Aulich Lajos (Pozsony, 1793. augusztus 25. - Arad, 1849. oktber 6.) honvd tbornok, hadgyminiszter, az aradi vrtank egyike.
Nmet polgri csaldbl szrmazott, desapja vendgls volt. Katonai plyafutst a csszri seregben kezdte fiatalon. Ismersei vilgletben kemny, szfukar emberknt jellemeztk, aki a hadsereget tekintette csaldjnak. Soha nem nslt meg.
Rszt vett a napleoni hborkban is, 1813-ban, 20 vesen csszri hadnagyknt vonul be Prizsba. 1848 prilisig a csszri s kirlyi hadsereg tisztje, a Sndor gyalogezred alezredese volt. Ekkor lpett be a honvdsgbe, alezredesi rangban, a 2. gyalogezrednl zszlaljparancsnok lett. Elszr a dlvidki, szerb felkelk elleni hadjratban vett rszt, kitnteti magt a harcokban (katonai rdemjel 2. s 3. oszt.); b fl v mlva, oktberben mr ezredesi rangban a feldunai hadtest egyik hadosztlyt vezette. Rszt vett az isaszegi csatban s Buda ostromban is. A kpolnai csata eltt kapta meg tbornoki kinevezst s a msodik hadtest parancsnoki posztjt. Kossuth politikjt, klnsen a trnfosztst, mikor az a Fggetlensgi Nyilatkozat kzreadsa eltt tancst krte, tiszttrsaival ellenttben lelkesen tmogatta.
1849.jlius 14-tl augusztus 11-ig (egy hnapig) a szabadsgharc utols hadgyminisztere volt. Megprblt jtsokat kezdemnyezni, hadparancsban rta el a nemzetisgi honvdek kiemelten bartsgos kezelst, a velk val „embersges bnsmdot”: „Rcz, olh atyafiaink, kik velnk harczolnak, gyermekei, szlttei ugyanazon haznak, melynek mi; s tehetnek-e rla, hogy testvreik ellennk fegyvert fogtak a szabadsg megdntsre?” Magyarul egsz letben sem tanult meg.
Egyike az Aradon kivgzett tizenhrom vrtannak. A trgyalson – trsaihoz hasonlan – nem krt kegyelmet. Mikor az aradi vrbrtnben a kirendelt minorita lelksz oktber 5-n dlutn kt rakor kivgzse eltt utoljra megltogatta, gyertyalng mellett lt, s Horatius kltemnyeit olvasgatta. A lelkszt szivarral knlta volna, de ltvaa, hogy abban mr csak egy szl szivar van, a kvetkezket mondta: „Sajnlom, ezzel meg nem knlhatom, kell a reggeli tra.” Oktber hatodikn, hajnalban vgeztk ki hetedikknt, Leiningen-Westerburg Kroly utn. Fldi maradvnyait 1932-ben talltk meg a veszthelyen vgzett satsok sorn. Homlokcsontjt valaki emlkbe elvitte, de felhvsra az egyik aradi kvhzban egy pincrnek tadta, hogy vigye az egyik asztalnl l Kara Gyrgynek, az sats vezetjnek.
A budapesti Honvdelmi Minisztrium kzelben utct neveztek el rla
|