VESSZEN VESSZEN TRIANON!
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Esemnyek,valls,mondk
 
Chat
rjatok valamit!!!
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Szavazs
Mit szeretnl a honlapon ltni?

Tbb krptia szveg
Tbb ms szveg
Trtnelem
Honfoglals
Semmit
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
13 ARADI VRTAN
 
Szavazs3
Melyik eggytest szereted a legjobban????

Krptia
Magozott cseresznye
Divizi88
Romantikus erszak
Egszsges fejbr
Titkolt ellenlls
Egyik sem
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
1848-49-es Szabadsgharc
 
Legyen j Httrzene?
Legen j httrzene?

Igen
nem
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Kossuth Lajos

Kossuth Lajos (udvardi s kossuthi) (Monok, 1802. szeptember 19. – Torin, 1894. mrcius 20.): llamfrfi, Magyarorszg kormnyzja.

 Kossuth Lajos a nemzeti fggetlensgrt, a feudlis kivltsgok felszmolsrt s a polgri szabadsgjogok biztostsrt vvott XIX. szzadi kzdelem legnagyobb alakja. Mig testesti meg a leginkbb a magyar np emlkezetben az 1848–1849 vi forradalmat s szabadsgharcot.

 

Fiatal vei

Birtoktalan kznemes csaldbl szrmazott. Tanulmnyait Storaljajhelyen, Eperjesen s a srospataki fiskoln vgezte, s 1823-ban gyvdi vizsgt tett Pesten. 1824–32 kztt gyvdi gyakorlatot folytatott szlfldjn, Zempln vrmegyben. 1832 vgn kerlt a pozsonyi orszggylsre, mint tvollev frendek kpviselje. Itt szerkesztette az Orszggylsi Tudstsokat (1832–36), amelyben a reformellenzknek a trsadalmi haladsrt s a nemzeti rdekek vdelmben vvott harct npszerstette. Az orszggyls berekesztse utn hasonl szellemben szerkesztette a Trvnyhatsgi Tudstsokat (1836–37). Lapjt hamarosan betiltottk, t magt 1837-ben letartztattk s 4 vi fogsgra tltk. 1840. mjusban szabadult.

 

A Pesti Hrlap s A Vdegylet

1841. janurban megindtotta a Pesti Hrlapot. Ennek szerkesztjeknt vezrcikkeiben fellpett a feudlis kivltsgok ellen, a polgri szabadsgjogok s az orszg alkotmnyos fggetlensgnek kvetelsvel. Nem vette azonban figyelembe a nemzetisgek kvetelseit; e krdsben sszetkzsbe is kerlt a nlnl trelmesebb nemzetisgi politikt hirdet Szchenyi Istvnnal. Legfbb eszkznek cljai elrsre a nemesek s a np „rdekegyestst”, politikai sszefogst tekintette, a nemessg vezetse alatt. Lapjnak rendkvli hatsa a konzervatvok, st a reformellenzktl mr korbban elszakadt Szchenyi tmadst is kivltotta (Kelet Npe, 1841), amelyre Kossuth Feleletben (1841), majd hrlapi vitacikkekben adta meg a vlaszt. 1844 derekn a kormnyzat eltvoltotta a Pesti Hrlaptl.

Kossuth ezutn az kezdemnyezsre alakult Vdegylet folyiratba, a Hetilapba rta cikkeit. A gazdasgi nllsg elmozdtsra megszervezte az els hazai Iparmkilltst (1842), kezdemnyezje lett a Magyar Kereskedelmi Trsasg, majd a Gyralapt Trsasg megalaktsnak s a vmkedvezmnnyel Magyarorszgra zdtott osztrk iparcikkek ellen bojkottot hirdet Vdegyletnek (1844). Az Ellenzki Prt hivatalos programjul fogadta el az ltala szerkesztett Ellenzki Nyilatkozatot (1847). Az 1847 szn megnyl orszggylsre Pest vrmegye kvetv vlasztotta, s az orszggylsen az ellenzk vezreknt lpett fel.

 

Kossuth Lajos szobra a debreceni nagytemplom eltt

 

A szabadsgharc vezetje

Az 1848. februri francia forradalom hrre mrcius 3-n az ellenzk programjnak srgs trvnybe iktatst kvetelte. Dnt szerepe volt abban, hogy az orszggyls megszavazta a forradalmi talakuls eredmnyeit rgzt trvnyeket s a forradalom erire tmaszkodva kiknyszertette Bcs hozzjrulst. A Batthyny-kormnyban pnzgyminiszter lett. 1848 tavaszn s nyarn a forradalom tovbbfejlesztsnek elkerlsre trekv kormny llspontjt kpviselte ugyan, de mind szorosabb kapcsolatba lpett a forradalmi tmegek kvetelseinek leginkbb hangot ad radiklisokkal. Jlius 11-i beszdvel elrte a haza vdelmre szksgesnek tartott 200 ezer jonc s 42 milli Ft megajnlst. Szeptember 6-n elrendelte az els magyar bankjegyek kibocstst a vdelmi szksgletek fedezsre. Szeptember 15-n javaslatra vlasztotta meg az orszggyls a vdelem megszervezsre az Orszgos Honvdelmi Bizottmnyt. Szeptember vgn nagy siker toborz krton szltotta fel az Alfld npt a haza s a jobbgy felszabadt forradalom vdelmre. A Batthyny-kormny lemondsval a vgrehajt hatalom gyakorlsa a Honvdelmi Bizottmnyra szllt, amely Kossuthot vlasztotta elnkv. A szabadsgharc tovbbi menetben risi feladatokat oldott meg mind a hadsereg megszervezse, mind a nemzeti ellenlls s forradalmi helytlls gazdasgi, trsadalmi s politikai feltteleinek megteremtsben. Dnt rsze volt abban, hogy az arisztokratk rulsa s az 1848 vgn, illetve 1849 elejn a liberlis nemessg soraiban is elharapdz megalkuvs, amelyet a Bkeprt kpviselt, nem tudott rr lenni a forradalmi erkn. Kezdemnyezsre mondta ki Debrecenben az orszggyls 1849. prilis 14-n a Fggetlensgi Nyilatkozatban a Habsburg-hz trnfosztst. Kossuthot ugyanakkor ideiglenes llamfv, kormnyz-elnkk vlasztottk. A szabadsgharc vgs szakaszban felismerte, hogy j intzkedsek lennnek szksgesek a magyarorszgi nem magyar npek nemzeti jogainak biztostsra. Vgl is nem tudott rr lenni az ingadozson, amely a cri beavatkozs s a hadihelyzet romlsa utn a vezet rteget mindjobban hatalmba kertette. Haditudomnyokban val kpzetlensge kvetkeztben nem ismerte fel a helyzet slyossgt. 1849. augusztus 11-n knytelen volt tadni a hatalmat Grgeynek, aki rviddel ezutn – mivel a nagyobb ldozattal jr tovbbi harc rtelmetlenn vlt – letette a fegyvert.

 

Emigrciban

Ezutn tbb ezer trsval s az llamkincstrral trk fldre meneklt. Magval vitte a koront is, melyet Orsovnl elsott. Nhny hnapot a mai Bulgria terletn (Vidinben s Sumlban) tlttt, majd szkebb krnyezetvel egytt a kis-zsiai Kitahiba internltk. Itt ksztette el a Magyarorszg bels berendezkedsnek fderalisztikus tszervezsre, a nemzetisgek nkormnyzatnak messzemen biztostsra irnyul kiutahiai alkotmnytervet (1851). 1851-ben Angliba utazott, ahol a tmegek nagy nneplsben rszestettk, akrcsak 1851–52-i amerikai tjn is. 1852 nyarn visszatrt Angliba s csaldostul Londonban telepedett le. Kapcsolatot tartott fenn a francia, olasz, orosz, nmet s lengyel – jobbra kispolgri – emigrns krkkel, mindenekeltt Giuseppe Mazzinival, akinek Kossuthra gyakorolt hatsa megmutatkozott az 50-es vek eleji, kellen meg nem alapozott felkelsi ksrletek szervezsben. A kvetkez vekben Kossuth arra szmtott, hogy a nagyhatalmak kztti konfliktus teszi lehetv Magyarorszg felszabadtst; ezrt sszekttetsbe lpett III. Napleonnal. Mikor az 1859-i osztrk–olasz–francia hbor elksztse idejn III. Napleon s Camillo Cavour szrd–piemonti miniszterelnk kiltsba helyeztk Magyarorszg felszabadtsnak elsegtst, Kossuth Lajos megalaptotta a Magyar Nemzeti Igazgatsgot Teleki Lszlval s Klapka Gyrggyel s megindtotta a Magyar Lgi szervezst. Miutn III. Napleon fnyes solferini gyzelme utn vratlanul bkt kttt Ausztrival, mind egyrtelmbben a fggetlensgkrt kzd elnyomott npek mozgalmval kvnta sszekapcsolni Magyarorszg felszabadtst. A hazai s szomszdos testvrnpekkel val sszefogs gondolatt sok utpisztikus elemet is tartalmaz tervekben, a jvre nzve a mr felszabadult npek majdani Duna-konfdercijra vonatkoz, szintn utpisztikus tervben (1862. mjus) fejtette ki. Olaszorszgbl – ahov 1861-ben tkltztt – kldtt zeneteiben, leveleiben, a Dek Ferenchez intzett hres nylt levelben (Cassandra-levl, 1867) vta a nemzetet attl, hogy osztozzon a Habsburg-hatalommal az elnyomott npek feletti uralom felelssgben. Kossuth a prt kpviselihez intzett szmos levlben intett a nemzeti rdekek kvetkezetesebb vdelmre, a demokratikus trekvsek tmogatsra (vlasztjog kiterjesztse, frendihz eltrlse, a virilizmus megszntetse, az llam s az egyhz sztvlasztsa stb.); trsadalmi programjban azonban nem lpett tovbb, mindvgig megmaradt polgri demokratikus llspontjnak hatrai kztt. 1865-tl – nhny ves megszaktssal – Turinban (Torin) lt. Irataim az emigrcibl cmmel kzrebocstott hrom ktete az emigrci 185962 kztti tevkenysgrl szmol be. 1889-ben a magyar kormny ltal letbe lptetett intzkeds folytn elvesztette magyar llampolgrsgt, ami szles kr felhborodst vltott ki. Budapesti temetsn hatalmas tmeg jelent meg.

 

Vitk Kossuth szerepnek megtlsrl

Kossuth Lajos poltikai plyja sorn vitba kerlt tbbek kztt Szchenyi Istvnnal, Dek Ferenccel s Grgey Artrral. Grgey Artrt (a Kossuthtal kapcsolatos ptosz fenntartsa rdekben) fleg az 1945 utni, ersen befolysolt magyar kzvlemny tartotta a vilgosi fegyverlettel miatt rulnak. Ezzel szemben ppen Grgey volt az a kpzett katona, aki pontosan felismerte a hadiesemnyek vals llst, s a fegyverlettellel a nagy s rtelmetlen emberldozatot elkerlte. Kossuth emigrcibeli tevkenysgt is sokan eltltk: trekvseit egyeduralmi ambciknak fogta fel pl. a „Lajcsi parancsrsgn” lceld Teleki Lszl.

 

Emlkezete

Vrosok s kzsgek hossz sora dszpolgrr vlasztotta. Kossuth Lajosrl neveztek el:

  • egy llami rdiadt,
  • tereket, utckat,
  • cigarettt,
  • a Kossuth-djat
 
Ilyen nap van ma!
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
ra
 
Ennyien jrtatok itt
Induls: 2006-04-05
 
Irattkozzatok fl!
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Szavazs 2
Milyenek tallod a honlapot????

j
nem j
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Ms oldalak linkjei
 
Trianon
 
Zenk
 
Trianoni vide
 
HIMNUSZOK,KATONADALOK!!!
 
Fontos emberek
 
gy volt, gy lesz!
 
Szavazs4
Hogy ltok a szerelmes versekkel????

Nagyon szeretem ket
Elmegy
Tl nylasak
tlom ket
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Istvn a kirly /rockopera/
 
ZENE
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!