„…s az ok? Egyetlen tny, vdak vdja: MAGYARSGOM.”
(Fbry Zoltn)
Els szemlyes lmnyem a kisebbsgi magyar sors htkznapjaibl a hetvenes vek vgrl val. Nyr volt. A szocialista tbor legvidmabb barakkjnak szabad vilgban bartaimmal a „nagy krtra” kszltnk. Piros tlevelnk eltt megnyltak a hatrok, reptett minket a Trabant, vrt a nagyvilg: Csehszlovkia, NDK, Lengyelorszg. Mr hazafel tartottunk. A Felvidk egyik kis falujban meglltunk vsrolni. Amg a boltban sorunkra vrtunk, beszlgettnk. Egyszer csak az elttnk ll reg nnike megfordult s gy szlt: - Itt nem szabad magyarul beszlni! Dbbenten nztem r. Nem a hatalom, a hivatal embere, egy rendr vagy egy prtfunkci utastott „rendre”, hanem egy falusi tprdtt kis regasszony. „Itt nem szabad magyarul beszlni!” Hborgott a lelkem. Milyen vilg lehet ez? Mit lhetnek meg itt nap mint nap a Felvidk magyarjai, ha egy ilyen htkznapi helyzetben is megalzhatjk az embert? s a mindig visszatr krds, MIRT?
Hol is kezdjem? Nagyon nehz pr oldalban a kisebbsgi sorba kerlt magyarsg b nyolcvan ves trtnetrl rni. Azrt is nehz, mert ez a trtnet rendkvl tragikus, megrz, szvszort, remnytelenl elkesert, felkavar, felhbort, dht kivlt, igazsgrt kilt. Tele knnyel, vrrel, szenvedssel, megalztatssal. Nagyon nehz, mert e vgtelennek ltsz trtnet fejezetei napjainkban is rdnak.
Hol is kezdjem? Trianon. Az els vilghborban gyztes nagyhatalmak Franciaorszg vezetsvel sztdaraboltk a Magyar Kirlysgot. A dnts kifosztotta Magyarorszgot. Elvesztette terletnek 71%-t, lakossgnak 63%-t. Termszeti kincsei, nyersanyagforrsai az utdllamok birtokba kerltek. Ezen tl slyos krtrtsre kteleztk. Ekkor jtt ltre a megnagyobbtott Romnia mellett Csehszlovkia s a Szerb-Horvt-Szlovn Kirlysg a ksbbi Jugoszlvia. Terletet kapott Olaszorszg, Lengyelorszg s a szintn hbors vesztes Ausztria. Romnia kapta a legnagyobb rszt, 103.000 km2-t. Erdlyknt szoktuk emlegetni, de ez jval nagyobb terlet a trtnelmi Erdlynl. Magban foglalja a Bnsgot s a Partiumot (Mramaros, Szatmrvidk, Krsvidk). Nem rszletezem a trianoni bkedikttum ltrejttnek krlmnyeit – kimerten olvashatnak rla Raffay Ern: Magyar tragdia c. knyvben (R.E.) – de nhny mozzanat kiemelse elengedhetetlen. Az egyik „vd” Magyarorszggal szemben az volt, hogy soknemzetisg orszg (1910-ben Horvtorszg nlkl a lakossg 54,5%-a magyar). Helyette nemzetllamokat kell ltrehozni. Ezzel szemben az orszgcsonkts kvetkeztben a hatrokon kvlre kerlt tbb, mint 3 milli magyar, valamint sok ms nemzetisg tagjai termszetesen. Egy helyett teht hrom nemzetisgi llam jtt ltre. Az j llamok 42 milli lakosbl 16 milli nem az uralkod nemzetisghez tartozott. Hogy rzkeltessem az „eredmnyt”: Csehszlovkia: cseh 45,9%, szlovk 12,4%, nmet 27,5%, magyar 7,9%. Romnia ltal kvetelt terleten csak 51,2% a romnok szmarnya. A meghzott trianoni hatrok a vegyes lakossg terleteken kvl szn magyar vidkeket vlasztottak le Magyarorszgrl. A romn, cseh s szerb politikusok gazdasgi s katonapolitikai rvekkel indokoltk a „szksges” hatrmdostst, rengeteg hazugsggal szdtve a dntshozkat. Az erszakos s gtlstalan, magyargyllettl fttt terletrabl politika tbb mint sikeres volt. Ha azt gondolja az Olvas, hogy ezek tl ers szavak, ne higgye!
Az els vilghbor alatt a Romn Kirlysg Ausztria-Magyarorszg szvetsgese volt. Ennek ellenre 1916. augusztus 17-n Prizsban titkos szerzdst kttt az Antant-hatalmakkal. gretet kapott, ha belp a hborba Ausztria-Magyarorszg ellen, akkor jutalmul megkapja Erdlyt. A szerzdsben a hatrt a romn ignyeknek megfelelen nagyvonalan a Tisznl hztk meg. Volt a szerzdsnek egy pontja, melyre kln felhvnm a figyelmet. Ha Romnia klnbkt kt a hbor alatt, akkor a titkos szerzds rvnytelen. Ezt kveten Romnia hadat zent s csapatai megtmadtk az erdlyi hatrokat. A kezdeti romn sikerek utn sikerlt az orvtmadst visszaverni. A vge az lett, hogy Romnia 1918. mjus 7-n knytelen volt klnbkt ktni Ausztria-Magyarorszggal. Ezzel viszont „ugrott” a titkos prizsi alku. Azaz csak ugrott volna. Mi trtnt? 1918. nov. 12-n kikiltottk az Osztrk Kztrsasgot, nov. 16-n a Magyar Npkztrsasgot. Romnia arra hivatkozva mondta fel a klnbkt, hogy Ausztria-Magyarorszg megsznt, gy a szerzds nem rvnyes. (Csak zrjelben krdezem: mi a helyzet a ma mr nem ltez Csehszlovkival, Jugoszlvival, Szovjetunival kttt trianoni s prizsi szerzdseinkkel?) A romn csapatok ismt megtmadtk Magyarorszgot Berthelot francia tbornok vezetsvel (ezrt ksbb szp birtokot kapott Erdlyben). 1918 Karcsonyn elfoglaltk Kolozsvrt, 1919. jlius 29-n tlptk a Tiszt s aug. 4-n bevonultak Budapestre. tjukat szabad rabls, fosztogats, tsz-szeds, gyilkossg ksrte. Vittk a termnyt, llatokat, gpi berendezseket, vasti jrmveket, telefonkzpontokat, levltrakat, hosszan sorolhatnm. Hdmezvsrhelyen szz tsz gyilkoltak le. A klfldi diplomatk korabeli jelentsei a romn rmtettek felsorolsval voltak tele. Lloyd George akkori brit miniszterelnk a romn magatarts lttn kijelentette: „Nem rendelkezhetnk emberekkel, mint barmokkal. Vajon milyen bkhez fog vezetni Eurpban, ha kiderl, hogy a magyarok panaszai megalapozottak voltak, hogy egsz magyar kzssgeket, mint llatcsordkat ajndkoznak Romninak?” Sajnos nyolcvan v tvlatbl tudjuk, milyen „bkhez” vezetett.
.A cseh s szlovk politikusok sem ttlenkedtek ez id tjt. A Pozsony melletti Kpcsnyben szletett T. G. Masaryk professzor, parlamenti kpvisel 1914-tl mr ksz tervekkel utazgatott Eurpban. E terv clja Ausztria-Magyarorszg sztzzsa s Kzp-Eurpa talaktsa Elkpeszten hangzik, de Masaryk leglisan, szablyos tlevllel, a hatsgok tudtval utazgatott, sztte a szlakat az ellensges diplomcival a Monarchia feloszlatsrl – tudom meg Vgh Kroly „A szlovkiai magyarsg sorsa” c. knyvbl (V.K.). A msik fszerepl E. Bene. Masarykkal mg 1914-ben ksztik el Csehszlovkia ltrehozsnak tervt. Az els vilghbor alatta a cseh propaganda kzpontja Prizs volt. Bene itt tartotta eladsait, jelentette meg knyvt „Romboljtok le Ausztria-Magyarorszgot!” cmmel. Bene szemben a magyarok a szlovkok kz betolakodott idegenek. Megbocsjthatatlan bnk, hogy elvgtk a csehszlovkokat a dlszlvoktl. Ezrt jogos az igny egy Nyugat-Magyarorszg terletn hzd sszekt sv kialaktsra a testvri szlv npek kztt. Az Antant-hatalmak kzremkdsvel pedig a cseh katonasg 1919 elejre megszllta a Felvidket.
A Dlvidken sem volt jobb a a helyzet. 1918 szn szerb s szvetsges csapatok szlltk meg a terletet. A november 25-i nagy szlv nemzetgyls kimondta a Bnt, Bcska s Baranya Magyarorszgtl trtn llampolgri, politikai s gazdasgi elszaktst. Pcs, Baranya egy rsze, Baja s krnyke is szerb megszlls al kerlt. A rendkvl zrzavaros idszak 1921. augusztus 24-ig tartott.
sszefoglalva: a trianoni bketrgyalsok idejre – melyek 1919. janurjban kezddtek s szmunkra 1920. jnius 4-n fejezdtek be – az orszg gyakorlatilag katonai megszlls al kerlt, szinte ksz helyzetet teremtve. Puszta ltezse is veszlyben forgott. A megszll nacionalista hatalmak pedig vrszemet kaptak. „A megszll csapatok szablyos terrort gyakoroltak a lakossggal szemben. Bevezettk a statriumot, a bottst, az elhurcolst, a knyszermunkt, a cenzrt, a szabad rablst, a gylekezsi s szervezkedsi tilalmat, azaz a polgri demokrcia minden jellemzjt megszntettk” (R.E.) Mindenhol megkezdtk a magyar kzigazgats felszmolst. Kztisztviselk, hivatalnokok, vasutasok, postsok, tanrok vesztettk el llsukat, nem ritkn laksukkal egytt. A megmaradtakat hsgesk lettelre kteleztk, hiba tiltottk azt nemzetkzi egyezmnyek. A hsgeskt megtagadkat tmegesen tettk t a hatron gy, hogy mg a legszksgesebb ingsgaikat sem vihettk magukkal. Csak egy plda: „1919. februr 21-n Szabadkn, Temesvron s Pcsett a Vasutasszvetsg s a Kzalkalmazottak Szvetsge ltal szervezett sztrjk is bizonytja, magyar nemzeti clokrt is killtak. Kveteltk a magyar kzigazgats visszalltst, a magyar sajtt is sjt cenzra eltrlst, a magyar sznhz s mozik mkdst betilt rendelet visszavonst, a gyakran alkalmazott bntetsi forma, a botozs megszntetst a tntetsek miatt szedett nmet s magyar tsztok szabadon bocstst, a hsgesk eltrlst, az elbocstott magyar tisztviselk visszavtelt stb.” – olvashat A. Sajti Enik: „Knyszerplyn” c. munkjban (S.E.). A magyarsgra vr tragdia kezdett kibontakozni. Fernand Vix francia vezrezredes a kvetkezt rta jelentsben: „Ktelessgemnek vlem megjegyezni, hogy Magyarorszggal szemben a kvetelsek naprl napra nvekszenek. Ez egy vesszfuts. Fl, hogy tl messzire megynk… Ha szilrdnak s nagyon kvetkezetesnek mutatkozunk is Magyarorszggal szemben, vannak hatrok, amelyeket nem lenne helyes tllpni. Azt hiszem, hogy tllpik ket. A magyar np nem hajland lemondani arrl, hogy ljen.” A gyztes nagyhatalmak, hogy lelkiismeretket nyugtassk, mg 1919-ben a wilsoni elvek szellemben kln szerzdseket ktttek a leend utdllamokkal – parlamentjeik ezeket ksbb jvhagytk - a nemzeti kisebbsgek sajtos jogainak biztostsrl. E szerzdsek biztostottk (volna) az egyni s kollektv jogokat. Minden bennk volt, amit csak egy kisebbsg kvnhat, idilli jvkpet festve szmukra. Ezzel szemben megkezddtt a magyarsg tudatos, tervszer, vltozatos mdszerekkel folytatott, az let minden terletre kiterjed, llamilag irnytott ellehetetlentse, vgs clknt teljes felszmolsa. „Azrt ez tlzs” – gondolhatja az Olvas. Szomoran kell elre bocstanom, tvednek. Mint ltni fogjk, nem tbb „szraz” tnymegllaptsnl.
„Mindhrom megszll orszgnak azonos volt a flfogsa a nemzetkzi szerzdsekrl. Amikor rdekeiket szolglta, elfogadtk, alrtk, de odahaza homlokegyenest mst csinltak.”(R.E.). Kszltek az j orszgok j alkotmnyai. Nagy-Romnia alkotmnya nem engedte a kisebbsgi egyezmnyt trvnyerre emelkedni, mondvn, korltozn Romnia szuverenitst. „Erdlynek elromnostsa a legsrgsebb s legkzelebbi cl, amely nem ismer sem demokratikus, sem nkormnyzati st mg kivltsgi akadlyokat sem.” –ezek Iuliu Maniu romn politikus, 1910-ben magyar kpvisel, ksbb romn miniszterelnk szavai. Az SzHSz Kirlysg alkotmnynak f clja az orszgrszek sszeolvasztsa volt. Kedvezbb volt a helyzet Csehszlovkiban, ahol trvnyerre emelkedtek a kisebbsgeket vd jogok. Mg ilyeneket is belertak: „Nem megengedett az erszakos elnemzetietlents semmifle mdszere. Ennek az elvnek a kijtszst a trvny bntetendnek is minstheti.” Ha akarja – teszem hozz – de nem akarta. Az anyanyelv hasznlatt 20%-os kisebbsgi arnyhoz ktttk egy-egy kzigazgatsi terleten bell. De hnyan is vannak a nemzeti kisebbsgek s hogyan is nznek ki a kzigazgatsi hatrok? Mindhrom orszgban tartottak npszmllst. Remek alkalom, hogy az rasztal mellett, papron eltntessk a nemzetisgek egy rszt. ltek is vele. Hely hinyban most nem rszletezem, az emltett irodalmakban megtalljk. A nyelvtrvnyt gy jtszottk ki, hogy Szlovkit szak dli irny keskeny jrsokra osztottk. gy esett, hogy a pozsonyi, kassai, rimaszombati, nyitrai s glszcsi jrsokban a magyarok szma 20% al cskkent, ezrt az igazsggyminiszter itt megtiltotta a magyar nyelv hasznlatt. (A mdszer ugye ismers. A kzelmlt esemnye, hogy a szlovk parlament nem engedlyezte tbbsgi magyar megye ltrehozst, hiba tevkenykedik a szlovk kormnyban a Magyar Koalci Prtja.) 35 Felvidki s Krptaljai vrost kzsgi szintre minstettek vissza. Ez komoly jogvesztssel jrt. Csak Pozsony, Kassa, Ungvr s Munkcs maradt vrosi rangban. A vlasztsi trvny is megr pr sort. Mg Prgban egy szentor megvlasztshoz szz alrs s 74 ezer szavazat kellett, addig Szlovkiban ezer alrs, megvlasztshoz rsekjvrott 105 ezer, Krptaljn 143 ezer szavazatra volt szksg.
A megszll kormnyok mindhrom orszgban vgrehajtottk a fldreformot. Az adatok azt bizonytjk, hogy a cl a magyar birtokos osztly gazdasgi tnkrettele volt. Az „elnyom” Magyar Kirlysgban 1916-ban Erdlyben pl. ilyenek voltak a birtokviszonyok Bir Sndor adatai alapjn:
Birtok tpusa |
ssz. terlet |
magyar |
romn |
Trpe s kisbirtok |
4.037.496 kat. hold |
24,8% |
66,2% |
kzpbirtok |
578.496 kat. hold |
81.2% |
|
Nagybirtok |
884.764 kat. hold |
93.7% |
|
Erdlyen kvli Romnihoz csatolt terleten 1910-ben: |
|
|
|
5 hold alatt |
|
|
76,5% |
5-10 hold |
|
|
73,9% |
10-50 hold |
|
|
63% |
50-100 hold |
|
|
44,1% |
„Ha azt akarjuk, hogy ezeknek a terleteknek eredeti romn karaktere legyen, ha minden zben romnn akarjuk tenni, akkor tulajdonba kell adnunk a fldet.” – mondta egy romn szentor. E szerint is tettek. Erdlyben 2,7 milli hold fldet sajttottak ki, zmben magyar s szsz birtokosoktl. Elvettk a kzssgi fldbirtokokat a Szkelyfldn. A 301.328 fldnlkli romn paraszt kzl 242.540 (80,5%), a 171.646 fldnlkli magyar paraszt kzl 46.069 (26,8%) kapott fldet. Ms felbontsban: a fldhz jutottak 78,1%-a romn, 14,8%-a magyar, a hinyz szzalkok a tbbi nemzetisget takarjk.
Csehszlovkiban a magyarlakta terleteken tbb mint 600 nagybirtokot foglaltak le. Ennek ktharmadt az ott lak magyar parasztsg kapta. Ugyanakkor megindult a cseh s szlovk gazdlkodk beteleptse, elssorban a szntiszta magyar Csallkzbe s a Tiszahtra. Magban a Csallkzben 22 szlovk falut alaptottak. Itt is, mint Erdlyben a birtokok elaprzdtak. Az tlagos magyar birtok terjedelme 1,73 hektr volt.
A Dlvidken a birtokok kzsgi, magn ill. egyhzi tulajdonban voltak. Itt mr 1919-ben megkezdtk a nagybirtokok kisajttst, elssorban a katolikus egyhz birtokait. A Bcskban s a Bntban a magyar ill. a nmet nagybirtok dominlt. Mindkt terletet a fldnlkli magyarok magas arnya jellemezte. A fldosztsnl a szerbiai kisparaszti birtokszerkezetet igyekeztek az egsz orszg terletre kiterjeszteni. Ezrvel rkeztek a dlszlv telepes csaldok a Vajdasgba, akik adkedvezmnyt s llami tmogatst kaptak. A fldreform eredmnyeknt a magyar tulajdonosok birtokaik jelents rszt elvesztettk. Ezzel szemben a magyar fldnlkliek egyltaln nem kaptak fldet.
Az adpolitika s advgrehajts mindenhol htrnyosan rintette a magyarokat. Iparosok, kereskedk, kisvllalkozsok ezrei mentek tnkre ezekben az vekben.
Ezek az intzkedsek nhny v alatt alapjaiban rengettk meg a magyarsg letlehetsgeit. Magyarok tmegei menekltek el szlfldjkrl, t a megmaradt hazba. A magyar kormnynak kln hivatalt kell fellltania a meneklk megsegtsre. Az adott gazdasgi helyzetben ez megoldhatatlan feladat volt. A kisemmizett, elldztt embereknek csak a remny marat.
Raffay knyvbl idzve: „A hrom megszll orszgban nagyon jl tudtk, hogy hiba minden ldzs, ha a nemzeti kisebbsgek iskoliban van tants… Ezen a terleten ha lehet, mg durvbb tmadsokat intztek a magyarsg intzmnyei s nyelve ellen, mind a mai napig.” Elgondolkodtat adatok kvetkeznek. „Az impriumvltskor Erdlyben az iskolk 72%-a felekezeti, 28%-a llami iskola volt. Ezeknek 48,8%-a magyar, 41,7%-a romn tannyelv.”(R.E.) A romn hatalom elrendelte teht, hogy az oktats alapja az llami iskola legyen. A magyar kzsgeket iskola ptsre s fenntartsra kteleztk, hiba mkdtt ott felekezeti iskola. Az j iskolba romn taner rkezett, kiemelt fizetssel. A felekezeti iskolktl megvontk az llami tmogatst. A megmarad felekezeti iskolkat adminisztratv intzkedsekkel zaklattk. Elrtk a ktelez felszerelst, vagy azt, hogyan nzzen ki az plet. (A mdszer 2001-ben is mkdik. Lsd. a csng magniskolk bezrst.) A kzpiskolk egy rszt egyszeren romn tannyelvv alaktottk. Bevezettk a nvelemzst, romnn minstve emberek ezreit. Meggtolva ezzel, hogy gyermekeiket anyanyelvkn neveltethessk. Minden iskolban ktelezv tettk a romn irodalom, trtnelem s fldrajz romn nyelven trtn tantst. Nemzetkzi visszhangot is kivltott kultrzna bevezetse tovbb erstette a romn oktatst a nemzetisgi terleteken. A harmincas vekben ersen korltoztk az rettsgit. A magyar dikok 65-90%-t buktattk meg ezekben az vekben. Az eredmny: magyar iskolk szzai szntek meg, kztk kzel 600 felekezeti iskola.
A Felvidken megindult a magyar lakossg elszlovkostsa a Slovensk liga nev szervezet hathats kzremkdsvel. „A sznmagyar kzsgekben a szlovk nyelv iskolk egsz sort szervezte meg.”(V.K.) A Felvidk 3.700 npiskoljbl 689 magyar, de ebbl csak 59-et tart fenn az llam. A kzkedvelt polgri iskolk helyzete is igen kedveztlen kpet mutatott. Hiba rta el trvny ilyen, nemzetisgi nyelven oktat iskola ktelez ltestst, azt sem a Felvidken, sem Krptaljn nem hajtottk vgre. „Az olyan ersen magyar tbbsg helyeken, mint Dunaszerdahely, Galnta, Prkny, Tornalja, Rozsny, Szepsi stb. csak szlovk nyelv polgri iskolk lteztek. A 18 magyar polgri kzl csak 7 volt llami, a tbbi felekezeti. 1931-ben a 274 kzpiskolbl 8 magyar, gy a magyar dikok knytelenek szlovk vagy cseh nyelv iskolkba jrni. A tanti s tanri utnptls sem volt kielgt, - pl. a 61 tantkpzbl csak egy szolglta a magyar iskolagyet - az eladsok, vizsgk – mg magyar szakon is – szlovk nyelven folytak. „Bakos professzor pl. Petfit szlovk nyelven adta el a magyar hallgatknak, s csupn az illusztrcik hangzottak el magyar nyelven.”(V.K.) 1928-ra a tant s tanrhiny aggasztv vlt. Az iskolkkal szembeni egyenltlen bnsmd a kltsgvetsben is kifejezsre jutott.
A Dlvidken „1919 nyartl, a Bcs megyei Napl kifejezsvel lve, gyszlvn ’hadijelentseket’ lehet rni a dlvidki iskolagyrl. A ’frontlis tmads’ clja bevallottan a magyar szellemisg s szupremcia letrse volt. 1919 oktberben llamostottk az iskolkat… A felekezeti, kzsgi fenntartknak ekkor nyilatkozniuk kellett, tadjk-e az llamnak teljes vagyonval az iskolkat. Amennyiben ezt nem tettk meg, elvesztettk az iskola nyilvnossgi jogt, vagyis vgzettsget igazol bizonytvnyt nem adhattak ki, tanti, tanri kara az llamtl nem kapott fizetst, s megvontk a tantk tzifajuttatst is. Ez a rendelkezs a hbor utni egybknt is nehz gazdasgi helyzetben tmeges tragdik forrsa lett… Az egyhzi, kzsgi s egyb vagyonok kisajttsa, llamostsa miatt az iskolafenntart kzsgek arra knyszerltek, egyre gyorsul temben ’ajnljk fel’ oktatsi intzmnyeiket az llamnak.” (S.E.) Ezt kvette a hrhedt nvelemzsi rendelet, mely szerint a gyermekeket a szlk s a nagyszlk neve alapjn kellett iskolba ratni. Nem szmtott, hogy a gyerek nem beszli a szerbhorvt nyelvet. Felszmoltk a kzpiskolai hlzatot is, helyettk a szerbhorht iskolkban esetenknt engedlyeztk magyar tagozat indtst. A tanrokat llamnyelvbl nyelvvizsgra kteleztk. A hbor eltt 897 elemi iskola kzl 179 szerb tannyelv volt. A harmincas vekre a 4233 alsfok tagozatbl csak 528-ban tantottak magyarul. A magyar tantk szma hsz v alatt 1832 frl 250-re apadt. Baranyban egyltaln nem maradt magyar elemi iskola.
1938-41 kztt az elszaktott terletek egy rsze visszakerlt Magyarorszghoz. Ilyen elzmnyek utn nem csoda, hogy a magyarok igazi felszabadtknt dvzltk a bevonul katonkat. Az rmrt s a nhny vig tart szabadsgrt azonban slyos rat fizettek.
Erdly kt rszre szakadt. szak-Erdly kerlt Magyarorszghoz, Dl-Erdly romn maradt, kettvgva a trtnelmi Erdlyt. Megjegyzem, hogy a hatrrevzit maga Romnia krte. gy elrte azt, hogy jelents terleteket megtarthatott, mint Nmetorszg h szvetsgese. A hatrmdostst kveten Dl-Erdlyben maradt kb. 700 ezer magyarnak az elkvetkez idszak nem sok jt grt. Napirenden voltak a letartztatsok, elbocstsok. Tilos volt a magyar nyelv hasznlata a kzhivatalokban, a telefonbeszlgetsekkor, egy ideig mg a postai levlforgalomban is. A legtbb szenvedst az lelmiszer- s gabonarekvirlsok, az llatllomny lefoglalsa okoztk. Tmegesen hvtk be a magyar frfiakat katonai szolglatra, munkaszolglatra, gyalzatos felszerelssel indtva ket a frontra vagy a munkatborokba. Egsz falvak rltek ki s a vrosokban is alig akadt magyar frfi. Szinte nem volt olyan tven v alatti magyar frfi, aki 1943 szig ne teljestett volna katonai munkaszolglatot. A magyarok ismt tmegesen menekltek. 1944 sztl aztn elszabadult a pokol. Az elrenyomul szovjet csapatok oldaln visszatr romn katonasg megkezdte a „megtorlst”, szablyos pogromokat rendezve. sszevertk, megknoztk, legyilkoltk az embereket, kifosztottk a magyar teleplsek lakit. Ezek az akcik egsz szak-Erdlyre kiterjedtek. Visszatrt a romn kzigazgats, vele egy idben megjelentek a fl-katonai szervezet, a hrhedt Maniu-grdistk Gavril Olteanu vezetsvel. Vgig raboltk, fosztogattk a Szkelyfld megyit. Kegyetlenkedseik, barbr vrfrdik rmuralmat teremtettek. Ismerjk az ldozatok nvsort, letkort. Nagyon hossz ez a lista. lljon itt emlkl egy a sok kzl: „Cskszentdomokoson, oktber 7-n, a grdistk fegyver s katonaholmi keresse rgyn vgig fosztogattk a hzakat. Elssorban lelmet s ruhanemt kerestek. Albert Ptert slyosan megvertk, kezt eltrtk. Zsk Lajosra 25 bottst mrtek. Bzs Jzsefet megkorbcsoltk. Msnap, oktber 8-n, vasrnap reggel sszeszedtk kiszemeltjeiket s Dobos Ferenc kertjbe tereltk. Az sszeterelt szerencstlenek kivgzsre dlutn 4 rakor kerlt sor. Elsnek az 54 ves Br Lajost vgeztk ki, majd a 27 ves Kurk Jzsefet, a 19 ves Tmr Sndort. Kvetkezett az 54 ves Szakcs Antal s fia, a 18 ves Imre, a 32 ves Zsk Lajos, valamint a 31 ves Albert Pter. Utols kt asszony volt: a 82 ves Gyrgy Jzsefn sz. Kedves gnes s a 39 ves Bod Sndorn sz. Bcs Anna.”(Domokos Pl Pter: Rendletlenl…) A grdistk „btorsgra” jellemz, hogy csak a vdtelen lakossggal szemben mertek fellpni. Amint megjelent egy szovjet jrr vagy katona, elmenekltek. Ltva az embertelen cselekedetek sorozatt, Vinogradov szovjet vezrezredes 1944. november 12-n kitiltotta a romn kzigazgatst szak-Erdlybl. Nem is trt vissza 1945. mrcius 6-ig, a Groza-kormny megalakulsig.
|