos tletek szlethettek az "ellenforradalmrok" elleni perekben, amikor az lnkk, a forradalom alatt elkergetett prttitkrok, T.SZ. elnkk, esetleg meglincselt VH-sok hozztartozi voltak.

1957 mrciusra a szakszervezetek gerinct is megtrtk. A munkssg, a nemzet rdekeit valban kpvisel szakszervezeti vezetket levltottk, gyakran le is tartztattk, vagy "csak" internltk, mkdsket ltszattevkenysgekre korltoztk.

A forradalom alatt felled ifjsgi szervezeteket feloszlattk, mkdsket betiltottk. Volt vezetiket, szerveziket klnbz rgyekkel letartztattk, vagy internltk, de mindenkppen zaklatsnak voltak kitve. Ennek ldozatai elssorban azok a papok voltak, akik a cserkszcsapatokat szerettk volna jraszervezni. Egyetlen ifjsgi szervezet, a Kommunista Ifjsgi Szvetsg a KISZ mkdst engedlyeztk illetve szorgalmaztk.

1957elejn a prtvezets Romniba kldte Kllai Gyult, hogy a Snagovban deportlt Nagy Imre s trsai krl szimatoljon, van e lehetsg Nagy Imre, vagy a krnyezetben lvk valamelyiknek a "megdolgozsra", a Kdr vezette kormnnyal val valamilyen egyttmkdsre. A deportltak ekkor mg szinte egysgesen lltak ki Nagy Imre mellett, ami, - mint a ksbbiekben, a Nagy Imre per trgyalsnl ltni fogjuk - mr nem volt ilyen egyrtelm. Kllai Gyula eredmnytelen kldetse utn hatroztk el Kdrk, hogy Nagy Imrt s trsait brsg el lltjk. Ez egybeesett a Szovjet s a tbbi un. npi demokrcia vezetjnek, - elssorban az NDK vezetjnek - llspontjval is.

A Nyugati vilg ezzel szemben, szinte egysgesen tlte el a szovjet beavatkozst s vonta ktsgbe a Kdr-kormny legitimitst.

Az ENSZ 1957. janurjban klnbizottsgot hozott ltre a "Magyar gy" megtrgyalsra s kivizsglsra. Az ENSZ ftitkra Budapestre akart utazni, hogy szemlyesen gyzdjn meg a helyzetrl, a magyar hatsgok azonban ezt nem engedtk meg. Lpsket azzal indokoltk, hogy ami itt trtnik az "magyar belgy" s a ltogats s az ENSZ akcija beavatkozs a magyar belgybe.

Ugyancsak janurban alakult meg Strasburgban a Magyar Forradalmi Tancs melynek vezeti, Kthly Anna, Kvg Jzsef s Kirly Bla lettek. Ez a Forradalmi Tancs maga kr gyjttte azokat a forradalmrokat, akik ksbb az ENSZ bizottsga eltt tanskodtak a magyarorszgi esemnyekrl. Segtette a menekltek tmegeinek elhelyezst, tovbbutazst, elssorban a fegyveres harcosoknak, mint Pongrcz Gergely, Oltvnyi Lszl, vagy megszerveztk az Ausztrlibl, Eurpba visszarkez, de Magyarorszgra visszatrni nem akar sportolk segtst.

A Nyugati vilg szinte egysges rokonszenvt rezve, az itthonmaradt s rszben illegalitsban l forradalmrok elhatroztk, hogy mrcius 15-n a Nemzeti nnep esemnyeit felhasznljk s jbl elindtjk a fegyveres harcot. A MUK / Mrciusban jra Kezdjk / jelsz fogalomm vlt s nagyon sokan, fleg a fiatalok remnykedtek, hogy van lehetsg a szabadsgharc folytatsra. A MUK lelkes szervezi azonban nem mrtk fel helyesen az erviszonyokat. A forradalom legkvetkezetesebb harcosai kzl 2000 hsi hallt halt a harcok alatt. Nagyon sokan, a megtorlsok ell klfldre menekltek. Sokat mr letartztattak Kdr pribkjei. A pufajksok egyre ersebbek lettek. letbe lpett mr a statrium. llt mr a Munksrsg is. Radsul itt volt a megszll Szovjet Hadsereg.

Teht a fegyveres harc jrakezdsnek s sikernek semmi eslye nem volt, ellenben okot adott a Mrcius elei tmeges "megelz" letartztatsokra.

A MUK " kudarca" diadal volt a hatalom rszre. Ezt ki is hasznltk, amikor mrc. 21-n Moszkvba utaztak. Bizonythattk, hogy milyen nagy sikert rtek el az ellenforradalom felszmolsa tern.

Ekkor szletett meg a ktfrontos harc elmlete s gyakorlata. Szavakban nagy hangon hirdettk, hogy egyforma harcot folytatnak egyfell a rgi Rkosi-Ger fle baloldali elhajlk s mdszereik ellen, msfell a Nagy Imre fle revizionistk s ellenforradalmrok ellen.

A gyakorlatban azonban ez a ktfrontos harc nagyon floldalas volt. A baloldal elleni harc kimerlt abban, hogy nhny kompromittldott Sztlinistt elitltek, /akik rvid idn bell szabadultak / s, hogy hatalmukat megtarthassk, Rkosik visszatrst igyekeztek megakadlyozni. Ebben Hruscsov is segtsgkre volt, amikor Rkosit a tvoli Krasznodrba kltztette, hogy minl tvolabb legyen a politika helyszntl.

A jobboldal elleni harcot viszont letartztatsok, internlsok tzezrei, kivgzsek szzai jellemeztk.

prilisban Budapesten s a nagyobb vidki vrosokban mkdni kezdett a Legfelsbb Brsg Npbrsgi Tancsa. Ez a szerv a fellebbezs lehetsge nlkl hozta meg dntseit. Most kezddtek meg nagy tmegben az un. 56-os perek. Ezek legtbbje szigoran titkos, un. duplanulls per volt. Ezeket szigoran titkosan, zrt ajtk mgtt folytattk. Csak a br, az lnkk s a pert elkszt nyomozk lehettek jelen. A vdlottaknak alig volt lehetsgk a vdekezsre. A kls vilgtl, a rokonaiktl is el voltak zrva. Hrek nem juthattak el hozzjuk. Vdelmket csak olyan gyvdek lthattk el, akiket a hatsgok megbzhatnak tartottak. Ezek a rendszernek elktelezett, kommunista tudattal rendelkez elvtrsak voltak, akik a brsgok eltt sokszor tbbet rtottak vdenceiknek mint az gysz.

Jellemz volt ksbb a brtnben a " brtnhumor" ami gy jellemezte ezeknek az gyvdeknek a vdbeszdt: " Tisztelt Brsg. Vdencem szmra enyhe, nevel hats bntetst krek. Ktl!"

Valjban ezek a zrt trgyalsok az igazsgszolgltats megcsfolsai voltak! A perek "legendit" a nyomozk lltottk ssze, nagy gonddal s hozzrtssel, hiszen ugyanazok voltak, akik a Rkosi-idk koncepcis pereit elksztettk. - A F utcai Vizsglati Fosztly nyomozi mg 1961-ben is a szekrnykben rizgettk rgi VH-s kkparolis egyenruhjukat, s bszkk voltak mltjukra.- A perek elkszti addig "vallattk" a vdlottakat, amg azok nem vallottk azt, amit vallatik kvntak.

Alapvet szempont volt, hogy a politikai per ltszatt elkerljk, elrejtsk. Ezrt a forradalom rsztvevbl, a paragrafusok csrs-csavarsval kzbntnyes bnzt faragtak. Pl. Aki oktber 23. utn brhol fegyvert szerzett, azt "a trsadalmi tulajdon srelmre elkvetett lopssal" vdoltk. Ugyanis akkor senki nem vsrolhatott fegyvert, azt csak "lopni" lehetett.

Aki rszt vett fegyveres harcban , az "szmszerit meg nem llapthat gyilkos" lett. Ha a szovjetek romm lttek egy szllodt ,egy ruhzat vagy brmilyen kzpletet, /ugyanis a forradalmrok elssorban kzpletekben rendezkedtek be vdelemre, hogy kmljk a lakssg, a kis emberek lakst / akkor az ott vdekez harcolk, "a npgazdasg srelmre elkvetett klnsen nagy kr szndkos okozsval lltak brsg eltt. Teht a forradalom hseibl, tolvajok, gyjtogatk, rablk, gyilkosok lettek.

Elfordult, hogy a forradalom alatt kzbntnyes rablk, zsebtolvajok, stricik is fegyverhez jutottak s fegyveresen folytattk megszokott tevkenysgket. Ha ilyen fegyveres kerlt a nyomozk kezbe akkor ebbl forradalmrt kreltak. Rbeszltk, hogy vallja azt, hogy pl. Malter hadnaggy vagy rnaggy lptette el. Ezt azutn megjelentettk a sajtban, s a Fehr Knyvben s mr is bizonytva volt, hogy az ellenforradalmat bnzk, rablk gyilkosok, stricik s prostitultak csinltk. k akartk megdnteni a np hatalmt s ldztk a becsletes, rtatlan kommunistkat.

Ezrt kellettek a zrt trgyalsok, hogy a manipullt, koncepcis perek s tletek ne kerljenek ki a kztudatba s ezen keresztl klfldre, ahol az ilyen "igazsgszolgltats" elkpzelhetetlen s egszen biztosan mg nagyobb felhborodst keltene.

Az jsgokban megjelent tudstsokban, a Rdi hreiben csak az juthatott a lakssg tudomsra, amit a hatsgok jnak lttak, vagy amilyen pert elre "megrendeltek", amit aztn a "F utcai kmgyrban" a szakemberek nagy gondosan elksztettek. Mg arra is kiterjedt a figyelmk, hogy ksbb se derlhessen fny a sok aljassgra. Mert ha valaki tllte a pert s letlttte a bntetst, akkor alrattk vele, hogy ami a nyomozson s a brsgon elhangzott az szigor llami titkot kpez, aminek megsrtse ttl tz vig terjed brtnnel bntethet. s mivel senki nem akart a brtnbe visszakerlni, inkbb hallgatott.

Szomor s furcsa az, hogy ezek a perek mg ma is titkosak, valsznleg azrt, mert azok kiagyali s vgrehajti, esetleg azok utdai ma is vezet beosztsban vannak.

Mialatt a hivatalos szervek a "Szocialista trvnyessgrl" s a politikban "Ktfrontos harcrl" papoltak, gzervel indultak be a forradalomban rsztvett szemlyek ellen a koncepcis perek. Ezek megdbbent mreteket ltttek s hihetetlen szigor tleteket eredmnyeztek.

1957s 1963 kztt 22.000 embert zrtak brtnbe. Az tletek 5-10-15 v brtnt jelentettek

Kzel 400 forradalmrt vgeztek ki. Budapesten a Gyjt foghz "kisfoghzban" voltak a kivgzsek. Alig volt nap amikor nem volt kivgzs, de volt olyan nap, amikor tbb akaszts is volt.

lljon itt jellemz pldaknt az egyik legsikeresebb forradalmi kzpontnak, a Szna-tri harcosok pernek tlete:

A NPKZTRSASG NEVBEN !

A Budapesti Fvrosi Brsg gyorstott, kln tancsa Budapesten 1957 vi jnius h 17, 19, 21, 24, 28 napjn s jlius 1, 3, 4, 8, 9, 11, 15, 17, 19, 22, s 23. napjn tartott rszben nyilvnos, rszben zrt trgyalsok alapjn meghozta, majd 1957 vi jlius 29. napjn kihirdette a kvetkez tletet.

 

Rusznyk Lszl I. r. vdlottat,
Czimer Tibor II. r. vdlottat,
Laurinyecz Andrs III. r. vdlottat
Bn Rbert IX. r. vdlottat
Ekrem Keml XI. r. vdlottat

Bnsnek tallta a npi demokratikus llamrend megdntsre irnyul szervezkeds kezdemnyezsnek s vezetsnek bntettben.
Ezrt a brsg sszbntetsknt, fejenknt hallbntetsre, brhol feltallhat egsz vagyonuk elkobzsra tli a vdlottakat.

 

Budapest, 1957. vi jlius h 29. napjn.

Szab Lszl s. k. dr. Halsz Pl s. k. Vid Andrs s.k.lnk a tancs elnke lnk

A kivgzseket az t vdlotton a reggeli rkban, a Kozma utcai gyjtfoghz udvarn vgrehajtottk!

Ez azonban csak az egyik Szna-tri per volt. Szab bcsit , a sznatriek legends parancsnokt, mr elzleg kivgeztk, Duds Jzsefet pedig a sz legszorosabb rtelmben agyonvertk. Utlag hoztk meg a hallos tletet.

A Szna-trihez hasonl kegyetlensggel hoztk meg az tleteket a Corvin-kzi, a Prter utcai, a Baross-tri s a tbbi ellenllsi kzpont harcosaival kapcsolatos perekben is.

Tbb szz volt azoknak a szerencsseknek a szma, akiknek a hallos tlett " kegyelembl" letfogytig tart brtnbntetsre vltoztattk.

Voltak olyan perek, melyeket nagy elkszletek utn nyilvnosan folytattak le, hogy a vilgnak megmutathassk az ellenforradalmrok gonoszsgt, elvetemltsgt. Ilyen per volt Tth Ilonka pere. A nyomozk addig faggattk a trkeny vgzs orvostanhallgat-nt, amg "nknt" be nem vallotta, hogy milyen kegyetlen mdon lt meg egy lltlagos VH tagot. Ezrt aztn a " kommunista igazsgszolgltats " rk szgyenre kivgeztk.

 Hasonl, az egsz vilgot megrz aljassg volt Mansfeld Pter pere, amikor a forradalom alatt 16 ves gyereket gy tltek hallra, hogy megvrtk mg 18 ves "nagykor" lesz s szletsnapja utn nhny nappal akasztottk fl.

Itt kell megjegyezni, hogy a 22.000 bebrtnztt s a 400 kivgzett dnt tbbsge munks, ipari tanul, dik, alkalmazott volt. A nyomozk s gyszsgek minden igyekezete s manipulcis erfesztse ellenre, az elitltek kztt csak 5% osztlyidegent, kulkot, Horthystt sikerlt kimutatni.

A 22.000 bebrtnztt forradalmr mellett nhny tucat reform-kommunistt is elitltek. Azonban amg a forradalmrokkal a fentiekben lert kegyetlensggel bntak el, addig a reform-kommunista elvtrsak megsztk nhny ves bntetssel s legtbben ezt sem tltttk le, mert mr 1958- 59-ben rszleges amnesztival vagy egyni kegyelemmel szabadultak.

Kivtelt kpezett Nagy Imre s ngy trsa, akiket szintn zrt trgyalson tltek hallra s 1958. jnius 16-n kivgeztek. Ezzel mutatva pldt, hogy a kommunistk sajt elvtrsaikat is likvidljk, ha a maguk hatalmnak megtartsa ezt kvnja. Ez egybknt a Szovjetunitl tvett gyakorlat volt, mert ott a hatalomban egymst vltogat elvtrsak , ezerszmra vgeztk ill. vgeztettk ki valdi, vlt vagy lehetsges vetlytrsaikat.

A Nagy Imre perben, mg a vdlott elvtrsak is egymsra igyekeztek a felelsget hrtani s mindent egyedl Nagy Imrre vallottak. / Nem vletlen, hogy a Nagy Imre per anyaga mg ma, 1999-ben is titkos, nehogy a mg l s magukat hss kozmetikz, elvtrsbl urakk vltozott trsairl, az emberek megtudjk a valsgot./

Egyedl Nagy Imre volt, aki vllalta a felelsget s a biztos hallos tlet eltt, / mert ismerte elvtrsait s a kommunista mdszereket / sem krt kegyelmet. Bszkn vllalta kommunista voltt s biztos volt abban, hogy elvtrsai idvel rehabilitlni fogjk. Ez meg is trtnt! 1989-ben jnius 16-n, kivgzsnek vforduljn a Hsk-tern, megrendezett

Nagy Temetsen kommunistk s reform-kommunistk egymst tiporva igyekeztek hogy koporsja mellett "dszrsget" llhassanak.

1957-ben a hatalom mr elg ersnek rezte magt ahhoz, hogy feloszlassa a Karhatalmat, mert feladatt tvette az VH volt tagjaival megerstett Rendrsg s a Munksrsg. Azonban Kdrk nem maradtak hltlanok azokkal a pufajksokkal szemben, akiknek a szovjetek mellett a hatalmukat ksznhettk. 1957. prilis 21-n, 25/ 1957,szm alatt, Kormnyrendelettel ltrehoztk a " Munks Paraszt hatalomrt" emlkrmet, amely a msodik legmagasabb llami kitntets volt! Ezzel szmtalan kedvezmny jrt. Magas llami s gazdasgi beosztstl, kiemelt nyugdjig. Reprezentatv lakstl, gyermeke egyetemi felvtelig minden. Ezt a kitntetst hozzvetleg 20.000 f kapta meg. Ezek voltak az igazi pufajksok! A legmegbzhatbb kollabornsok, a megtorls legkegyetlenebb vgrehajti. A kvetkez vekben valsgos "hstetteket" talltak ki a maguk "rdemeinek" valjban a forradalom elrulsnak igazolsra. Dszes kiadvnyokban s klnbz knyvekben npszerstettk magukat. /A fejezet vgn s a lap kvetkez szmaiban ezekbl nhny jellemz rszletet ismertetnk./ Jellemz az 1989-es elszabotlt un. rendszervltsra, hogy az elvtrsak mindentt ott maradtak. 1999 prilisban a Parlamenti Knyvtrban kutatva az 1956-os esemnyeket, krtk a Munks Paraszt hatalom kitntetettjeirl szl knyvet. A legnagyobb megdbbensnkre a knyvtros kzlte, hogy az nem adhat ki mg betekintsre sem. Elgondolkoztat! Amg minden kitntetsrl s kitntetettrl, mg a legegyszerbb kultresemny kitntetettjeinek nevei is megtallhatk, addig a msodik legmagasabb llami kitntets tulajdonosai, az ismeretlensg homlyba burkolznak. Ez nem lehet vletlen! Egsz biztos, hogy a 20.000 nv kzl nagyon sok kzismert nv megtallhat lenne, a helykn hagyott elvtrsak ill. azok utdai kzl.

Visszatrve az 57-es v esemnyeihez lnyeges momentum, hogy megllapodst rtak al a SZ.U. vezetivel a szovjet csapatok Magyarorszgon val tartzkodsrl. Az "ideiglenesen haznkban llomsoz" csapatok, nagyon is vglegesen rendezkedtek be. A tisztek valdi rklaksokba kltztek csaldostl, a katonk a laktanykban voltak elhelyezve. Szigoran gyeltek arra, hogy ne rintkezhessenek a lakssggal.

Mig vitatott s rthetetlen trtnet, hogy 1957 mjus 1-n hogyan tudtk elrni, hogy szzezres tmeg jelent meg a Hsk-tern, ahol Kdr s Marosn dvzlte a megjelenteket s rtkelte az elmlt esemnyeket, elmarasztalva a szervezett ellenforradalmi felkelst.

Miutn a rendszer gy-ahogy megszilrdult s nem kellett tartani az ellenzki erk felkerekedstl, megkezdtk a lakssg megnyerst. Mindenekeltt az un. Npi Demokrciktl, de fleg a SZ.U.-tl jelents seglyeket s klcsnket krtek s kaptak, hogy a npgazdasg egyenslyt helyrelltsk. Ugyanis a forradalmi esemnyek, a hbors krok s a hossz sztrjk miatt, gazdasgi csd fenyegette az orszgot.

Egy v elteltvel elhrult a gazdasgi sszeomls veszlye s megkezdhettk az letsznvonal lass emelst, ami nhny v alatt elvezetett a Kdri gulyskommunizmus ltszlagos s viszonylagos jlthez. Megszletett a jelsz: " Aki nincs ellennk az velnk van."

A gazdasgi let viszonylagos fellendlse mellett termszetesen tovbb folyt az ellenforradalmrok felelsgrevonsa. 1960-ban ugyan sor kerlt egy rszleges amnesztira, amikor a legtbb reform-kommunista s ismert kzleti szemlyisg , kztk Dri Tibor, Donth Ferenc, Farkas Mihly is szabadult, az igazi forradalmrokat azonban ez nem rintette. A tbb ezer 56-os elitlt ezt mltnytalannak tartotta s a Vci Brtnben hsgsztrjkkal tiltakoztak az igazsgtalansg ellen. Az hsgsztrjkot kegyetlen mdszerekkel letrtk. A rabokat sztszrtk az orszg klnbz brtneibe s a sztrjkolkra kln bntetst szabtak ki.

Teht, mg az orszgban igyekeztek a lakssgot megnyerni s orszgunk a "legvidmabb barakk lett a bketbor lgerben" addig a brtnkben semmi nem vltozott. Igaz, 1961-ben megszntettk az internltborokat, de a Gyjtfoghzban mg ebben az vben is vgeztek ki 56-os gyben elitltet.

Az orszg gazdasgi talpra lltsban, a Kdr-rendszer megszilrdtsban, a Keleti-tbor orszgai mellett az Egyeslt llamok is kivette rszt. Elnys klcsnkkel tmogatta s erstette a hatalmat. Mr 1960-ban titkos trgyalsok kezddtek az USA s Magyarorszg kztt. Ennek eredmnyeknt 1962-ben, az addig folyamatosan napirenden lv "Magyar krds" lekerlt az ENSZ Kzgyls napirendjrl. Nem sokkal ez utn sor kerlt Magyarorszgon az 1963-as nagy amnesztira, amikor nagyon sok 56-os elitlt nyerte vissza szabadsgt.

Ez az amnesztia azonban nagyon lsgos volt! Ugyanis a "gyilkosokra" nem vonatkozott s mint az elzekben lttuk, a fegyveres harcosok nagy rszt ezzel a vddal tltk el. gy nagyon sokan 1963 utn is a brtnben maradtak s tbben az utols napig letltttk 15 ves brtnbntetsket.

Teht az orszg konszolidlsa mellett, mg hossz ideig ksrtett 56 szelleme s a megtorls hossz vekig elhzdott. Ennek a konszolidlsnak volt rsze az is, hogy a legszlssgesebb Sztlinistkkal megszaktottk a kapcsolatot. Jellemz, hogy 1962.ig, mg Rkosi s Ger is tagja volt a prtnak s csak ekkor kerlt sor a kizrsukra.

Az 1963-as amnesztia utn a forradalom emlke lassan a feleds homlyba merlt, mert az emberek gy tudtk, hogy minden forradalmr szabadult. Csak a meghurcoltak szzezrei, a rendri felgyelet " REF " megalztatsait elviselk, a hivatsuktl eltiltottak, a laksukat, egzisztencijukat , emberi mltsgukat elvesztettek emlkeztek 1956-ra s titokban, szinte remnytelenl vrtk sorsuk jobbrafordulst.

A hatalom urai kzben egyre nagyobb biztonsgban reztk magukat.

Biztos vezet pozcikban, egyre nagyobb jltben, ers fegyveres testletekkel a htuk mgtt s vgs soron az ideiglenesen itt tartzkod szovjet csapatok vdelmben, megdnthetetlennek reztk hatalmukat. Gyermekeik egyetemeken, sokan klfldi egyetemeken tanultak s a jv biztosnak ltszott.

A Kerepesi temetben, a Nemzeti Srkertben felptettk a Munksmozgalmi Panteont, ami mreteiben egy egyiptomi fra monumentlis sremlkre emlkeztet. Itt helyeztk el a "Nagy kommunistk" hamvait, Mnnich Ferenctl Kdr Jnosig s tbb szz, vagy tbb ezer elre elksztett urnahely vrta a kommunista hsk hamvait a ktszintes labirintusban, mintha rk idkre akartak volna berendezkedni s rk emlket lltani maguknak.

Teht a forradalom leverse utn nhny vvel, az 1956 eltti kommunista rendszer jjledt.

Igaz, a forradalom eredmnyeknt nmi mdostsra knyszerlt. Megsznt a Rkosi-rendszerre jellemz nylt, brutlis diktatra. A tbbi un. Npi Demokrcia orszgaihoz kpest magasabb lett az letsznvonal. Lehetsg volt, - korltok kztt- a magnszektor mkdsre. A lnyeg azonban a rgi maradt.

1981-ben a forradalom s szabadsgharc vrbefojtsnak 25. vforduljn a hazarulk s kollabornsok mr gy reztk, hogy hatalmukat s utdaik hatalmt rk idkre megteremtettk s egyre nagyobb szmban jelentettk meg azokat a kiadvnyokat, amelyekben 25 v eltti rulsukat, dicssges forradalmi tettnek tntettk fel.

A Npszabadsg s a Kossuth Kiad " Ez trtnt" cmmel cikksorozatot adott ki az 1956-os ellenforradalomrl. Itt tallunk utalst pl. a hadsereg november 4.i szereplsre:

"Dr. Mnnich Ferenc a fegyveres erk minisztere bejelentette: a Nagy Imre kormny ngy volt tagja, Apr Antal, Kossa Istvn, Kdr Jnos, maga mr november 1-n megszaktotta ezzel a kormnnyal minden kapcsolatt. Ugyancsak rta 4-n hajnalban: Elrendelem, hogy a magyar nphadsereg egysgei ne tzeljenek a szovjet egysgekkel szemben.

A parancs eljuttatsrl egy, a Honvdelmi Minisztriumban mindvgig ott tartzkod ftiszti csoport gondoskodott, melynek addigra mr volt kapcsolata az " eltnt" kommunista vezetkkel.

Egy sor katonai alakulat parancsnoka ennek nyomn mr november 4-n felvette a kapcsolatot a szovjet egysgek parancsnokaival, rsz vettek krnykkn a rendhelyrelltsban.

A hadsereg forradalommal szembeni gyszos szereplsre mutat r Berecz Jnos:

"Ellenforradalom tollal s fegyverrel" cm knyvben: " Az ellenforradalmi fegyveres csoportok sztzzsban alapvet szerepe volt a szovjet csapatok jl megvlasztott harci taktikjnak... Hatkonyan hozzjrult a fegyveres harc gyors befejezshez az a tny is, hogy a Magyar Nphadsereg egyetlen egysge sem harcolt szervezetten a szovjet csapatok ellen. Ez igen fontos krlmny volt, mert a kikpzett s jl felszerelt egysgek harcba lpse megneheztette s jelentsen ksleltette volna az ellenforradalom sztzzst. Nem akadt egyetlen olyan magyar katonai egysg sem, amely tgondolt s szakszeren irnytott harcba lpett volna a szovjet csapatok ellen.

Els helyen ktelesek adzni azon a tisztek hsiessgnek s helytllsnak, akiket korbban megbntott az ruls, de november 4-n a dnt pillanatban helyn volt a szvk s az eszk s megakadlyoztk a fegyverbartok elleni harcot.

A Kdr-korszak "katonahsei" kiemelkedik Hodosn Imre. Lssuk, hogy az sajt szavaival a klasszikus parancsmegtagads s hazaruls a kommunistk szemben hogyan vltozott hsi cselekedett?

"November 4-n jjel kt rakor a trzsfnk azzal bresztett, hogy valami parancs jtt. A H.M. riadt rendelt el. Nyomban sejtettem, hogy mirl van sz, hiszen a szovjetektl tudtuk, hogy akcira kszlnek. Hagytam aludni az ezredet. Egy rval ksbb a HM parancst tovbbtva a hadosztly is elrendelte a riadt. Jelentettem, hogy mr vgrehajtottuk, pedig az ezred tovbbra is aludt. Ngy rakor ismtelten elrendeltk a riadt, mert mint a parancsban llt, a szovjet csapatok megtmadtk Budapestet. Jelentettem, hogy feldertink jelentse alapjn sz sincs tmadsrl, a szovjet csapatok a roncs harckocsikat vontatjk ki a vrosbl. Ekzben a vezrkartl megkaptam a parancsot is, amely szerint a szovjet hadsereg akciba lpett s a hadsereg maradjon ttlen. A rdiban elhangzott Nagy Imre fegyveres ellenllsra utast felhvsa. Egymsra nztnk, vgkppen megrtettnk mindent. Megllaptottuk, hogy egy ruls nem is vgzdhet mskppen, mint a np gyvel val teljes szembefordulssal.

A rdi gombjt tekergettk, tudtuk, hogy valami kzlemnynek kell kvetkeznie. s megtalltuk az adt, melyen Forradalmi Munks Paraszt Kormny a munksokhoz, parasztokhoz, az orszg nphez. Az irodmban ott szorongott az ezred vezetse, a politikai munksok. Mindenkinl toll volt, meg papr s rtuk a felhvs szvegt. A sok-sok apr mozaikbl ki mit tudott lejegyzett. sszelltottuk a felhvs teljes szvegt. Fennhangon olvastuk s knnyeztnk. Elkpzelni is nehz volt, hogy milyen nyoms all szabadultunk fel. Egyszerre vilgosan s rtheten tudtra adtk mindannyiunknak, hogy mi cselekedtnk helyesen, amikor tntorthatatlanul killtunk a nphatalom vdelmben. Tudtuk, hogy az er s az igazsg a mi oldalunkon ll.

Vrtuk a szovjet csapatokat. Akkor mr talpon volt mindenki. A tvoli moraj egyre ersebb dbrgss vlt. A harckocsik ismert hangja egy csapsra elzte a fsultsgunkat s lehangoltsgunkat."

Ezekbl s a hasonl hazarulkbl a Kdr-rendszer vei alatt tbornokok lettek. Kzlk kerltek ki a hadsereg legfbb vezeti, a Varsi Szerzds leg szolgalelkbb kiszolgli.

Az 1989-90-es un. rendszervlts utn Fr Lajos Honvdelmi Miniszter szinte valamennyit a helyn hagyta. Az a nhny, akit akkor nyugdjba helyeztek, ngy v mlva, a Horn-kormny idejn, Keleti Gyrgy minisztersge alatt, -aki maga is vtizedekig vezet politikai munks volt a Honvdelmi Minisztriumban - mint tancsadk visszaszivrogtak a hadseregbe s napjainkban a NATO lelkes propagandisti.

A forradalom utletrl szlva, felttlenl meg kell emlkezni azokrl a forradalmrokrl, akik a megtorlsok, a hallos tletek s a hossz brtnbntets ell klfldre menekltek.

A forradalom leverse utn kzel 200.000 ember hagyta el az orszgot. Kztk voltak azok a forradalmrok, akik a legelszntabbak voltak s a legvgskig harcoltak s ezt a harcot ms eszkzkkel, de tovbb folytattk j hazjukban is.

Miutn a vilgban sztszrdott magyarok egzisztencilisan megkapaszkodtak, a volt forradalmrok megkerestk egymst s szinte minden orszgban, Ausztrlitl - Canadig, Dl-Ameriktl - Eurpa sok orszgn t az USA-ig megalaktottk a klnbz forradalmi s szabadsgharcos szervezeteket. A szervezs kezdeti lpseinl nagy segtsget kaptak azoktl az emigrns szervezetektl, melyek az elz vtizedben jttek ltre, megersdtek s tapasztalatokkal rendelkeztek az emigrcis munka terletn.

Az egyttmkds azrt jtt knnyen ltre, mert mindannyian elsznt ellenfelei voltak a kommunizmusnak s a Szovjet uninak. Mert valjban semmi klnbsg nem volt a II.Vilghbors magyar katona, aki pnclkllel ltte ki a T-34 harckocsit, s az a Pesti Src kztt, aki benzines palackkal fstlte ki a T-54 es tankot.

Az elkvetkez vekben, vtizedekben ezek a szervezetek tartottk letben a forradalom s szabadsgharc emlkt. Szebbnl -szebb emlkmveket emeltek vilgszerte. Knyveket, jsgokat adtak ki s adnak ki a forradalom igaz trtnetrl. vente rendszeresen megemlkeznek oktber 23-rl, ami sokszor nem csak a magyar emigrcit, hanem az adott orszg hivatalos szerveit s lakssgt is megmozgatja.

Ebben a sorban kiemelkedik a Francia-orszgi emigrci, amely minden vben a Diadalv eltt, az ismeretlen katona emlkmvnl, francia katonai dszegysg, zenekar s neves Francia politikusokkal egytt emlkezik meg az 1956-os forradalomrl. Nem sokkal marad el ettl ezen a tren az Ausztrliban mkd magyar emigrci sem. Itt is legtbbszr, jelents kzleti szemlyisgek egytt nnepelnek, egytt koszorznak a magyarokkal okt-23-n. De szinte ugyanezt lehet elmondani nagyon sok vrosrl Amerikban s Canadban is.

A vilgban sztszrtan mkd csoportok idvel megkerestk egymst s egysges szervezetekbe tmrltek. gy jtt ltre a Szabadsgharcos Vilgszvetsg, melynek legaktvabb csoportja az Eurpai szervezet. Ennek vezeti s tagjai vente rendszeresen tallkoztak, klnbz tiltakoz akcikat szerveztek szovjet kvetsgek eltt. Kitntetseket, okleveleket szerkesztettek s adtak t az arra rdemeseknek. Az eurpai szervezet titkrsga hossz ideig Svjcban volt s innen tartotta a rendszeres kapcsolatot a tagszervezetekkel.

Hasonl, br ltszmban kisebb szervezet a Szabadsgharcos Nemzetr Szvetsg, a Hungria Szabadsgharcos Mozgalom, a Volt politikai Foglyok Szvetsge. Legutbb alakult az 56-os Magyarok Vilgszvetsge. E szervezetek semmifle kapcsolatot nem tartottak a Kdr-kormnnyal s azok kpviselivel. Kvetkezetes s megalkuvsmentes, kommunista s szovjetellenes politikt folytattak, ezrt gylletesek voltak az itthoni kommunistk szemben, akik szerint minden Nyugaton l, nemzeti elktelezettsg, s politikval foglalkoz szervezet vagy egyn fasiszta s ellenforradalmr volt.

1989-ben felcsillant a remny, hogy a kommunista rendszer sszeomlsval, a legkvetkezetesebb kommunistaellenes erket is bevonjk a politikai letbe. Mivel azok vtizedek alatt anyagilag talpra lltak, a nyelveket anyanyelvi szinten beszltk, rokoni, barti, zleti s politikai kapcsolataik rvn, az adott orszgban sokat tehettek volna Magyarorszg rdekben. Az Antall-kormny azonban nem hasznlta ki e hatalmas potencilis ert, a legtbb hivatalban, - a diplomciai testletben is - ott hagytk a rgi, kommunista nomenklatra embereit. Ez a folyamat a Horn-kormny alatt is folytatdott, st, az elz kormny szerny prblkozsait is visszafejlesztettk.

Az Antall-kormny felelsgt az igazi rendszervlts elmaradsrt a trtnelem fogja felvetni! Ugyanis szz venknt egyszer addik olyan lehetsg egy nemzet letben, mint amilyen lehetsg a magyarok eltt llt 1989-ben!

Az 1999-es vlasztsokon a kommunistk kiestek a hatalombl s remny van arra, hogy az eddig mltatlanul mellztt forradalmrok mlt elismersben rszeslnek s a forradalom trtnett nem a reform-kommunistk fogjk tovbb hamistani!

A Magyarorszgon s a vilgban sztszrdott 56-osok most figyelnek s vrnak. Vajon megteszi-e a kormny azt ami elsszm ktelessge lenne 56-al kapcsolatban?

Az id srget! A legfiatalabb 56-os is tl van mr a nyugdjkorhatron s soraik naprl-napra fogyatkoznak. Ne vrjk meg, mg az utols is eltvozik kzlk. letk alkonyn mg emeljk fel ket! s fleg a tanknyvekben tegyk helyre 1956 trtnett, hogy az utkor az igazsgot, a torztsmentes igazsgot ismerje meg a forradalomrl, amelyik nem csak magyar, de vilgtrtnelmet rt! 

 

 
Ilyen nap van ma!
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
ra
 
Ennyien jrtatok itt
Induls: 2006-04-05
 
Irattkozzatok fl!
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Szavazs 2
Milyenek tallod a honlapot????

j
nem j
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Ms oldalak linkjei
 
Trianon
 
Zenk
 
Trianoni vide
 
HIMNUSZOK,KATONADALOK!!!
 
Fontos emberek
 
gy volt, gy lesz!
 
Szavazs4
Hogy ltok a szerelmes versekkel????

Nagyon szeretem ket
Elmegy
Tl nylasak
tlom ket
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Istvn a kirly /rockopera/
 
ZENE
 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.