VESSZEN VESSZEN TRIANON!
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Esemnyek,valls,mondk
 
Chat
rjatok valamit!!!
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Szavazs
Mit szeretnl a honlapon ltni?

Tbb krptia szveg
Tbb ms szveg
Trtnelem
Honfoglals
Semmit
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
13 ARADI VRTAN
 
Szavazs3
Melyik eggytest szereted a legjobban????

Krptia
Magozott cseresznye
Divizi88
Romantikus erszak
Egszsges fejbr
Titkolt ellenlls
Egyik sem
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
1848-49-es Szabadsgharc
 
Legyen j Httrzene?
Legen j httrzene?

Igen
nem
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
II. Vilghbor

A II. Vilghbor az emberisg trtnetnek legnagyobb fegyveres konfliktusa volt. zsiban 1937. jnius 7-n kezddtt s Japn kapitulcijval, 1945. szeptember 2-n rt vget. Eurpban 1939. szeptember 1-tl 1945. mjus 8-ig tartott.

A harcokban, melyek az eurpai, zsiai s afrikai fldrszen folytak, kzel 70 nemzet vett rszt. 57 milli civil s katona hallt okoztk. A hbor, melynek kitrshez nagyban hozzjrult a kzvetlenl az I. vilghbor utn, a Versailles-i bke nyomn kialakult vilgpolitikai helyzet, a szvetsges hatalmak gyzelmvel zrult s megalapozta az azt kvet, mintegy negyvenves szembenllst, a hideghbort.

 

Elzmnyek

Az I. vilghbort lezr Versailles-i bke megalz felttelei s a nagy gazdasgi vilgvlsg hozzjrultak ahhoz, hogy az Adolf Hitler vezette nci prt 1933-ban hatalomra jutott Nmetorszgban. Miutn 1934-ben megszerezte magnak a kztrsasgi elnki cmet is, Hitler lett a nmet „Fhrer” (Vezr), s hamarosan totlis diktatrt ptett ki. Klpolitikjnak deklarlt clja volt a nmetlakta terletek egyestse, illetve a keleti irny terletszerzs. gy aztn 1935-ben felmondta a bkeszerzds ltal elrt katonai korltozsokat, s gyors fegyverkezsbe kezdett. 1936. mrcius 17-n Nmetorszg csapatai a locarni egyezmnyt felrgva bevonultak az addig demilitarizlt Rajna-vidkre.

Noha Olaszorszg a gyztesek oldaln fejezte be az I. vilghbort, elgedetlen volt az elrt eredmnyekkel, s ott mr 1922-ben hatalomra kerlt Benito Mussolini Fasiszta Prtja. A hszas vekben itt is totlis diktatra plt ki, amely azonban kezdetben ellensgesen viszonyult a nmetekhez: 1934. jlius 25-t kveten, az ausztriai nci puccsksrlet idejn az olaszok mg csapatokat vonultattak fl a Brenner-hgn s Dl-Tirolban, gy hbors fenyegetssel is megakadlyoztk Ausztria Nmetorszghoz csatolst. Az vtized kzepn azonban az olaszok fokozatosan kzeledtek a nmetekhez (az Etipia ellen vezetett hadjrat elidegentette ket a britektl s a franciktl, a spanyol polgrhborban pedig kzsen tmogattk Francisco Franco jobboldali hadait). 1936-ban Mussolini bejelentette a Berlin-Rma tengely kialakulst.

1938-ban az angol s francia megbklsi politikt kihasznlva, Hitler a Harmadik Birodalomhoz csatolta Ausztrit (Anschluss), majd a szudta-vlsg kirobbantsa utn a mncheni egyezmnyt kveten a Szudta-vidket. 1939-ben Nmetorszg megszllta Csehorszg maradk terleteit, Szlovkia pedig nll llam lett. 1939. prilis 7-n pedig olasz csapatok szlltak partra Durazzban, Albnia pedig vgleg olasz fennhatsg al kerlt. 1939 nyarn Hitler egyre fokozta a feszltsget Lengyelorszggal Danzig szabad vros (ma: Gdansk), illetve a nmet terleteket Kelet-Poroszorszgtl elvlaszt Danzigi korridor miatt. Nagy-Britannia s Franciaorszg - noha a megbkltetsi politika hvei nem gyengltek meg - katonai garancikat grt Lengyelorszgnak egy nmet tmads esetre. Ennek rdekben a Szovjetunival is trgyalsokat kezdtek, amelyek azonban nem vezettek eredmnyre. Nem sokkal a hbor kirobbantsa eltt Sztlin elfogadta Hitler javaslatt egy megnemtmadsi szerzdst megktsre. Az 1939. augusztus 23-n megkttt Molotov-Ribbentrop paktum titkos zradka n. „rdekszfrkat” hatrozott meg a Szovjetuni s Nmetorszg kztt. A szovjet rdekszfrba kerlt szakon Finnorszg, sztorszg, Litvnia s Lettorszg, dlen Besszarbia, valamint Romnia egyes terletei. A nmet rdekszfra rszv nyilvntottk, Lengyelorszgot pedig a megllapods rtelmben felosztottk a kt rdekszfra kztt.

Az Egyeslt llamokban a hbor elejn sok tekintetben a hsz vvel korbbihoz hasonl helyzet alakult ki. Az amerikai kzvlemny nagy rsze - mikzben Nagy-Britannival s Franciaorszggal szimpatizlt - ellenezte a hborba val bekapcsoldst. Mindenesetre a Roosevelt vezette kormny mr ekkor is jelents anyagi segtsget nyjtott a szvetsgeseknek, elre ltva, hogy nem kerlhet el a hbors rszvtel. 1939-ben a Kongresszus trvnyt hozott, amely engedlyezte, hogy az USA kszpnzfizets ellenben brmely orszgnak – ami a gyakorlatban Nagy-Britannit s Franciaorszgot jelentette – fegyvert adjon el (Cash and Carry). 1940-ben, miutn Franciaorszgot lerohantk a nmetek, az USA - tmaszpontokrt cserbe - 50 rombolt adott t Anglinak, s nyersanyagszlltsokkal is segtette. 1941. mrcius 11-n megszletett a klcsnbrleti trvny (Lend-Lease Act), amely lehetv tette, hogy az USA fegyvereket s egyb felszerelseket szlltson szvetsgeseinek, elssorban Nagy-Britanninak s a Szovjetuninak. Ezzel az USA vgkpp feladta korbbi semleges llspontjt.

A hbor Eurpban

A lengyelorszgi hadjrat

 

Nmet csapatok dszszemlje Varsban, 1939oktber 5.

A Lengyelorszg elleni nmet tmadsra a kzvetlen indokot egy tltsz provokci, a Gleiwitzi (ma: Gliwice) rdiad elleni tmads szolgltatta, amikor lengyel egyenruhba ltztt nmetek elfoglaltk a hatrmenti kisvros rdillomst. Szeptember 1-jn 4.45 perckor a nmet hader tlpte a lengyel hatrt. Nagy-Britannia s Franciaorszg szeptember 3-n hadat zent, ezt azonban mg hossz ideig nem kvettk komoly hadmveletek a nyugati fronton („furcsa hbor”).

Szeptember 3-n, a „brombergi vres vasrnap”-on a Wehrmacht ell visszavonul lengyel hadsereg alakulatai nmet civileket vgeztek ki Brombergben (mai nevn Bydgoszcz). Az ldozatok pontos szma a mai napig vitatott, de a trtnszek becslsei 349 s 5437 kz teszik.

A nmet Wehrmacht gpestett csapatai a lgiertl tmogatva gyors temben nyomultak elre, sztzillva a kemnyen kzd, de korszertlensgk miatt eslytelen lengyel erket. A f csapst von Kluge tbornagy csapatai Pomernia s Kelet-Poroszorszg, von Rundstedt tbornagy pedig Szilzia fell mrte Vars irnyba. Szeptember 9-n megkzeltettk Varst, 13-n tlptk a Visztult, szeptember 17-n bekertettk a lengyel fvrost - amelyet slyos lgitmads is rt. A vros szeptember 27-n esett el. Szeptember 17-n a szovjet hader is tlpte a hatrt s megszllta a Molotov-Ribbentrop paktumban megllaptott terleteket.

A furcsa hbor s a szovjet-finn hbor

A nyugati fronton kezdetben meglehetsen lassan s lnyegben meggyzds nlkl folytak az eredetileg eltervezett offenzva elkszletei, noha a francik s a kontinensre tkelt brit expedcis hadtest minimlis nmet erkkel llt szemben. Gamelin francia tbornok szeptember 12-i gyenge tmadsa nem vezetett eredmnyre, majd a gyors lengyel sszeomls utn levettk az offenzva tervt a napirendrl. Ezt kveten lnyeges hadicselekmnyek 1940 tavaszig nem trtntek. A szvetsges lgier tevkenysge is kimerlt abban, hogy nciellenes rpcdulkat szrt a nmet vrosok fltt. (Furcsa hbor)

Novemberben a Szovjetuni Leningrd biztonsgra hivatkozva ultimtumban kvetelte az Leningrdtl mintegy 30 kilomterre lv Viborg s krnyknek tadst Finnorszgtl, cserbe szak-Karliban lnyegben rtktelen terleteket ajnlottak fel. A finn kormny elutastotta az ultimtumot, amit november 30-n szovjet hadzenet kvetett. A harmincas vek szovjetunibeli pereinek idejn tapasztalt s kpzett tisztjeitl megfosztott, emiatt rosszul vezetett szovjet csapatok egymst kvet tmadsi ksrletei sorra megtrtek a finn ellenllson, gy a hbor a tervezettnl jobban elhzdott. A francik s angolok expedcis ert terveztek kldeni a finnek megsegtsre, a semleges Svdorszg azonban nmet tmadstl tartva vonakodott tengedni terletn a szvetsgeseket. Mire az errl szl megllapods megszletett, a szovjetek 1940. februr 11-19-n ttrtk a finn erdrendszert, a Mannerheim-vonalat; mrcius 3-n elfoglaltk Viborgot, s mrcius 12-n bkt ktttek. Az j hatr a szovjet ultimtumban megszabott vonalat kvette.

A hbor els nagyobb tengeri tkzetben 1939. december 13-n Dl-Amerika partjainl a brit flotta megronglta s a Montevideo-i kiktben krbezrta az Admiral Graf Spee zsebcsatahajt, melyet sajt legnysge a La Plata foly torkolatnl elsllyesztett.

Dnia s Norvgia megszllsa

Mrcius 20-n Franciaorszgban megbukott a Daladier-kormny, s Paul Reynaud lett az j miniszterelnk. Eldjnl hatrozottabb hbors intzkedsekre kszlt, a nmetek azonban megelztk. prilis 9-n ultimtumot nyjtottak t Dninak, s ezzel egyidejleg csapataik gyakorlatilag egyetlen nap alatt elfoglaltk az orszgot. Ugyanezen a napon jelents nmet erk szlltak partra a norvg partvidk tbb pontjn Osltl Narvikig. Az angolok s a francik mg prilisban expedcis erket kldtek az szaki orszgba. A britek elfoglaltk Narvikot, a hadmvelet azonban sszessgben kudarcot vallott. A norvgiai hdfket – kztk a legfontosabbat, Narvikot – a britek egszen jniusig tartottk, Franciaorszg sszeomlsa utn azonban knytelenek voltak kirteni. A megszllt Norvgiban Vidkun Quisling vezetsvel alakult ncibart kormny.

Mjus 10-n Londonban - elssorban a norvgiai esemnyek hatsra, noha megrkeztek az els hrek a Franciaorszg Hollandia s Belgium elleni nmet tmadsrl is - megbukott Neville Chamberlain kormnya. Az j miniszterelnk Winston Churchill lett, aki a toryk mellett a munksprtot is bevonva alaktott hbors kabinetet.

A franciaorszgi hadjrat

Ugyanezen a napon a nmetek megindtottk tmadsukat a nyugati fronton. von Brauchitsch tbornok parancsnoksga alatt 110 hadosztly llt: von Bock tbornok a belga s a holland hatr mentn, a kzps szakaszon (Meuse) von Rundstedt, dlen von Leeb csoportja. A nmet tmads ereje s gyorsasga meglepte a szvetsgeseket. Tovbbi meglepetst jelentett, hogy nagy tmegben sszpontostva hasznltk fel a gpestett s pnclos eriket, amelyeket a Luftwaffe hatkonyan tmogatott, a levegbl zzva szt minden ellenllst. (Kesselring repli Rotterdamot szinte folyamatosan bombztk). t nap alatt – nem zavartatva attl, hogy a hollandok nagy terleteket rasztottak el, hogy lasstsk a nmet elrenyomulst – elfoglaltk egsz Hollandit. A vdelem kulcspontjait ott is s Belgiumban is ejternysk foglaltk el.

A szvetsgesek Gamelin tbornok fparancsnoksg alatt 110 hadosztllyal rendelkeztek. Mind tzrsg, mind lgier, mind pnclosok tekintetben szm szerinti flnyben voltak, azonban erejket nem voltak kpesek sszpontostva bevetni. Klns htrnyt jelentett, hogy pnclosaikat csak a gyalogsg tmogatsra hasznltk. Giraud tbornok 7. hadserege a tengerparton szak fel indult, hogy a vdekez belga haderhz flzrkzzon - hasonlan ahhoz, ahogy az az I. vilghborban trtnt. Ezzel azonban szinte bestlt a nmetek ltal lltott csapdba. Rundstedt pnclosai (ht pncloshadosztly) ugyanis villmgyorsan tkeltek az Ardenneken (a szvetsgesek gy vltk, hogy tankokkal kptelensg thatolni az erds hegyes terepen), 15-re ttrtk a frontot, majd a szvetsgesek htban a tenger fel nyomultak elre. Sorra elfoglaltk a kiktket, elvgtk a Belgiumban harcol - fleg brit - csapatokat. Majd - Hitler parancsra - az utols mg szabad kikt, Dunkerque ellen tmenetileg, egy napig lelltottk a tmadst; ennek ksznheten tudtak a szvetsgesek mintegy 330 000 embert kimenteni Angliba.

Jnius 5-n a nmetek a Somme vonaln indtottk meg j tmadsukat, s 14-n bevonultak Prizsba.

Jnius 10-n, hogy ki ne maradjon a sikerbl Olaszorszg is hadat zent Franciaorszgnak s Anglinak. Az olasz csapatok megindul tmadsa azonban nem tudta ttrni az Alpok s a Fldkzi-tenger kztti svon kiptett francia vdelmi vonalat.

Paul Reynaud kormnya a nmetek ell Bordeaux-ba meneklt, majd lemondott, s az els vilghbor hse, a 84 ves Ptain marsall alaktott j kormnyt, amely fegyversznetet krt a nmetektl. Hogy a francikon elgttelt vegyen, a fegyverlettelrl szl egyezmnyt Hitler ugyanabban a francia nemzeti ereklynek tekintett vasti kocsiban (Compiègne-i vagon) ratta al a francia kldttsggel, amelyben a nmet kapitulci trtnt 1918-ban. Ezek utn Franciaorszg szaki rsze – benne Prizs s az Atlanti-partvidk, Franciaorszg terletnek mintegy hromtde – a nmet csapatok megszllsa al kerlt, mg az orszg dli rsze Vichy kzponttal nvleg nll maradt.

A kapitulcit kzvetlenl megelzen Charles De Gaulle tbornok Angliba meneklt, ahol meghirdette a nmetellenes harc tovbbi folytatst, s megalaktotta a Szabad Franciaorszg mozgalmat. A tengerentli francia gyarmatokon – elssorban az szak-Afrikban, amelynek Darlan tengernagy volt a kormnyzja – llomsoz katonai erket felszltotta a hozz val csatlakozsra, azok azonban ingadozva ugyan, de elismertk a Vichy kormnyt.

1940. jlius 3-n az angolok - noha Ptain gretet tett, hogy nem engedi meg, hogy a francia hajk nmet kzre kerljenek s Anglia ellen hasznljk fel ket - felszltottk az Oranban s Mers el Kebrben llomsoz francia flottaegysgeket, hogy csatlakozzanak hozzjuk, vagy fussanak be semleges kiktbe. Miutn a francik elutastottk az ultimtumot, a britek tzet nyitottak a francia hajkra, tbbet elsllyesztettek, megrongltak, kztk a francia flotta legkorszerbb egysgt a Richelieu csatahajt.

1942. november 13-n, miutn amerikai csapatok szlltak partra szak-Afrikban, a nmetek megszlltk Franciaorszgnak a Vichy kormnyzat irnytsa alatt maradt rszt is. A flotta Toulonban llomsoz hajit a francia tengerszek a fenkszelepek megnyitsval elsllyesztettk, hogy ne kerljenek nmet kzre.

Az angliai csata

A dunkerque-i brit kudarc s Franciaorszg kiesse utn Hitler arra szmtott, hogy sikerl bkt ktnie Anglival. Jlius elejn a berlini sportcsarnokban elhangzott beszdben kzlte is feltteleit: Nmetorszg uralja Eurpa meghdtott terleteit s visszakap nhny az els vilghborban elvesztett gyarmatot, cserbe Nagy-Britannia megtarthatja tengerentli birodalmt. Angliban azonban a nmetekkel val kiegyezst csak egy gyenge csoport fontolgatta (elssorban Lord Halifax klgyminiszter vezetsvel), s az is csak igen hatrozatlanul. Mg Chamberlain is Churchill mell llt, aki a Parlamentben kijelentette: „Harcolunk a tengerpartokon, a kiktkben, a mezkn s a vrosok utcin s harcolunk a dombok kztt s a hegyekben. Soha sem adjuk meg magunkat, s ha, amit egy percig sem hisznk, a sziget, vagy annak nagy rsze le lenne igzva, akkor birodalmunk tengeren tli rszi a brit hajhad segtsgvel folytatjk a harcot.”

Mindazonltal a franciaorszgi hadjrat befejezst kveten azonnal megkezddtek az Anglia elleni hadjrat elkszletei: a hadmvelet az Oroszlnfka (Seelwe) fednevet kapta. A brit tengeri flny miatt a nmet haditengerszet - elssorban Reader admirlis - ragaszkodott, ahhoz, hogy a La Manche-csatorna fltt a Luftwaffe teljesen lgiflnyt szerezzen, mert csak gy biztosthatta az tkelst s a partra szll csapatok utnptlst. Az angliai csata els clja gy a Kirlyi Lgier (RAF) teljes kiiktatsa volt. A nmetek szmszerleg jelents flnyben voltak az angolokkal szemben. A bombzer gerinct mintegy 5000 Junkers Ju 88-as, Dornier 17-es, Heinkel 111-es ktmotoros kzepes bombzgp alkotta (ezek kzelbe sem jttek, azoknak a nehzbombzknak, amelyeket a szvetsgesek ksbb a Nmetorszg elleni lgihborban bevetettek), amelyek franciaorszgi s belgiumi replterekrl szlltak fel. Az Anglia fl repl ktelkeket Messerschmitt Bf 109-es s kisebb szmban ktmotoros ME 110-esek ksrtk. A ME 109-es gyorsasgban fellmlta a velk szemben felszll brit Hurricane s Spitfire vadszokat, azok azonban fordulkonyabbak voltak. Sokat szmtott a vdekezsben s ellenslyozta a nmetek szmbeli flnyt, hogy az angolok - egyebek mellett a kiptett radarrendszer segtsgvel - olyan megfigyelsi s lgiirnytsi rendszert alaktottak ki, amely lehetv tette, hogy a vadszktelkeket rugalmasan mindig a legveszlyeztetettebb trsgekbe irnytsk. Nem kis elnyt jelentett a RAF szmra az sem, hogy a leltt nmet gpek szemlyzete - mgha sikerlt is ejternyvel fldet rnie - fogsgba, vagy a tengerbe esett, mg a leltt brit piltk ismt harcba vethetk voltak. (Termszetesen a lgitkzetek sorn kzlk is sokan elestek, vagy megsebesltek, tbbszr is elfordult azonban, hogy a dleltt leltt angol pilta dlutn egy jabb gppel ismt felszllt.) A nmetek gy sorra vesztettk el legtapasztaltabb piltikat, akiket csak nehezen sikerlt ptolniuk. Meg kell emlteni mg, hogy tbb RAF vadszszzad szemlyzett a megszllt orszgokbl meneklt piltk adtk. Akadtak kzttk francik, lengyelek, csehszlovkok, kisebb szmban belgk, hollandok s amerikai nkntesek is.

Az els nagyobb tmads az angliai replterek ellen augusztus 8-n trtnt, ekkor a Luftwaffe 2669 gpet vetett be. A csata els szakaszban a nmetek elssorban a repltereket, radarllomsokat, lgiirnytsi pontokat tmadtk. A trtnszek tbbsge egyetrt abban, hogy az elszenvedett slyos vesztesgek ellenre kzel jutottak ahhoz, hogy flmorzsoljk a Kirlyi Lgiert s tvegyk a lgiuralmat Dl-Anglia fltt. Csak augusztus 24. s szeptember 6. kztt a RAF 233 piltt s 466 gpet vesztett el, mikzben a teljes vadszlgier ebben az idszakban alig haladta meg az 1000 gpet. Szeptember 7-n azonban Gring utastsra a tmadsok slypontjt thelyeztk az angol nagyvrosok - elssorban London - elleni tmadsokra, lemondva ezzel a RAF megsemmistsrl, s a lakossg ellenllerejnek megtrstl vrva a gyzelmet. Londont november 3-ig gyakorlatilag minden jszaka bombztk, ezt kveten pedig slyos tmads rte Manchestert, Liverpoolt, Birminghamot, Bristolt stb. is. Coventry kzpkori vroskzpontjt teljesen elpuszttottk, ezzel a vros neve az rtelmetlen terrorbombzs egyik jelkpv vlt. A tmadsok intenzitsa csak november vgtl cskkent fokozatosan, miutn Hitler mr oktber 12-n bejelentette vezrkarnak a Seelwe hadmvelet elhalasztst.

A balkni hadjrat

Miutn letett az angliai invzirl, Hitler kelet fel tekintett. 1941. februrjban jvhagytk a Barbarossa tervet, a Szovjetuni elleni tmads tervt. Eltte azonban rendezni kellett a balkni helyzetet. 1940. oktber vgn ugyanis az olasz csapatok Albnibl kiindulva megtmadtk Grgorszgot. Mussolini a hadjrat megindtsrl nem tjkoztatta a nmeteket; ezzel azt kvnta jelezni, hogy Olaszorszg Nmetorszggal egyenrang nagyhatalom (korbban Hitler sem adott elzetes tjkoztatst az olaszoknak, s ez srtette a Ducet). A hrom olasz hadosztly - a Ferrara, a Centauro s a Siena - a tengerpart mentn indtotta meg az offenzvt, a Giulia, a Parma s a Piemonte hadosztly clja pedig az volt, hogy Makednin keresztl elrje Theszalonikinl az gei-tengert. November 5-n azonban az olasz tmads elakadt, a grg hader pedig november 14-n ellentmadsba ment t s bekertssel fenyegette az olasz balszrnyat, amelyet Albniba kellett visszavonni. Decemberre az olaszokat teljesen sikerlt visszaszortani, s a frontvonal mr albn terleten hzdott. Az olasz-grg konfliktusban Jugoszlvia semlegesnek nyilvntotta magt, de a nmetek ers diplomciai erfesztseket tettek, hogy a dlszlv llamot a tengelyhatalmak mell lltsk. (Rszben ennek rszeknt szletett meg a magyar-jugoszlv „rk bartsgi szerzds is” december 12-n.) 1941. mrcius 25-n Jugoszlvia csatlakozott is a hromhatalmi egyezmnyhez. Kt nappal ksbb azonban llamcsny trtnt Belgrdban, s a Simovic tbornok vezetsvel megalakult j kormny rvnytelentette a csatlakozst.

A nmetek a mr a szovjet hatrok fel felvonul csapataikbl jelents erket (mintegy 35 hadosztlyt) csoportostottak t a balkni hadjratra. A tmads kt f irnybl, Bulgribl s Magyarorszgrl indult prilis 6-n, List, Dietrich s Richthofen tbornokok irnytsa alatt. (Teleki Pl magyar miniszterelnk ltva, hogy nem kpes megakadlyozni az orszg vgleges besodrdst a hborba a nmetek oldaln, prilis 3-n ngyilkos lett). A nmetek napok alatt elfoglaltk Belgrdot, amit slyos lgitmads is rt. prilis 10-n kikiltottk az nll Horvtorszgot; az Ante Pavelic vezetsvel megalakult usztasa llam lnyegben nmet-olasz gymsg alatt llt. prilis 15-n a Bulgria fell s az szaki irnybl elrenyomul nmet pnclos oszlopok tallkoztak az Ohridi-tavaknl, majd grg terletre lpve folytattk az offenzvt, ttrtk a hatr mentn hzd Metaxas-vonalat, s hrom nap alatt elfoglaltk Athnt. prilis 17-n a jugoszlv hader letette a fegyvert. Idkzben Grgorszgba brit csapatok rkeztek, amelyek a Korinthoszi-csatorna mentn prbltak vdelmi vonalat kialaktani (itt a legkeskenyebb a flsziget), a gyorsan tmad nmetek azonban kt nap alatt ttrtek, s prilis 21-n Grgorszg is megadta magt, a briteket kivontk. II. Gyrgy kirly Angliba meneklt.

A hadjrat utols epizdjaknt mjusban mintegy 6000 ejternyssel – slyos vesztesgek rn – a nmetek elfoglaltk Krtt. Ez volt a vilg els kizrlag ejternyskkel vgrehajtott hadmvelete. A tmadst 1941. mjus 20.-n indtottk meg a nmetek.A hadmveletet a Luftwaffe irnytotta,s a 4.lgiflotta al rendelt XI.lgihadtest – tulajdonkppen lgideszant er – s a VIII. lgihadtest hajtotta vgre a haditengerszettel karltve. A hadmvelet jelentsen befolysolta a tovbbi ejternys alakulatok s akcik fejlesztst, gy a nmet lgier

 
Ilyen nap van ma!
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
ra
 
Ennyien jrtatok itt
Induls: 2006-04-05
 
Irattkozzatok fl!
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Szavazs 2
Milyenek tallod a honlapot????

j
nem j
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Ms oldalak linkjei
 
Trianon
 
Zenk
 
Trianoni vide
 
HIMNUSZOK,KATONADALOK!!!
 
Fontos emberek
 
gy volt, gy lesz!
 
Szavazs4
Hogy ltok a szerelmes versekkel????

Nagyon szeretem ket
Elmegy
Tl nylasak
tlom ket
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Istvn a kirly /rockopera/
 
ZENE
 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.