Etvs Jzsef
Apjrl, br Etvs Igncrl az volt a kzvlemny, hogy Magyarorszg legellenszenvesebb embere. Eldei nemzedkrl nemzedkre a Habsburg-nknyt kszsgesen, nemritkn kegyetlenl szolgl katona s hivatalnok arisztokratk voltak. De az anya finom rzk s finom kultrj nmet arisztokrata asszony volt, s hzitantja, Pruzsinszky Jzsef, egykor a Martinovics-mozgalom rszese, aki egyenest a brtnbl lpett az ri hzhoz nevelnek. Az anya Goethe s a nmet szentimentalizmus szeretett, az rzelmes nzetlensg eszmnyt oltotta bel, tantja a francia felvilgosods szellemt. Iskolatrsaitl pedig megtudta, hogy apja nemzeti kzgyllet trgya. Kzben pedig bmulatosan j tanul volt, aki mindig tbbet tanult, mint amennyire tantottk.
1813-ban szletett. Tizent ves korban mr kltnek tudja magt. Bartjval, a ksbbi trtnsz-llamfrfi Szalay Lszlval egytt tiszteletteljes ltogatst tesznek Kazinczynl, aki szvlyesen fogadja ket. A fiatal Etvs az elegnsan szentimentlis Kazinczyban s kvetiben tallja meg az els pldakpeket. Klcseyt mindvgig mesternek vallja.
Az egyetem elvgzse utn ugyan egy ideig megprbl hivatalnokoskodni: a npellenessgig csszrszolgl Etvs brk ivadknak, brhol prblkozzk, magtl knlkozik a karrier. De Etvs nem karriert akar, hanem szolglni a npet, amely mltn gylli az apjt. Az irodalmat is ennek a feladatnak a szolglatba akarja lltani. Szemlyes oka is van, hogy szaktson az arisztokrata vilggal: szerelmes egy polgrlnyba, az ercsi postamestern lenyba, de otthoni rmnykodssal elszaktjk tle. Nincs tbb kibkls, elhagyja az atyai hzat, elhagyja a hivatalt. Kt vig utazgat Eurpban. Ltkre eurpai tvlatokig bvl. Amikor hazajn, megrja els nagy regnyt, A karthauzit. Ez a filozfival teljes szentimentlis regny a magyar trsadalmi regnyirodalom kezdete. A huszonhat ves r az nnepelt Jsika Mikls mell kerl az olvask szvben.
A karthauzi mg nem politikai regny: sajt ktsgeinek, sajt bnatainak, bontakoz letfilozfijnak megfogalmazsa. Ki kellett rnia magbl, hogy lett a nagy feladatoknak szentelje. A nemesi Magyarorszgon a liberalizmus, a demokrcia, a polgrosods harcosa akar lenni. s szmra az irodalom is ennek az eszkze. Mindenekeltt kzleti frfi, de kzleti mondanivalit legnagyobb ervel irodalmi ton fejezi ki. Klt, regnyr, drmkat is r, filozfus, publicista, kitn sznok. Magamagval szembeni ignye, hogy pldamutat legyen embertrsai szmra. Idvel plds frj s plds apa, majd maga neveli nagy emberr mlt fit, Etvs Lorndot, a ksbbi nagy fizikust s demokrata llamfrfit.
Mint politikus kzphelyet foglal el Szchenyi s Kossuth kztt. Szchenyinl haladbb s trelmetlenebb, de nem forradalmr, s ez vlasztja el Kossuthtl. Fl attl, hogy a forradalom megakasztja a fejldst. Kzben ismeri a np indokolt elgedetlensgt, s rszvte egszvel ll a megalzottak mell. Az elzlltt nemessg Magyarorszgnak halhatatlan kpt rajzolja meg vdl hang nagy regnyben, a vilgsikert arat A falu jegyzjben. (Az els olyan magyar irodalmi m, amelyre klnbz nyelv fordtsai alapjn klfldi kritikk is elismeren felfigyelnek.) Majd hamarosan megjelenik Dzsa paraszthborjrl szl regnye, a Magyarorszg 1514-ben. Ez amilyen nagy megrtssel mutatja be az elkeseredskben fegyvert fog parasztokat, ugyanolyan szorongssal figyelmeztet, hogy szrny ra lehet egy ilyen megmozdulsnak. Alighanem azt mondhatjuk, hogy politikailag A falu jegyzje a legjelentkenyebb regnye, a Magyarorszg 1514-ben a legjobban megrt mve.
Mellettk 1848-ig szmos verse is jelenik meg, s a jelentkeny kltk kzt tartjk szmon. Kltszete a Kazinczy-Klcsey-Szemere Pl-fle szentimentlis hangvtel folytatsa, s gy mr a negyvenes vekben nmikppen magnyos klti jelensg Vrsmartyk zeng romantikja mellett. Etvs figyelme erteljesebben fordul a np s a np gye fel, mint a nagy romantikusok, de nyelve tvolabb ll a nptl. Mint ahogy przjnak bonyolult, nneplyes, krmondatos nyelve is slyos olvasmnyokk teszi regnyeit.
1848 eltt Etvs krbe csoportosulnak azok a filozfiailag trtnettudomnyosan kpzett, legmveltebb halad frfiak, akik a polgri talakulst tartjk a legfontosabb kvetkez lpsnek. A gyermekkor ta legjobb bart Szalay Lszl; ksbbi sgora, Trefort goston; a hazai szociolgia tudomnyt elkszt Lukcs Mric s mg nhnyan rendkvli mveltsgkkel, tretlen polgrost szndkukkal, demokratizmusukkal s ugyanakkor kifejezett forradalomellenessgkkel sajtos s nmileg elszigetelt krt kpeztek a hazai politikai, szellemi letben. Jobbrl forradalmroknak, balrl maradiaknak tartottk ket. Elmleti felkszltsgk azt a benyomst keltette, mintha idegenek volnnak a gyakorlati lettl. Inkbb gny, mint elismers volt abban, amikor Etvs krt "magyar doktrinrek"-nek neveztk. Valjban a forradalom elksztsben - szndkukon kvl - volt annyi szerepk, mint a programszer forradalmroknak. A kitr forradalom els korszakban nem is lltak szemben az esemnyekkel. Az els pillanatban Etvs vllalta a forradalmat s az els kormnyban a kzoktats minisztere lett. Azonnali fontos reformokkal akarta kezdeni, de az esemnyek meggtoltk. Amikor a forradalom a maga bels trvnyszersgei szerint tovbb fejldtt, a szeptemberi fordulat utn megtorpant. Nem vllalta tbb a minisztersget, majd nemsokra csaldjval egytt Bajororszgba utazott. Ott vrta ki a tragdit. Csak 1851-ben jtt haza, de az elnyomsban tvol tartotta magt a kzlettl. Ez idben rta meg elmleti fmvt, amelynek cme: A XIX. szzad uralkod eszminek befolysa az lladalomra. Ez a nagy trtnelmi, trsadalomtudomnyi felkszltsggel rt tanulmny azta is sok vitt vlt ki. Voltak s vannak, akik a gondolkod Etvs filozfija teljessgt kszntik benne; voltak s vannak, akik visszalpsnek tekintik a halad eszmktl. Annyi bizonyos, hogy helyes szrevtelek s mly elemzsek mellett olyan, haladstl fl magatartssal is tallkozhatunk benne, amely arra mutat, hogy a bukott forradalom utn Etvs korbbi trekvseihez kpest maradibb vlt. Viszont az is igaz, hogy a vltozatlanul antifeudlis gondolkod most mr jobban ltja a polgri trsadalom hibit is. (Teht semmi csbtt nem fedez fel a polgrosodsban.) Ez a nagy terjedelm tanulmny egy pesszimista llek politikai gytrdseinek tanbizonysga.
Kzben azonban mgis remnykedik a kibontakozsban, s hisz pedaggiai elveiben. Hiszi, hogy az emberformlsban dnt jelentsge van a nevelsnek. Ennek hirdetsre rja meg negyedik regnyt, A nvreket. Ez a regny nem olyan szles trsadalomrajz, mint A falu jegyzje vagy a Magyarorszg 1514-ben, s nem is olyan megragad lrj, mint A karthauzi. Tbb benne a kifejezett didaktikus jelleg, de pszicholgija fejlettebb, mint az elzk, itt jobban gyel az egyni jellemek megformlsra. r nhny remek novellt is, legjobb kzlk A molnrleny cm, amelyben a mdos parasztsgban ltja s lttatja egy demokratikus trsadalom alapjt.
gy halad az id a kiegyezs fel. Etvs Dekkal s Andrssyval trekszik a megegyezsre, s amikor az 1867-ben bekvetkezik, jra kzoktatsgyi miniszter. az egyetlen, aki miniszter volt Batthyny forradalmi kormnyban is, Andrssy kiegyez kormnyban is. A htralv ngy vben meg is tud valstani egyet-mst reformeszmibl, pldul trvnybe iktattatja a ktelez elemi iskolai oktatst. De egyre elszigeteltebben ll a politikai letben. Az arisztokratknak s az egyhznak tl halad, a Kossuth nevvel indul ellenzk pedig nem rzi a magnak. Amikor megjelenik Gondolatok cm knyve, amely aforizmit s rviden kifejezett filozfiai gondolatait tartalmazza, gy rezheti, hogy magnyosan ll a hazai szellemi letben. Vilgosan derl ki ebbl a knyvbl, hogy vilgnzete minden vallstl, egyhztl fggetlen deizmus. Ez a kleriklisoknak istentelensget jelent, a vallstalanoknak vallsossgot. Jobbrl szidalom, balrl nagy csend fogadja. A parlamentben is egyre tbb kritika ri. Egszsge is romlik. 1871-ben, tvennyolc ves korban halt meg.
Halla percben elhallgatott minden vd: a nemzet gyszba borult. Magyarorszg tudta, hogy egyik legnagyobb fit vesztette el. Hrn, jelentsgn, mveinek rtkn mit sem rontott az azta ml id. Tudomsul vesszk korltait, de tudjuk, hogy nagy llamfrfi, nagy politikai gondolkod, nagy r volt. Ma azzal szoktuk jellemezni, hogy vele kezddik a magyar realista regny.
|