VESSZEN VESSZEN TRIANON!
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Esemnyek,valls,mondk
 
Chat
rjatok valamit!!!
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Szavazs
Mit szeretnl a honlapon ltni?

Tbb krptia szveg
Tbb ms szveg
Trtnelem
Honfoglals
Semmit
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
13 ARADI VRTAN
 
Szavazs3
Melyik eggytest szereted a legjobban????

Krptia
Magozott cseresznye
Divizi88
Romantikus erszak
Egszsges fejbr
Titkolt ellenlls
Egyik sem
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
1848-49-es Szabadsgharc
 
Legyen j Httrzene?
Legen j httrzene?

Igen
nem
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Trinanon 2.

„…s az ok? Egyetlen tny, vdak vdja: MAGYARSGOM.”

                                                        (Fbry Zoltn)

 

         Els szemlyes lmnyem a kisebbsgi magyar sors htkznapjaibl a hetvenes vek vgrl val. Nyr volt. A szocialista tbor legvidmabb barakkjnak szabad vilgban bartaimmal a „nagy krtra” kszltnk. Piros tlevelnk eltt megnyltak a hatrok, reptett minket a Trabant, vrt a nagyvilg: Csehszlovkia, NDK, Lengyelorszg. Mr hazafel tartottunk. A Felvidk egyik kis falujban meglltunk vsrolni. Amg a boltban sorunkra vrtunk, beszlgettnk. Egyszer csak az elttnk ll reg nnike megfordult s gy szlt: - Itt nem szabad magyarul beszlni! Dbbenten nztem r. Nem a hatalom, a hivatal embere, egy rendr vagy egy prtfunkci utastott „rendre”, hanem egy falusi tprdtt kis regasszony. „Itt nem szabad magyarul beszlni!” Hborgott a lelkem. Milyen vilg lehet ez? Mit lhetnek meg itt nap mint nap a Felvidk magyarjai, ha egy ilyen htkznapi helyzetben is megalzhatjk az embert? s a mindig visszatr krds, MIRT?

         Hol is kezdjem? Nagyon nehz pr oldalban a kisebbsgi sorba kerlt magyarsg b nyolcvan ves trtnetrl rni. Azrt is nehz, mert ez a trtnet rendkvl tragikus, megrz, szvszort, remnytelenl elkesert, felkavar, felhbort, dht kivlt, igazsgrt kilt. Tele knnyel, vrrel, szenvedssel, megalztatssal. Nagyon nehz, mert e vgtelennek ltsz trtnet fejezetei napjainkban is rdnak.

 

Hol is kezdjem? Trianon. Az els vilghborban gyztes nagyhatalmak Franciaorszg vezetsvel sztdaraboltk a Magyar Kirlysgot. A dnts kifosztotta Magyarorszgot. Elvesztette terletnek 71%-t, lakossgnak 63%-t. Termszeti kincsei, nyersanyagforrsai az utdllamok birtokba kerltek. Ezen tl slyos krtrtsre kteleztk. Ekkor jtt ltre a megnagyobbtott Romnia mellett Csehszlovkia s a Szerb-Horvt-Szlovn Kirlysg a ksbbi Jugoszlvia. Terletet kapott Olaszorszg, Lengyelorszg s a szintn hbors vesztes Ausztria. Romnia kapta a legnagyobb rszt, 103.000 km2-t. Erdlyknt szoktuk emlegetni, de ez jval nagyobb terlet a trtnelmi Erdlynl. Magban foglalja a Bnsgot s a Partiumot (Mramaros, Szatmrvidk, Krsvidk). Nem rszletezem a trianoni bkedikttum ltrejttnek krlmnyeit – kimerten olvashatnak rla Raffay Ern: Magyar tragdia c. knyvben (R.E.) – de nhny mozzanat kiemelse elengedhetetlen. Az egyik „vd” Magyarorszggal szemben az volt, hogy soknemzetisg orszg (1910-ben Horvtorszg nlkl a lakossg 54,5%-a magyar). Helyette nemzetllamokat kell ltrehozni. Ezzel szemben az orszgcsonkts kvetkeztben a hatrokon kvlre kerlt tbb, mint 3 milli magyar, valamint sok ms nemzetisg tagjai termszetesen. Egy helyett teht hrom nemzetisgi llam jtt ltre. Az j llamok 42 milli lakosbl 16 milli nem az uralkod nemzetisghez tartozott. Hogy rzkeltessem az „eredmnyt”: Csehszlovkia: cseh 45,9%, szlovk 12,4%, nmet 27,5%, magyar 7,9%. Romnia ltal kvetelt terleten csak 51,2% a romnok szmarnya. A meghzott trianoni hatrok a vegyes lakossg terleteken kvl szn magyar vidkeket vlasztottak le Magyarorszgrl. A romn, cseh s szerb politikusok gazdasgi s katonapolitikai rvekkel indokoltk a „szksges” hatrmdostst, rengeteg hazugsggal szdtve a dntshozkat. Az erszakos s gtlstalan, magyargyllettl fttt terletrabl politika tbb mint sikeres volt. Ha azt gondolja az Olvas, hogy ezek tl ers szavak, ne higgye!

 

Az els vilghbor alatt a Romn Kirlysg Ausztria-Magyarorszg szvetsgese volt. Ennek ellenre 1916. augusztus 17-n Prizsban titkos szerzdst kttt az Antant-hatalmakkal. gretet kapott, ha belp a hborba Ausztria-Magyarorszg ellen, akkor jutalmul megkapja Erdlyt. A szerzdsben a hatrt a romn ignyeknek megfelelen nagyvonalan a Tisznl hztk meg. Volt a szerzdsnek egy pontja, melyre kln felhvnm a figyelmet. Ha Romnia klnbkt kt a hbor alatt, akkor a titkos szerzds rvnytelen. Ezt kveten Romnia hadat zent s csapatai megtmadtk az erdlyi hatrokat. A kezdeti romn sikerek utn sikerlt az orvtmadst visszaverni. A vge az lett, hogy Romnia 1918. mjus 7-n knytelen volt klnbkt ktni Ausztria-Magyarorszggal. Ezzel viszont „ugrott” a titkos prizsi alku. Azaz csak ugrott volna. Mi trtnt? 1918. nov. 12-n kikiltottk az Osztrk Kztrsasgot, nov. 16-n a Magyar Npkztrsasgot. Romnia arra hivatkozva mondta fel a klnbkt, hogy Ausztria-Magyarorszg megsznt, gy a szerzds nem rvnyes. (Csak zrjelben krdezem: mi a helyzet a ma mr nem ltez Csehszlovkival, Jugoszlvival, Szovjetunival kttt trianoni s prizsi szerzdseinkkel?) A romn csapatok ismt megtmadtk Magyarorszgot Berthelot francia tbornok vezetsvel (ezrt ksbb szp birtokot kapott Erdlyben). 1918 Karcsonyn elfoglaltk Kolozsvrt, 1919. jlius 29-n tlptk a Tiszt s aug. 4-n bevonultak Budapestre. tjukat szabad rabls, fosztogats, tsz-szeds, gyilkossg ksrte. Vittk a termnyt, llatokat, gpi berendezseket, vasti jrmveket, telefonkzpontokat, levltrakat, hosszan sorolhatnm. Hdmezvsrhelyen szz tsz gyilkoltak le. A klfldi diplomatk korabeli jelentsei a romn rmtettek felsorolsval voltak tele. Lloyd George akkori brit miniszterelnk a romn magatarts lttn kijelentette: „Nem rendelkezhetnk emberekkel, mint barmokkal. Vajon milyen bkhez fog vezetni Eurpban, ha kiderl, hogy a magyarok panaszai megalapozottak voltak, hogy egsz magyar kzssgeket, mint llatcsordkat ajndkoznak Romninak?” Sajnos nyolcvan v tvlatbl tudjuk, milyen „bkhez” vezetett.

 

.A cseh s szlovk politikusok sem ttlenkedtek ez id tjt. A Pozsony melletti Kpcsnyben szletett T. G. Masaryk professzor, parlamenti kpvisel 1914-tl mr ksz tervekkel utazgatott Eurpban.  E terv clja Ausztria-Magyarorszg sztzzsa s Kzp-Eurpa talaktsa Elkpeszten hangzik, de Masaryk leglisan, szablyos tlevllel, a hatsgok tudtval utazgatott, sztte a szlakat az ellensges diplomcival a Monarchia feloszlatsrl – tudom meg Vgh Kroly „A szlovkiai magyarsg sorsa” c. knyvbl (V.K.). A msik fszerepl E. Bene. Masarykkal mg 1914-ben ksztik el Csehszlovkia ltrehozsnak tervt. Az els vilghbor alatta a cseh propaganda kzpontja Prizs volt. Bene itt tartotta eladsait, jelentette meg knyvt „Romboljtok le Ausztria-Magyarorszgot!” cmmel. Bene szemben a magyarok a szlovkok kz betolakodott idegenek. Megbocsjthatatlan bnk, hogy elvgtk a csehszlovkokat a dlszlvoktl. Ezrt jogos az igny egy Nyugat-Magyarorszg terletn hzd sszekt sv kialaktsra a testvri szlv npek kztt. Az Antant-hatalmak kzremkdsvel pedig a cseh katonasg 1919 elejre megszllta a Felvidket.

A Dlvidken sem volt jobb a a helyzet. 1918 szn szerb s szvetsges csapatok szlltk meg a terletet. A november 25-i nagy szlv nemzetgyls kimondta a Bnt, Bcska s Baranya Magyarorszgtl trtn llampolgri, politikai s gazdasgi elszaktst. Pcs, Baranya egy rsze, Baja s krnyke is szerb megszlls al kerlt. A rendkvl zrzavaros idszak 1921. augusztus 24-ig tartott.

 

sszefoglalva: a trianoni bketrgyalsok idejre – melyek 1919. janurjban kezddtek s szmunkra 1920. jnius 4-n fejezdtek be – az orszg gyakorlatilag katonai megszlls al kerlt, szinte ksz helyzetet teremtve. Puszta ltezse is veszlyben forgott. A megszll nacionalista hatalmak pedig vrszemet kaptak. „A megszll csapatok szablyos terrort gyakoroltak a lakossggal szemben. Bevezettk a statriumot, a bottst, az elhurcolst, a knyszermunkt, a cenzrt, a szabad rablst, a gylekezsi s szervezkedsi tilalmat, azaz a polgri demokrcia minden jellemzjt megszntettk” (R.E.) Mindenhol megkezdtk a magyar kzigazgats felszmolst. Kztisztviselk, hivatalnokok, vasutasok, postsok, tanrok vesztettk el llsukat, nem ritkn laksukkal egytt. A megmaradtakat hsgesk lettelre kteleztk, hiba tiltottk azt nemzetkzi egyezmnyek. A hsgeskt megtagadkat tmegesen tettk t a hatron gy, hogy mg a legszksgesebb ingsgaikat sem vihettk magukkal. Csak egy plda: „1919. februr 21-n Szabadkn, Temesvron s Pcsett a Vasutasszvetsg s a Kzalkalmazottak Szvetsge ltal szervezett sztrjk is bizonytja, magyar nemzeti clokrt is killtak. Kveteltk a magyar kzigazgats visszalltst, a magyar sajtt is sjt cenzra eltrlst, a magyar sznhz s mozik mkdst betilt rendelet visszavonst, a gyakran alkalmazott bntetsi forma, a botozs megszntetst a tntetsek miatt szedett nmet s magyar tsztok szabadon bocstst, a hsgesk eltrlst, az elbocstott magyar tisztviselk visszavtelt stb.” – olvashat A. Sajti Enik: „Knyszerplyn” c. munkjban (S.E.). A magyarsgra vr tragdia kezdett kibontakozni. Fernand Vix francia vezrezredes a kvetkezt rta jelentsben: „Ktelessgemnek vlem megjegyezni, hogy Magyarorszggal szemben a kvetelsek naprl napra nvekszenek. Ez egy vesszfuts. Fl, hogy tl messzire megynk… Ha szilrdnak s nagyon kvetkezetesnek mutatkozunk is Magyarorszggal szemben, vannak hatrok, amelyeket nem lenne helyes tllpni. Azt hiszem, hogy tllpik ket. A magyar np nem hajland lemondani arrl, hogy ljen.” A gyztes nagyhatalmak, hogy lelkiismeretket nyugtassk, mg 1919-ben a wilsoni elvek szellemben kln szerzdseket ktttek a leend utdllamokkal – parlamentjeik ezeket ksbb jvhagytk - a nemzeti kisebbsgek sajtos jogainak biztostsrl. E szerzdsek biztostottk (volna) az egyni s kollektv jogokat. Minden bennk volt, amit csak egy kisebbsg kvnhat, idilli jvkpet festve szmukra. Ezzel szemben megkezddtt a magyarsg tudatos, tervszer, vltozatos mdszerekkel folytatott, az let minden terletre kiterjed, llamilag irnytott ellehetetlentse, vgs clknt teljes felszmolsa. „Azrt ez tlzs” – gondolhatja az Olvas. Szomoran kell elre bocstanom, tvednek. Mint ltni fogjk, nem tbb „szraz” tnymegllaptsnl.

„Mindhrom megszll orszgnak azonos volt a flfogsa a nemzetkzi szerzdsekrl. Amikor rdekeiket szolglta, elfogadtk, alrtk, de odahaza homlokegyenest mst csinltak.”(R.E.). Kszltek az j orszgok j alkotmnyai. Nagy-Romnia alkotmnya nem engedte a kisebbsgi egyezmnyt trvnyerre emelkedni, mondvn, korltozn Romnia szuverenitst. Erdlynek elromnostsa a legsrgsebb s legkzelebbi cl, amely nem ismer sem demokratikus, sem nkormnyzati st mg kivltsgi akadlyokat sem.” –ezek Iuliu Maniu romn politikus, 1910-ben magyar kpvisel, ksbb romn miniszterelnk szavai. Az SzHSz Kirlysg alkotmnynak f clja az orszgrszek sszeolvasztsa volt. Kedvezbb volt a helyzet Csehszlovkiban, ahol trvnyerre emelkedtek a kisebbsgeket vd jogok. Mg ilyeneket is belertak: „Nem megengedett az erszakos elnemzetietlents semmifle mdszere. Ennek az elvnek a kijtszst a trvny bntetendnek is minstheti.” Ha akarja – teszem hozz – de nem akarta. Az anyanyelv hasznlatt 20%-os kisebbsgi arnyhoz ktttk egy-egy kzigazgatsi terleten bell. De hnyan is vannak a nemzeti kisebbsgek s hogyan is nznek ki a kzigazgatsi hatrok? Mindhrom orszgban tartottak npszmllst. Remek alkalom, hogy az rasztal mellett, papron eltntessk a nemzetisgek egy rszt. ltek is vele. Hely hinyban most nem rszletezem, az emltett irodalmakban megtalljk. A nyelvtrvnyt gy jtszottk ki, hogy Szlovkit szak dli irny keskeny jrsokra osztottk. gy esett, hogy a pozsonyi, kassai, rimaszombati, nyitrai s glszcsi jrsokban a magyarok szma 20% al cskkent, ezrt az igazsggyminiszter itt megtiltotta a magyar nyelv hasznlatt. (A mdszer ugye ismers. A kzelmlt esemnye, hogy a szlovk parlament nem engedlyezte tbbsgi magyar megye ltrehozst, hiba tevkenykedik a szlovk kormnyban a Magyar Koalci Prtja.) 35 Felvidki s Krptaljai vrost kzsgi szintre minstettek vissza. Ez komoly jogvesztssel jrt. Csak Pozsony, Kassa, Ungvr s Munkcs maradt vrosi rangban. A vlasztsi trvny is megr pr sort. Mg Prgban egy szentor megvlasztshoz szz alrs s 74 ezer szavazat kellett, addig Szlovkiban ezer alrs, megvlasztshoz rsekjvrott 105 ezer, Krptaljn 143 ezer szavazatra volt szksg.

 

A megszll kormnyok mindhrom orszgban vgrehajtottk a fldreformot. Az adatok azt bizonytjk, hogy a cl a magyar birtokos osztly gazdasgi tnkrettele volt. Az „elnyom” Magyar Kirlysgban 1916-ban Erdlyben pl. ilyenek voltak a birtokviszonyok Bir Sndor adatai alapjn:

 

Birtok tpusa

ssz. terlet

magyar

romn

Trpe s kisbirtok

4.037.496 kat. hold

24,8%

66,2%

kzpbirtok

  578.496 kat. hold

81.2%

 

Nagybirtok

  884.764 kat. hold

93.7%

 

Erdlyen kvli Romnihoz csatolt terleten 1910-ben:

 

 

 

5 hold alatt

 

 

76,5%

5-10 hold

 

 

73,9%

10-50 hold

 

 

63%

50-100 hold

 

 

44,1%

 

„Ha azt akarjuk, hogy ezeknek a terleteknek eredeti romn karaktere legyen, ha minden zben romnn akarjuk tenni, akkor tulajdonba kell adnunk a fldet.” – mondta egy romn szentor.  E szerint is tettek. Erdlyben 2,7 milli hold fldet sajttottak ki, zmben magyar s szsz birtokosoktl. Elvettk a kzssgi fldbirtokokat a Szkelyfldn. A 301.328 fldnlkli romn paraszt kzl 242.540 (80,5%), a 171.646 fldnlkli magyar paraszt kzl 46.069 (26,8%) kapott fldet. Ms felbontsban: a fldhz jutottak 78,1%-a romn, 14,8%-a magyar, a hinyz szzalkok a tbbi nemzetisget takarjk.

 

         Csehszlovkiban a magyarlakta terleteken tbb mint 600 nagybirtokot foglaltak le. Ennek ktharmadt az ott lak magyar parasztsg kapta. Ugyanakkor megindult a cseh s szlovk gazdlkodk beteleptse, elssorban a szntiszta magyar Csallkzbe s a Tiszahtra. Magban a Csallkzben 22 szlovk falut alaptottak. Itt is, mint Erdlyben a birtokok elaprzdtak. Az tlagos magyar birtok terjedelme 1,73 hektr volt.

 

         A Dlvidken a birtokok kzsgi, magn ill. egyhzi tulajdonban voltak. Itt mr 1919-ben megkezdtk a nagybirtokok kisajttst, elssorban a katolikus egyhz birtokait. A Bcskban s a Bntban a magyar ill. a nmet nagybirtok dominlt. Mindkt terletet a fldnlkli magyarok magas arnya jellemezte. A fldosztsnl a szerbiai kisparaszti birtokszerkezetet igyekeztek az egsz orszg terletre kiterjeszteni. Ezrvel rkeztek a dlszlv telepes csaldok a Vajdasgba, akik adkedvezmnyt s llami tmogatst kaptak. A fldreform eredmnyeknt a magyar tulajdonosok birtokaik jelents rszt elvesztettk. Ezzel szemben a magyar fldnlkliek egyltaln nem kaptak fldet.

         Az adpolitika s advgrehajts mindenhol htrnyosan rintette a magyarokat. Iparosok, kereskedk, kisvllalkozsok ezrei mentek tnkre ezekben az vekben.

         Ezek az intzkedsek nhny v alatt alapjaiban rengettk meg a magyarsg letlehetsgeit. Magyarok tmegei menekltek el szlfldjkrl, t a megmaradt hazba. A magyar kormnynak kln hivatalt kell fellltania a meneklk megsegtsre. Az adott gazdasgi helyzetben ez megoldhatatlan feladat volt. A kisemmizett, elldztt embereknek csak a remny marat.

         Raffay knyvbl idzve: „A hrom megszll orszgban nagyon jl tudtk, hogy hiba minden ldzs, ha a nemzeti kisebbsgek iskoliban van tants… Ezen a terleten ha lehet, mg durvbb tmadsokat intztek a magyarsg intzmnyei s nyelve ellen, mind a mai napig.”  Elgondolkodtat adatok kvetkeznek. „Az impriumvltskor Erdlyben az iskolk 72%-a felekezeti, 28%-a llami iskola volt. Ezeknek 48,8%-a magyar, 41,7%-a romn tannyelv.”(R.E.) A romn hatalom elrendelte teht, hogy az oktats alapja az llami iskola legyen. A magyar kzsgeket iskola ptsre s fenntartsra kteleztk, hiba mkdtt ott felekezeti iskola. Az j iskolba romn taner rkezett, kiemelt fizetssel. A felekezeti iskolktl megvontk az llami tmogatst. A megmarad felekezeti iskolkat adminisztratv intzkedsekkel zaklattk. Elrtk a ktelez felszerelst, vagy azt, hogyan nzzen ki az plet. (A mdszer 2001-ben is mkdik. Lsd. a csng magniskolk bezrst.) A kzpiskolk egy rszt egyszeren romn tannyelvv alaktottk. Bevezettk a nvelemzst, romnn minstve emberek ezreit. Meggtolva ezzel, hogy gyermekeiket anyanyelvkn neveltethessk. Minden iskolban ktelezv tettk a romn irodalom, trtnelem s fldrajz romn nyelven trtn tantst. Nemzetkzi visszhangot is kivltott kultrzna bevezetse tovbb erstette a romn oktatst a nemzetisgi terleteken. A harmincas vekben ersen korltoztk az rettsgit. A magyar dikok 65-90%-t buktattk meg ezekben az vekben. Az eredmny: magyar iskolk szzai szntek meg, kztk kzel 600 felekezeti iskola.

A Felvidken megindult a magyar lakossg elszlovkostsa a Slovensk liga nev szervezet hathats kzremkdsvel. „A sznmagyar kzsgekben a szlovk nyelv iskolk egsz sort szervezte meg.”(V.K.) A Felvidk 3.700 npiskoljbl 689 magyar, de ebbl csak 59-et tart fenn az llam. A kzkedvelt polgri iskolk helyzete is igen kedveztlen kpet mutatott. Hiba rta el trvny ilyen, nemzetisgi nyelven oktat iskola ktelez ltestst, azt sem a Felvidken, sem Krptaljn nem hajtottk vgre. „Az olyan ersen magyar tbbsg helyeken, mint Dunaszerdahely, Galnta, Prkny, Tornalja, Rozsny, Szepsi stb. csak szlovk nyelv polgri iskolk lteztek. A 18 magyar polgri kzl csak 7 volt llami, a tbbi felekezeti. 1931-ben a 274 kzpiskolbl 8 magyar, gy a magyar dikok knytelenek szlovk vagy cseh nyelv iskolkba jrni. A tanti s tanri utnptls sem volt kielgt, - pl. a 61 tantkpzbl csak egy szolglta a magyar iskolagyet - az eladsok, vizsgk – mg magyar szakon is – szlovk nyelven folytak. „Bakos professzor pl. Petfit szlovk nyelven adta el a magyar hallgatknak, s csupn az illusztrcik hangzottak el magyar nyelven.”(V.K.) 1928-ra a tant s tanrhiny aggasztv vlt. Az iskolkkal szembeni egyenltlen bnsmd a kltsgvetsben is kifejezsre jutott.

 

A Dlvidken „1919 nyartl, a Bcs megyei Napl kifejezsvel lve, gyszlvn ’hadijelentseket’ lehet rni a dlvidki iskolagyrl. A ’frontlis tmads’ clja bevallottan a magyar szellemisg s szupremcia letrse volt. 1919 oktberben llamostottk az iskolkat… A felekezeti, kzsgi fenntartknak ekkor nyilatkozniuk kellett, tadjk-e az llamnak teljes vagyonval az iskolkat. Amennyiben ezt nem tettk meg, elvesztettk az iskola nyilvnossgi jogt, vagyis vgzettsget igazol bizonytvnyt nem adhattak ki, tanti, tanri kara az llamtl nem kapott fizetst, s megvontk a tantk tzifajuttatst is. Ez a rendelkezs a hbor utni egybknt is nehz gazdasgi helyzetben tmeges tragdik forrsa lett… Az egyhzi, kzsgi s egyb vagyonok kisajttsa, llamostsa miatt az iskolafenntart kzsgek arra knyszerltek, egyre gyorsul temben ’ajnljk fel’ oktatsi intzmnyeiket az llamnak.” (S.E.) Ezt kvette a hrhedt nvelemzsi rendelet, mely szerint a gyermekeket a szlk s a nagyszlk neve alapjn kellett iskolba ratni. Nem szmtott, hogy a gyerek nem beszli a szerbhorvt nyelvet. Felszmoltk a kzpiskolai hlzatot is, helyettk a szerbhorht iskolkban esetenknt engedlyeztk magyar tagozat indtst. A tanrokat llamnyelvbl nyelvvizsgra kteleztk.  A hbor eltt 897 elemi iskola kzl 179 szerb tannyelv volt. A harmincas vekre a 4233 alsfok tagozatbl csak 528-ban tantottak magyarul. A magyar tantk szma hsz v alatt 1832 frl 250-re apadt. Baranyban egyltaln nem maradt magyar elemi iskola.

 

1938-41 kztt az elszaktott terletek egy rsze visszakerlt Magyarorszghoz. Ilyen elzmnyek utn nem csoda, hogy a magyarok igazi felszabadtknt dvzltk a bevonul katonkat. Az rmrt s a nhny vig tart szabadsgrt azonban slyos rat fizettek.

 

Erdly kt rszre szakadt. szak-Erdly kerlt Magyarorszghoz, Dl-Erdly romn maradt, kettvgva a trtnelmi Erdlyt. Megjegyzem, hogy a hatrrevzit maga Romnia krte. gy elrte azt, hogy jelents terleteket megtarthatott, mint Nmetorszg h szvetsgese. A hatrmdostst kveten Dl-Erdlyben maradt kb. 700 ezer magyarnak az elkvetkez idszak nem sok jt grt. Napirenden voltak a letartztatsok, elbocstsok. Tilos volt a magyar nyelv hasznlata a kzhivatalokban, a telefonbeszlgetsekkor, egy ideig mg a postai levlforgalomban is. A legtbb szenvedst az lelmiszer- s gabonarekvirlsok, az llatllomny lefoglalsa okoztk. Tmegesen hvtk be a magyar frfiakat katonai szolglatra, munkaszolglatra, gyalzatos felszerelssel indtva ket a frontra vagy a munkatborokba. Egsz falvak rltek ki s a vrosokban is alig akadt magyar frfi. Szinte nem volt olyan tven v alatti magyar frfi, aki 1943 szig ne teljestett volna katonai munkaszolglatot. A magyarok ismt tmegesen menekltek. 1944 sztl aztn elszabadult a pokol. Az elrenyomul szovjet csapatok oldaln visszatr romn katonasg megkezdte a „megtorlst”, szablyos pogromokat rendezve. sszevertk, megknoztk, legyilkoltk az embereket, kifosztottk a magyar teleplsek lakit. Ezek az akcik egsz szak-Erdlyre kiterjedtek. Visszatrt a romn kzigazgats, vele egy idben megjelentek a fl-katonai szervezet, a hrhedt Maniu-grdistk Gavril Olteanu vezetsvel. Vgig raboltk, fosztogattk a Szkelyfld megyit. Kegyetlenkedseik, barbr vrfrdik rmuralmat teremtettek. Ismerjk az ldozatok nvsort, letkort. Nagyon hossz ez a lista. lljon itt emlkl egy a sok kzl: „Cskszentdomokoson, oktber 7-n, a grdistk fegyver s katonaholmi keresse rgyn vgig fosztogattk a hzakat. Elssorban lelmet s ruhanemt kerestek. Albert Ptert slyosan megvertk, kezt eltrtk. Zsk Lajosra 25 bottst mrtek. Bzs Jzsefet megkorbcsoltk. Msnap, oktber 8-n, vasrnap reggel sszeszedtk kiszemeltjeiket s Dobos Ferenc kertjbe tereltk. Az sszeterelt szerencstlenek kivgzsre dlutn 4 rakor kerlt sor.  Elsnek az 54 ves Br Lajost vgeztk ki, majd a 27 ves Kurk Jzsefet, a 19 ves Tmr Sndort. Kvetkezett az 54 ves Szakcs Antal s fia, a 18 ves Imre, a 32 ves Zsk Lajos, valamint a 31 ves Albert Pter. Utols kt asszony volt: a 82 ves Gyrgy Jzsefn sz. Kedves gnes s a 39 ves Bod Sndorn sz. Bcs Anna.”(Domokos Pl Pter: Rendletlenl…) A grdistk „btorsgra” jellemz, hogy csak a vdtelen lakossggal szemben mertek fellpni. Amint megjelent egy szovjet jrr vagy katona, elmenekltek. Ltva az embertelen cselekedetek sorozatt, Vinogradov szovjet vezrezredes 1944. november 12-n kitiltotta a romn kzigazgatst szak-Erdlybl. Nem is trt vissza 1945. mrcius 6-ig, a Groza-kormny megalakulsig.

 

 
Ilyen nap van ma!
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
ra
 
Ennyien jrtatok itt
Induls: 2006-04-05
 
Irattkozzatok fl!
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Szavazs 2
Milyenek tallod a honlapot????

j
nem j
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Ms oldalak linkjei
 
Trianon
 
Zenk
 
Trianoni vide
 
HIMNUSZOK,KATONADALOK!!!
 
Fontos emberek
 
gy volt, gy lesz!
 
Szavazs4
Hogy ltok a szerelmes versekkel????

Nagyon szeretem ket
Elmegy
Tl nylasak
tlom ket
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Istvn a kirly /rockopera/
 
ZENE
 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.