TILDY ZOLTN
LETE
1889. november 18-n szletett Losoncon, rtelmisgi csaldban.
A ppai Reformtus Teolgiai Akadmin szerzet diplomt 1913-ban, majd egy vig rorszgban Belfasti Assembly College-ban tanult sztndjasknt, 1913-14-ben. A papi hivatst Szennn (Somogy megye) kezdte 1915-16-ban, majd huzamosabb ideig 1921 s 1929 kztt- Tahitfalun volt lelksz. 1924-ben msodmagval megalaptotta a Sylvester Irodalmi s Nyomdai Intzet Rt-t a keresztny csald, a tli jsg, a reformtus lelkipsztor s a magyarfld cm lapok szerkesztje s kiadja. 1928 s 1932 kztt a Magyar Trakttus Trsasg igazgat lelksze, majd 1946-ig, kztrsasgi elnkk trtn megvlasztsig a Bks megyei Szeghalom gylekezetnek lelkipsztora. Tildy s felesge szombaton dlben a Gyomai motorvonattal rkezett SZEGHALOMRA. Ksretben volt Kun Bla hdmezvsrhelyi s Musa Istvn Kiskunhalasi orszggylsi kpvisel. Fogattatsukra nagy ltszm kznsg gylt ssze a vastllomson. A levente egyeslet dszlovasbandriummal s dszszakasszal tisztelgett a vendgek eltt. A vasti kocsibl kiszll lelkszt s a vendgeket az egyhz-s a politikai kzsg nevben Vczy Dezs segdlelksz dvzlte, ki beszdben arra mutatott r, hogy virg vasrnapig menetet vrt az j psztorra ,ki az rnak nevben jtt. a menet ln lovasbandrium haladt utna pedig a 25 fogatbl ll ksret. Az j lelksz gynyr ngy fogaton vonult vgig a gr. Szchenyi utcn s a f utcn, harangzgs mellet. Tildy Zoltn s felesgt Koppnyi Klmn fjegyz, Kun Blt Psztor Jzsef gimnziumi tanr, Musa Istvnt pedig Mszros Istvn gazda ltta vendgl. Presbiter dsz gylsen fogatta az j lelksz az dvzlseket. A piactri Balogh-iskola sztnyithat kzfal kt tanterme teljesen megtelt. A krnykbeli egyhzak kzl a mezbernyi g. Evanglikus egyhz kpviseltette magt a fzesgyarmati, komdi, krstarcsai, krsladnyi, vszti, dvavnyai reformtus egyhzakkal egytt, s meleg dvzlsket tolmcsoltk. A presbiter dszgyls utn a Gazdakrben 370 szemlyes kzebdet rendezett a Reformtus Negylet. Tildy Zoltn csaldstl lekltztt Szeghalomra a fvrosbl. Gyermekei: Zoltn, Erzsbet, Lszl, a helyi gimnzium tanuli lettek. Tildy Zoltn nyugodt, komoly egynisg s j ember volt. Alig telt el kt esztend, Tildy Szeghalmon szinte „tvette” a kzssgben a politikai irnytst. Tildy s a Fggetlen Kisgazdaprt rendkvl aktv s konstruktv tevkenysge a vrmegyben sokban hozzjrult ahhoz, hogy az 1934. v vgn megtartott Megyebiztonsgi vlasztsokon komoly sikereket rt el a prt. A megyn bell klnsen kiemelkedet Szeghalom s Vszt kzsgek eredmnye. Tildy Szeghalom fejldst thlzatnak kiptst is a szvn viselte. Neki ksznhet, hogy az alispn a vrmegye tptsi programjba illesztette az jtelepre vezet kvest megptst. Az egsz Tiszntl nnepe volt, amikor 1936. december 27-n tadtk Tildynek a Szeghalmi vlaszt terlet orszggylsi kpviseli mandtumt. December 27-n Tildy Zoltn jelentettk ki a szeghalmi kerlet megvlasztott kpviseljnek. Kpvisel hzi beszdeit 1939-ben ktetbe foglaltatta s „kt esztend munkja a parlamentbe” cmmel kiadta.
1917-ben belpet a Nagyatdi Szab Istvn vezette Orszgos Fggetlensgi s 48-as Gazdaprtba.Innen 1922-ben az Egysges Prtba is kvette- az 1929-ig kormnytag-prtelnkt. 1929-30-ban Nagy Ferenccel s mssokkal egytt megszervezte az ellenzki Fggetlen Kisgazdaprtot, fldmunks s polgri prt alapt tagja, amelynek gyvezet alelnke lett. Eckhart Tibornak az Egyeslt llamokba trtn vltozsa utn a prt megbzott, majd 1943-tl gyvezet elnke. 1944-ben csatlakozott az Anti Fasiszta magyar fronthoz. 1945 utn a politikai letbl trtn izolcijig orszgos prtvezet. Tbbszri sikertelen prblkozst kveten 1936-ban jutott be a parlamentbe prtja egyetlen egyni kerletnek, a SZEGHALMI kerletnek egyhanglag megvlasztott jelltjeknt. A parlamenti politizls mellett a Fggetlen Kisgazdaprt cm politikai hetilap szerkesztsgt vezette. A nemzeti fggetlensgi s npfrontmozgalom vezet szemlyisgei kz tartozott; 1942-ben rszt vett a Magyar Trtnelmi Emlkbizottsg ltrehozsban. 1945. szeptembertl miniszterelnk, 1946. februr 1-jn kztrsasgi elnkk vlasztottk.
1946. februr 1-jn sznt meg a kirlysg mint llamforma, mivel az orszggyls kikiltotta a kztrsasgot. A II. kztrsasg els llamfje kztrsasgi elnkk Tildy Zoltn lett, a korbbi kormnyfi posztot Nagy Ferenc kapta meg, aki j kormnyt alaktott. Noha 1946-os vlaszts sorn tbb mint 50 szzalka a kisgazdkat szerette volna kormnyon ltni, a kommunistk kihagysa nlkl nem lehetett kormnyt alaktani. A szovjet befolys egyre ntt, s Tildynek is azt tancsoltk Brit s Amerikai politikusok, hogy igyekezzen szvlyes viszonyt kialaktani a Szovjetunival. Tildy elnksge alatt folytak a hbor utni npbrsgi perek a Bethlen- s Szlasi-kormnyok egykori tagjai, tbbek kzt Brdossy Lszl ellen. A hallos tleteket llamelnkknt Tildy rta al, melynek nyomn jobb oldali politikai ellenfelek, a ”palstot hhr”-nak neveztk el. 1946-ban a kommunistk bels ellenttek sztsval sztrombolta a kisgazdaprtot (szalmi taktika), Nagy Ferenc miniszterelnk pedig az ellen felhozott koholt vdak hatsra nem jtt haza Svjcbl. Tildyvel a kommunistk 1947-ben feloszlattattk a parlamentet, s augusztus 31-re jvlasztsokat ratattak ki, amelyet gynevezett kk cdulkkal elcsaltak. Tildy 1948. jlius 31-n mondatta le veje Csornoky Viktor hazaruls vdjval val letartztatsa miatt(Tildy kztrsasgi elnki tisztsge formlisan csak augusztus 4.-n sznt meg. Ezutn a volt kztrsasgi elnkt egszen 1956.mjusig.
1948-ban vejt, Csornoky Viktort korrupci s htlensg vdjval letartztattk, Tildyt mg az gy nyilvnossgra hozatala eltt lemondattk. 1948. augusztus s 1956. mjus kztt hzi rizetben tartottk Budapesten, s 1956 augusztusban is csak azt kveten engedtk szabadon, miutn a nyilvnossg eltt tbbszr elktelezte magt a mezgazdasg kollektivizlsa mellett. 1956. oktber 26. s november 4. kztt a Nagy Imre-kormny llamminisztereknt gyakorlatilag miniszterelnk-helyettesi funkcit ltott el. Ez id alatt fleg a paraszti szervezetekkel s az egyhzakkal ptett ki kapcsolatokat. November 4-n a szovjet kordonon keresztl tvozott a Parlament pletbl. A Nagy Imre-per negyedrend vdlottjaknt a npi demokratikus llamrend megdntsre irnyul szervezkeds elmozdtsa cmn hat vre tltk. 1959. prilisban ids korra (valjban betegsgre) val tekintettel szabadlbra helyeztk. 1961. augusztus 4-n bekvetkezett hallig teljes visszavonultsgban lt. 1989. jlius 6.-n –az 1956-os forradalom mrtrjaival egytt –a legfels brssg kimondatta a korbbi vdpontok s az tlet trvnysrt voltt, s hatlyon kvl helyezte ket. Halla utn 28 vvel rehabilitltk.
|