A Moszkvai csata
1941. szeptember 30-n Brjanszk, illetve Szmolenszk trsgbl von Bock hadseregcsoportja, ln Hoth s Guderian tbornokok pncloshadtesteivel megkezdte a kzvetlen tmadst Moszkva ellen. Alig tbb mint kt ht alatt ismt sztzilltk a szovjet frontot, tbb kisebb bekert hadmveletet hajtottak vgre. Oktber elejn elfoglaltk Vjazmt s Orjolt. Elrtk Tult, a kzps frontszakaszon pedig 18-n elfoglaltk a mr Moszkva kzvetlen kzelben lv Volokalamszkot s Mozsajszkot. Moszkvban oktber 19-n kihirdettk az ostromllapotot, a kormnnyhivatalok Kujbisevbe kltztek, de Sztlin a Kremlben maradt. A szovjet csapatok parancsnoksgt ekkor a Leningrdbl visszahvott Zsukov s Konyev marsallok vettk t, akik jabb vdelmi vonalat hoztak ltre. Ez tmenetileg megakasztotta a nmet elretrst. Guderian pnclosai november 15-n jtottk fel az offenzvt 51 hadosztllyal, mintegy 1500 harckocsival. A szovjet frontot ismt tbb ponton ttrtk, bekertettk Tult, tkeltek a Moszkva-Volga csatornn. November 25-n egy pnclos k elrte Moszkva klvrost, s mintegy 20 kilomterre kzeltette meg a Kreml-t. December 1-jn azonban a nmet tmads vglegesen elakadt. Von Bock 3-a s 5-e kztt ismt megksrelte az offenzva feljtst, de ekkor mr utols tartalkainak bevetsvel sem sikerlt kierszakolnia az ttrst. Mikzben a nmetek kimerltek, Zsukovnak december elejre friss erk lltak rendelkezsre. Addigra rszben jabb seregtesteket sikerlt fellltani, rszben pedig - miutn a szovjet vezets meggyzdtt arrl, hogy nem kell japn tmadsra szmtania - a tvol-keleti trsgbl s Szibribl veznyeltek t csapatokat. A Moszkva eltti frontszakaszon gy a Vrs Hadsereg december 6-n ellentmadsba ment t. December kzepn visszafoglaltk Tult s Mozsajszkot, a hnap vgn Kalugt. A janur kzepig tart tmadsban mintegy 300-500 kilomterre sikerlt visszaszortaniuk a nmeteket, s ezzel elhrult a Moszkvt kzvetlenl fenyeget veszly.
A Moszkva eltti nmet veresg a villmhbor kudarct jelentette. Az utnptlsi vonalak vgletes megnylsa mellett ebben szerepet jtszott, hogy a korn beksznt szi eszsek szinte jrhatatlann tettk az utakat, majd a kemny orosz tl ("Tl tbornok"). Br az orosz katonk nyilvnvalan ugyangy fztak, mint a nmetek, utbbiak – mivel gy terveztk, hogy mg oktberben elfoglaljk Moszkvt – nem voltak felkszlve a tli hadviselsre. A nmet katonk egy rsze mg janurban is nyri egyenruht hordott, mikzben a szovjetek vattakabttal s nemezcsizmval lttk el a katonikat. A kzismerten kemny orosz tlben jobban vizsgztak a szovjetek fegyverei is: mikzben a nmet Schmeisser gppisztolyok hamar befagytak, a lnyegesen egyszerbb szerkezet orosz Spagin (PPS) gppisztolyok mindenfle idjrsban hasznlhatk maradtak, s sem a nedvessg, sem a homok vagy ms szennyezds nem rtott nekik. A dieselmotoros T-34-es kzepes tankok is fellmltk a nmet P-III-as s P IV-es tankokat, s Moszkvnl mr elegendt sszpontostottak ahhoz, hogy viszonylag nagy tmegben lehessen bevetni ket. A 150 millimteres gyval felszerelt KV nehzpnclosnak pedig - br kevs volt belle - nem volt nmet ellenfele (a KV-val azonos kategrij Tigrisek csak 1943-ban jelentek meg). Tzereje mellett fontos pszicholgiai szerepet is jtszottak a szintn nagy szmban felvonultatott BM-13-as sorozatvetk - ezeket neveztk a nmetek Sztlin orgonknak, az oroszok Katyusknak. (Ez volt egybknt a vilgon elsknt hasznlt reaktv tzrsgi fegyver, 1941 jliusban vetettk be elszr Orsa mellett). Ez nem volt elg, jtt az orosz tl, ami megpecstelte a nmet csapatok sorst.
Az 1942-es nyri nmet offenzva
Viszonylag rvid hadmveleti sznet utn a szovjet vezrkar - nmi vitt kveten - tavasszal a nyugati s a dli irnyban egyszerre prblta feljtani az offenzvt. A front Moszkvval szembeni szakaszn ekkor lnyegesen mr nem sikerlt htrbb szortani a nmeteket, dlen azonban tbb sikerrel kecsegtetett Tyimosenk marsall Harkov irnyban mjus 12-n megindul tmadsa (Dlnyugati Front s Dli Front). A szovjet pnclosok ttrtk a nmet vdllsokat, s tbb mint 100 kilomtert elrenyomulva elrtk Harkov klvrost. Itt azonban kimerltek a tmad energik, mikzben a kialakult kiszgels kt oldaln megindult a nmet ellentmads. Von Bock parancsnoksga alatt dlrl Kleist tbornok 4. pnclos hadserege, szakrl pedig Paulus tbornok 6. hadserege tkarolta, majd bekertette a dlnyugati front csapatait, mintegy 250 ezer foglyot ejtve s tbb mint 1000 szovjet tankot megsemmistve.
A nmetek nyri offenzvjnak eljtka Szevasztopol bevtele volt. Az elz v oktbere ta bekertett vros ellen jnius 7-n kezdte meg Manstein tbornok hadserege. Jnius vgre ttrtk a vrost vez vdelmi gyrt, majd utcai harcban jlius 2-ig fokozatosan flszmoltk az ellenllst a vrosban, s elfoglaltk a Herszonesz flszigetet.
A nmetek nagy nyri tmadsa – eltren az elz vitl – mr nem hrom, hanem csak egy hadmveleti irnyba indult meg. Mikzben Dl-Oroszorszgban fellngoltak a harcok, a front kzps s szaki szakasza alig mozdult. A trtnszek tbbsge mr ebben a tnyben az erviszonyok trendezdsnek kezdett ltja. Mig vita van abban, hogy mi volt a nmet tmads valdi hadmveleti clja. Az egyik llspont szerint a nmet ferk ttrve a Donon s a Volgn szak fel fordultak volna, hogy aztn dl s kelet fell egy risi stratgiai bekertssel foglaljk el Moszkvt. A msik vlemny szerint az elsdleges cl a grozniji olajmezk megszerzse, valamint a Kaukzuson keresztl az indiai t megnyitsa volt. Elkpzelhet az is, hogy a nmet stratgiai clkitzsek a hadmveletek alakulsnak menete sorn vltoztak, s miutn offenzvjuk a Don-kanyarban elakadt, tmenetileg letettek a Moszkva elleni hadmveletrl, s a tmads f slypontja gy helyezdtt t a nyr vgre dlre.
A 2., a 4. pnclos s a 2. magyar hadsereg (Weichs hadseregcsoport) jnius 28-n kezddtt tmadsukkal ttrtk Rokosszovszkij marsall frontvonalt. Jlius 6-n elrtk a Dont, itt azonban ismt ers szovjet ellenllsba tkztek s Voronyezs trsgben lnyegben elakadtak. A 6. nmet hadsereg tmadsa azonban tlk dlre sikeresen bontakozott ki. Ennek hatsra a nmet fparancsnoksg dlre irnytotta a 4. pnclos hadsereget is. Jlius 23-n ismt elfoglaltk a Don melletti Rosztovot. Augusztus elejn a Paulus vezrezredes 6. hadserege s Kleist 4. pnclos hadserege megindtotta a Volga irnyba az j tmadst. Idkzben azonban a 4 pnclos hadsereget dl fel, a Kaukzus irnyba fordtottk, mikzben Paulus csapatai a Volga menti Sztlingrd elfoglalsnak feladatt kaptk. A nmet pnclosok tlagosan 40 km-t tettek meg naponta a dl-orosz sztyeppn. Augusztus 4-n Sztavropolt, 9-n Majkopot rtk el, s Kleist eri behatoltak a Kaukzusba, szeptember elejn pedig Paulus csapatai megkezdtk Sztlingrd ostromt (a vrost augusztus 24-n kezdte bombzni a Luftwaffe). A nmetek egyetlen hnap alatt - a tlk mr szinte megszokott temben - tbb szz kilomtert tettek meg, a vrt hadszati siker azonban elmaradt. Tyimosenko ugyanis - noha kemny utvdharcokat folytatott - ferit ezttal sikerrel kivonta ki a nmet csapsok ell, s csak Sztlingrd kzvetlen elterben prblt megkapaszkodni. Ebben nmi szerepet jtszott az is, hogy Zsukov s Vasziljevszkij marsallok javaslatra Sztlin feladta a merev vdelem elvt. Mikzben a szovjet vezrkar augusztus vgn hozzltott a hadszati ellentmads (Uranusz hadmvelet) terveinek s logisztikai elkszleteinek kidolgozshoz, Tyimosenko visszavonulhatott a Volghoz, azzal az utastssal azonban, hogy a Volga vonalt s fleg Sztlingrdot mindenkppen tartania kell. Szeptember 6-n Paulus tbornok 6. hadseregnek csapatai behatoltak a vrosba, amelyet a Csujkov tbornok parancsnoksga alatt ll 62. hadsereg vdett. A mr romm bombzott vrosban kemny utcai harcok alakultak ki. A nmetek szeptember 13-n a vrostl dlre elrtk a Volgt. Minden hzrt napokig tart harc folyt, oktber vgre a vros nagy rsze lnyegben a kezkre is kerlt (volt, ahol csak nmet peremvonalat csak szz mter vlasztotta el a folytl, tt sikert azonban nem tudtak elrni. Vesztesgeik hatalmasak voltak. Jlius kzepe (az offenzva kezdete) s november 19 kztt mintegy 200 000 halottat, 1500 tankot, 1000 gyut s 1300 replgpet vesztettek.
A szovjet ellentmads Sztlingrdnl
A szovjet vezrkar felismerte, hogy a Volghoz val elretrs sorn a 6. nmet hadsereg szrnyai elnyltak, s ezeket a nmet erknl rosszabbul felszerelt s alacsonyabb harcrtk - romn s olasz csapatok biztostottk. Ezrt - mikzben Csujkov tbornok 62. hadserege a vros vdelmben csak a legszksgesebb utnptlst kapta - az jonnan felsorakoztatott tartalkokat ide csoportostottk. November 19-n a vrostl szak-nyugatra a Dlnyugati Front (Vatutyin tbornok) s a Doni Front (Rokosszovszkij marsall) csapatai, 20-n pedig a vrostl dlre a Sztlingrdi Front (Jerjomenko marsall) indtotta meg a tmadst sszesen 11 hadsereggel, amelyek kzl hat volt pnclos. A frontot mindkt szrnyon egyetlen nap alatt ttrtk, sztvertk a 3. s 4. romn hadsereget, s a gyorsan elretr pncloskek 23-n a Don mellett Kalacsnl tallkoztak, ezzel bekertve a 6. hadsereget. Hitler megtiltotta a visszavonulst a Donhoz, s a gyr bezrdsa utn a kitrsre sem adott engedlyt. Ebben a dntsben kzrejtszott az is, hogy Gring biztostotta, hogy a Luftwaffe kpes utnptlssal elltni a bekertett csapatokat, amg a gyrt nem sikerl ttrni. Valjban a 6. hadsereg szksgleteinek csak tredkt tudtk lgi ton bejuttatni a gyrbe.
December 12-n Manstein tbornagy vezetsvel indult meg a 6., 17., s a 23. pncloshadosztly tmadsa a 6. hadsereg felmentsre Dlnyugat (Kotyelnyikovo) fell. A "Tli Vihar" fednev hadmvelet kezdetben jl haladt, s mintegy 60 kilomterre sikerlt megkzelteni a 6. hadsereg peremvonalt. Az offenzva azonban 23-ra erejt vesztette s elakadt, majd 26-n a szovjet nyoms hatsra Manstein knytelen volt megkezdeni a visszavonulst. Ezt kveten mr remny sem volt a 6. hadsereg felmentsre. A szovjetek sikeresen stabilizltk a gyrt, majd tbb kiegszt offenzvt indtottak (ezek egyike sorn vertk szt december msodik felben elszr a 8. olasz, majd janurban a Don-kanyarban a 2. magyar hadsereget). Janurban slyos harcok kzepette elszr kettvgtk, majd februr 2-ra felszmoltk a sztlingrdi katlant. Paulus tbornok az utols pillanatban, janur 30-n megkapta tbornagyi kinevezst Hitlertl. Ez voltakppen felszlts volt az ngyilkossgra (korbban soha egyetlen nmet tbornagy sem hagyta lve elfogni magt), aminek azonban nem tett eleget, hanem fogsgba esett. A teljes nmet vesztesg mintegy 250 ezer f volt, ebbl kb. 90 ezer esett hadifogsgba.
Sztlingrdtl Kurszkig
A sztlingrdi s az azt kiegszt kisebb szovjet ellentmadsok kvetkeztben a nmetek visszavonni knyszerltek a Kaukzusba korbban betrt csapataikat is (Kleist hadseregcsoport), majd az ers szovjet tmadsok kvetkeztben februr 5-n a Don torkolatnl fekv Rosztovot is ki kellett rtenik. Ezzel egyidejleg Vatutyin tbornok Dlnyugati Frontja - miutn janurban elsprte a 8. olasz s a 2. magyar hadsereget - Voronyezs fell tovbb folytatta tmadst Harkov fel. Februr 16-n a vrost vd I. SS pnclos hadtest knytelen volt visszavonulni, a szovjetek visszafoglaltk Harkovot. A Vrs Hadsereg clja ekkor mr a Dnyeper elrse s Ukrajna teljes felszabadtsa volt. Vatutyin tmad eri azonban februr kzepre kimerltek, mikzben - a vlsgos helyzet hatsra - Manstein Dl hadseregcsoportja jelents utnptlshoz s (rszben Nyugatrl rszben Kleist "A" hadseregcsoportjtl tveznyelt) friss csapatokhoz jutott. A februr 20-n indul ellencsaps sorn a nmetek Vatutyin meggyenglt legysgeit bekertettk, ismt egszen Harkovig vetettk vissza a szovjeteket, s mrcius elejn krlzrtk, majd visszafoglaltk a vrost. A Vatutyin Dlnyugati Frontjval szomszdos Voronyezsi frontot azonban csak kisebb erkkel tmadtk, gy az - komoly erstseket is kapva - lnyegben megtartotta llsait. Ezzel egyidejleg - mivel a ferk kzdelme dlen folyt egy akkor lnyegben helyi jelentsgnek tekintett hadmvelettel - a szovjetek Moszkvtl nyugatra Vjazmnl htrbb szortottk a nmeteket. gy mire elrkezett a tavaszi olvads s a mindkt fl tmeneti kimerltsge miatti hadmveleti sznet, kialakult Kurszk krl az a mintegy 200 kilomteres v, amely ksbb a nyri harcok kzppontjv vlt.
Kurszk
1943 mrcius-prilisban - kisebb bizonytalansgok utn - mindkt oldal vezrkara arra a meggyzdsre jutott, hogy a kvetkez hadmveletek szmra legknlkozbb terep a Kurszk krnykn kialakult kiszgels. Hitler nmi vita utn elvetette egy jabb dli offenzva tervt, s prilisban kiadta az utastst a kiszgels kt oldalrl val megtmadsra. A nmet vezrkar tovbbi elkpzelsei szerint, miutn a kt irnybl tmad ers pnclosktelkek a kiszgelst levgva tallkoznak, megsemmistik Vatutyin Voronyezsi s Rokosszovszkij Kzponti frontjnak erit, majd egy kzs, keleti irny, Moszkva elleni csapssal folytatdna a nyri hadjrat. A hadmvelet megindtst, amely a Citadella fednevet kapta, kezdetben mjusra terveztk, majd - hogy tbb idejk legyen a felkszlsre s nagyobb tmegben vethessk be pnclosaikat, kztk az j Tigris nehzharckocsit - jlius elejre halasztottk.
A msik oldalon Zsukov s Vasziljevszkij is arra a kvetkeztetsre jutott, hogy Kurszk krnykn vrhat a nmetek j offenzvja. Nmi vita utn lebeszltk Sztlint egy megelz tmads megindtsrl, s meggyztk, hogy egy mlyen kiptett, tbbrteg vdelmi vonalban vdekezve fel kell morzsolni a tmad nmet alakulatokat, majd a szovjet hadszati tartalkokat felhasznlva ezt kveten kell tmadsba tmenni.
Jlius 5-n szak fell a Model tbornagy ltal vezetett 9. pnclos, dl fell a Hoth tbornok vezette (jjszervezett) 4. pnclos hadsereg mintegy 2700 pnclossal, tbbsgkben j Tigris nehz-, s Panther kzepes harckocsikkal, valamint a szintn j Ferdinnd rohamlvegekkel indtottk meg a tmadst, amit kzel 2000 replgp tmogatott. A hbor sorn mg sosem lpett harcba ilyen szk terleten ilyen nagymret pncloscsoportosts. Velk szemben azonban szintn rekordsrsg vdelem plt ki. Kzel 10 ezer tzrsgi s pncltr lveg, tbb szz kilomter hosszan kiptett vdelmi rokrendszer, kilomterenknt 3000-es srsgben teleptett aknk vrtk a tmadst. A kiszgels dli szrnyn a tmads megindulsa eltti rkban a szovjetek ers megelz ttrsgi csapst is mrtek a nmetek jl feldertett megindulsi krleteire. Ez azonban nem rte el a vrt hatst, mert ebben az idpontban a nmet alakulatok mg nem foglaltk el megindulsi pozciikat.
A nmetek slyos vesztesgeket szenvedve, folyamatos szovjet ellenlkseket lekzdve nyomultak elre mind az szaki, mind a dli frontszakaszon. Jlius 10-ig mintegy 50 kilomternyire sikerlt bekeldnik a szovjet vdelmi vonalakba. Tmadsuk azonban lelassult s noha utols tartalkaikat is bevetettk, nem sikerlt kierszakolniuk a teljes ttrst. Jlius 11-n megindult a szovjet ellentmads. szakon - lnyegben Model csapatainak a szrnyban Popov tbornok Brjanszki Frontja, 12-n dlen Hoth oldalban Konyev marsall Sztyeppi Frontja tmadott. A vilgtrtnelem legnagyobb pncloscsatjban Kurszktl dlre sszesen tbb mint 1000 tank vett rszt. Jlius 13-n a nmetek - kimondatlanul beismerve a veresget - lelltottk az offenzvt, miutn pnclosaik kzel nyolcvan szzalkt elvesztettk. Hasonl mrtk volt a szovjet vesztesg is, ezt azonban ellenslyozta, hogy - az Uralban ekkor mr teljes kapacitssal mkd zemeknek ksznheten - a szovjet harckocsigyrts jelentsen meghaladta a nmetekt, a tzrsgi eszkzk gyrtsa pedig a tbbszrsre emelkedett. A Vrs Hadsereg a Kurszki sszecsaps utn jabb csapatokat tudott tmadsra felsorakoztatni, mikzben a nmetek gyakorlatilag teljes hadszati tartalkukat elvesztettk.
A hadtrtnszek j rsze szerint a hbor igazi fordulatnak inkbb a kurszki, mint a sztlingrdi csata nevezhet. Utbbi jelentsge abban van, hogy az volt az els olyan szovjet ellentmads, amelyben egy jelents nmet csoportosts teljesen megsemislt. Kurszknl kerlt azonban vglegesen a hadszati kezdemnyezs a Vrs Hadsereg kezbe, amit a nmeteknek tbb nem sikerlt visszaszereznik.
Az elemzk egy rsze szerint emellett szakmailag mind a szovjet tbornoki kar, mind az alacsonyabb rang tisztek ltalnos sznvonala ekkortl egyenrang a nmet sznvonallal, helyenknt s idnknt meg is haladja azt. Kialakul a szovjet marsalli kar vezet csoportja: Kurszknl s a Kurszki csatt kvet Belgorodi hadmveletben Zsukov s Vasziljevszkij mellett mr vezet szerepet jtszanak a hbor kvetkez szakasznak meghatroz egynisgei, Konyev, Vatutyin, Rokosszovszkij, Malinovszkij, Tolbuhin. Noha btorsguk korbban is ktsgbevonhatatlan, az egyszer szovjet katona harcrtke is ekkortl tekinthet azonosnak a nmet katonkval.
A fordulat fontos eleme, hogy 1943 nyarra a szovjet fegyvergyrts volumene is elrte, majd egyes kategrikban (kzepes harckocsik, tzrsgi eszkzk, replgpek) jelentsen meghaladta a nmet fegyvergyrtst, s minsge is megjavult. Ekkor jelenik meg a T-34-es ttervezett toronnyal s 85 mm-es lveggel felszerelt j vltozata, a KVII., majd az ISZ-1. nehzharckocsi, a Jak-3 s a La-5 vadszgp, majd az IL-2 csatareplgp. A harckocsikon szlltott rohamalakulatok standard felszerelsv vlik a puska helyett (korbban nha mg ebbl is kevs volt) az ismert dobtras Spagin (PPS) gppisztoly. (1943-ban egybknt a nmet hader is rszleges tfegyverzsen megy keresztl, a mr emltett Tigris s a Prduc V. harckocsi, a Ferdinnd rohamlveg mellett ekkor jelenik meg a FW-190 vadszgp.)
Visszaemlkezsek szerint Kurszktl kezdve vlik igazn rzkelhetv a land-lease szlltsok hatsa is. Nem is annyira a fegyverszlltsoknak volt jelentsge, mint inkbb a szlltjrmveknek, teherautknak (a szvetsgesek tbb 10 000 Studebaker teherautt s Jeep-et szltottak) s tzrsgi vontatknak (1944 elejre a szovjet tzrsg a korbbi fogatolt tzrsgbl teljesen gpestett vlt), valamint az lelmiszerszlltmnyoknak (a szovjet katonk az amerikai konzerveket "msodik frontnak" neveztk) s egyb kisegt anyagoknak.
Szovjet offenzva Kurszk utn
A kurszki gyzelem utn a rendelkezsre ll hadmveleti tartalkok bevetsvel a szovjetek mind a kiszgellstl dlre, mind attl szakra ltalnos offenzvba mentek t. Model s Hoth cspatai kemnyen vdekeztek, de nem tudtk megakadlyozni, hogy a Vrs Hadsereg augusztus 1-jn elfoglalja Orjolt. Dlen rvid idre mg el is akadt az orosz tmads, augusztus 3-n azonban Vatutyin teljes frontjnak bevetsvel szinte elsprtk a 4. nmet hadsereget. Augusztus 5-n elfoglaltk Belgorodot, ezzel lnyegben megnylt az t Harkov s a Dnyeper fel. Manstein javaslatra Hitler engedlyezte a nmet csapatok visszavonulst az .n. Keleti Falhoz. Ennek az erdvonalnak a kiptsre azonban mr nem volt id. A szovjet hadsereg augusztus 23-n - ekkor mr vgleg - visszafoglalta Harkovot, szeptember kzepn elrte a Dnyepert s tbb helyen t is kelt rajta.
Partraszlls Sziciliban
A rakomny kirakodsa a partraszll hajkbl a normandiai partraszlls utn, 1944. jnius
1943. jlius 9-10-n a szvetsgesek partra szlltak Szicliban, ezzel a nyugati szvetsgesek tbb mint kt v mltn ismt megjelentek szrazfldi erikkel is az eurpai kontinensen. A Passero fok kt oldaln Patton s Montgomery tbornokok parancsnoksga al 10 brit s amerikai hadisztly tartozott, ebbl kett lgi szllts (1. brit s 82. amerikai) volt. Velk szemben a szigeten a Guzzoni tbornok vezetsvel tz olasz s kt nmet hadosztly (15. pnclgrntos s a Hermann Gring pnclos) vdekezett. Kzlk mind kikpzs, mind felszereltsg szempontjbl csak a nmetek vehettk fel a versenyt a szvetsgesekkel, az olasz csapatok egy rsze mg gpestett szlltjrmvekkel sem rendelkezett. A partraszlls a szvetsgesek szmra is meglepen simn zajlott, a sziget elfoglalsa azonban nem ment knnyen. Patton csapatai Szicilia nyugati felt foglaltk el, mg Montgomery 8. hadserege keletre, Messina fel fordult. Tmadsa azonban a tovbbi kt hadisztllyal megerstett (1. ejternys s 29. pnclgrntos hadosztly) nmet erk kemny ellenllsa miatt elakadt, ezrt Patton csapatainak egy rszt is kelet fel kellett indtani. Vgl jlius 22-n a szvetsgesek elfoglaltk Palermt, majd kisebb mret tkarol hadmveletekkel visszavonulsra knyszertettk a nmeteket, akik augusztus 11-n kirtettk a szigetet.
Az olaszorszgi hadjrat kezdete
A szvetsgesek szicliai sikereinek hatsra jlius 25-n Rmban a Fasiszta Nagytancsban leszavaztk Mussolinit, akit le is tartztattak. III. Viktor Emmanuel kormnya Badoglio tbornokot bzta meg az j kormny megalaktsval, aki fegyverszneti trgyalsokat kezdemnyezett. Montgomery tbornok 8. hasdserege szeptember 3-3-n tkelt a Messinai Szoroson s elfoglalta Reggio di Calabrit, majd 8-n Clark tbornok 5. amerkai hadserege partraszllst hajtott vgre Npolytl dlre, Salernonl.
Ezt kveten a nmetek megszlltk szak-Olaszorszgot, s ellenkormnyt szerveztek. Mussolinit, akit a Gran Sasson egy turistahzban tartottak fogva, szeptember 12-n Otto Skorzeny ejterys klntmnye kiszabadtotta. Az olasz dikttor szak Olaszorszgban nmet vdnksg alatt ltrehozta a Saloi Fasiszta Kztrsasgot.
A Salernonl partraszllt amerikai csapatok kezdetben igen ers ellentmadsokat szenvedtek el, voltak pillanatok, amikor gy tnt, hogy nem kpesek megtartani a kialaktott hdft, amit a nmet 10. hadsereg kishjn kettvgott. Vgl is a tmad nmet pnclosktelkek semmiv vltak a hdft fedez szvetsges flotta nehz hajgyuinak tzben. Maradvnyaik (s az idkzben Franciaorszgbl s Oroszorszgbl megrkezett erstsek) szeptember kzepre elre elksztett vdelmi vonalukba vonultak vissza. 16-n a Salernobl kiindul amerikaiak s a flsziget dli cscske fell elnyomul britek egyesltek, majd szeptember 30-n bevonultak Npolyba.
Ezutn az itliai elrenyomuls az Apenninek hegyes vidkn lelassult (Csiga-offenzva). 1944-ben tbb kisebb (Anzio) partraszllst hajtottak vgre, jnius 4-n foglaltk el Rmt, de tovbbra is igen lass volt az elrenyomulsuk: 1945 mjusban, a nmet sszeomlskor mg szak-Itlia jelents rsze nmet kzen volt.
A hbor szak-Afrikban
Noha az szak-afrikai hadszntren az olasz haderk 1940 nyarn szmszer flnyben (hat hadosztly kettvel szemben) voltak a britekkel szemben, Mussolini hosszasan habozott, mieltt utastst adott az offenzva megkezdsre. Ebben szerepet jtszott az is, hogy az olasz csapatok valjban nem voltak felkszlve a hadjratra: nem voltak gpestve, mikzben Wavell tbornok mindkt hadosztlya gpestett volt. Eredetileg az olaszok a tmadst a brit szigeteken tervezett nmet partraszllssal egyidejleg akartk megindtani. Miutn ez vgl elmaradt (s az olasz erket is megerstettk), Graziani tbornok hadereje szeptember 13-n lpte t a lbiai-egyiptomi hatrt. Az angolok visszavonultak, s csupn utvdharcokra szortkoztak, gy az olaszok szeptember 20-ra elrtk Sidi el Baranit. Oktberben azonban az angol erk kiegszltek a 7. pnclos hadsztllyal s a fldkzi-tengeri flottt, valamint lgierejt is megerstettk. Wavell december 10-n vratlanul tmadsba ment t, szzillta az olasz 10. hadosztlyt, majd elfoglalta Tobrukot, Benghazit s csak akkor llt meg, amikor februr 11-n ismt elrte a lbiai hatrt.
Mussolini, hogy megvdje Lbit, knytelen volt elfogadni a mr korbban felajnlott nmet segtsget. A nmet 5. knny hadosztly, amelyet ksbb mg egy pnclos hadosztly is kvetett, februr 15-n rkezett meg Tripoliba; az gy fellltott Afrika-hadtest parancsnokv Erwin Rommel altbornagyot neveztk ki. Ezzel a rosszul felszerelt s gyenge harci szellem olasz csapatokat jl felszerelt, hatkony nmet erk egsztettk ki, egy igen dinamikus s vllalkoz szellem, tapasztalt tbornok parancsnoksga alatt.
Krlbell Rommel megrkezsvel egyidben viszont meggyengtettk a vele szemben ll brit erket. Egy hadosztlyt kivontak a sivatagi frontrl, hogy a Szomlia fell mg veszlyeztetett Etipiba kldjk, mintegy 50 ezer embert Alexandriba vontak vissza, hogy behajzzk ket Grgorszg fel, s a 7. pnclos hadosztly is jelents feltltsre szorult. Rommel - miutn Berlinben elrte, hogy kivonjk az olaszok parancsnoksga all - szinte minden elkszlet nlkl indtotta meg tmadst; mg azt sem vrva be, hogy valamennyi csapata berkezzen. Mrcius 24-n elfoglalta a hatrmenti El Agheilt, majd - mikzben az olasz gyaloghadosztlyok a part nemtn nyomultak elre, pnclosaival a sivatagon keresztl tkarol mveletet hajtott vgre. Az angolok - hogy elkerljk a bekertst - prilis 3-n kirtettk Benghazit; Rommel hrom, viszonylag kisltszm pnclos oszloppal jabb bekert manverbe kezdett a sivatagon keresztl, aminek eredmnyekppen el-Mechillinl a fl angol vezrkart (Neame s O'Connor tbornokot) sikerlt elfognia. prilis 11-re az olasz Brescia hadosztly elrte Dernt, az angol csapatok pedig az egyetlen vdhet erdtmnybe, Tobrukba vonultak vissza.
Az ezt kvet nyarat mindkt fl a tovbbi hadjratokra val felkszlssel tlttte. A brit flotta fldkzi-tengeri flnynek ksznheten ebben az idszakban jval tbb utnptlst tudtak a csapatokhoz juttatni, mint a nmetek (a nmet szlltmnyok mintegy harmada veszett oda a tengeren). A jelentsen kiegsztett brit 8. hadsereg november 11-n ment t jra tmadsba. Ezt a hadjratot neveztk a hrom Cunningham hadjratnak, mert az egyiptomi szrazfldi csapatok, a lgierk s a fldkzi-tengeri flotta parancsnokt egyarnt gy hvtk (kzlk ketten voltak testvrek). Rommel kezdetben sikerrel hrtotta el a Bir el-Gobi elleni tmadst, aztn mgis a visszavonuls mellett dntttt, noha a britek slyos vesztesgeket szenvedtek (a 4. angol pnclos dandr a tmads erltetse kzben szinte teljesen megsemmislt). A nmetek s olaszok - hosszabb-rvidebb idre tbbszr megllva - 1942. janurjig egszen Marsa-Matruhig, a korbbi offenzva kiindulpontjig htrltak. Mikzben azonban az elrenyomul brit csapatok szinte teljesen felrldtek, Rommelnek nemcsak sikerlt megriznie eri zmt, hanem mg komoly utnptlshoz, tbbek kztt j harckocsikhoz is jutott. A Fldkzi-tengeren a helyzet ugyanis tmenetileg javult a nmetek szmra, elssorban azzal, hogy jelents replerket teleptettek Szicliba, s az olasz flotta is fokozta az aktivitst. Rommel - az elz vihez hasonlan - vratlan gyorsasggal indtotta meg jabb ellentmadst. Janur 28-n visszafoglalta Benghazit, ahol nagy mennyisg jrmvet s hadianyagot zskmnyolt. Ezutn tovbb nyomult ismt egszen el-Mechili s Derna fel. A brit 8. hadsereg sztzillva vonult vissza, s csak Tobruktl nem messze sikerlt tmenetileg megvetnie a lbt. A vratlan siker Hitler s Mussolini szemben felrtkelte az szak-afrikai hadszinteret. Berghofi tallkozjukon mgllapodtak, hogy hogy nagyobb erket juttatnak Rommelnek. Az j offenzva mjus 26-n kezddtt meg. A 90. nmet s a Trieste olasz hadosztly Got-el Valebnl ttrte az eztal kemnyen vdekez britek frontjt. Az angolok gyors temben vonultak vissza kelet fel. Ezt kihasznlva Rommel egy vratlan hadmozdulattal hrom nap alatt (jnius 19-21) bevette - a vdelemre egybknt jl felksztet - Tobrukot, ahol 25 ezer foglyot ejtett, kztk t tbornokot, nagymennyisg hadanyagot, egyebek mellett tzezer kbmter benzint zskmnyolt Ennek jelentsgt nvelte, hogy az elz hadjratban Tobrukot nem sikerlt elfoglalni, a bekertett erdt heteken keresztl ausztrl katonk vdtk. Rommel ekkor kapta meg a marsall-botot. Tobruk bevtele utn Rommel hasonl energival folytatta offenzvjt. Kt pnclos oszlopa a tengerparttal prhuzamosan elnyomulva menetbl elfoglalta a britek matruhi megerstet llsait, Fukt, s jnius 30-ra elrte a Nlus-delttl mindssze szz kilomterre lev El-Alamein-i szorost. Itt azonban a britek mr szilrdabb vdelmet ptettek ki, a nmet-olasz csapatok pedig utnptlsra s feltltsre szorultak (Rommelnek mindssze 27 tankja maradt), gy a front megmerevedett.
szre alapveten megvltoztak a kt fl tevkenysgt meghatroz hadszati tnyezk. A Fldkzi-tengeren ismt helyrellt a brit flotta flnye, az olasz flotta - rszben olajhiny kvetkeztben - beszorult a kiktibe, s a szvetsgesek szilrdan tartottk Mltt. A nmetek meggyengtettk Sziciliban llomsoz lgieriket, mert a keleti fronton volt szksg rjuk. Az szak-afrikai olasz-nmet hader utnptlsa igencsak akadozott, az tnak indtott szlltmnyoknak mindssze 55-60 szzalka rt clba. A Tvol-Keleten a Korall-tengeren s a Midway-szigeteknl elrt amerikai gyzelem cskkentette India veszlyeztetettsgt, s lehetv tette, hogy a britek kt hadosztlyt (egy pnclost s egy gyalogost) India helyett Egyiptomba irnytsanak. A 8. brit hadsereg emellett jelents felszerelst kapott - tbbek kztt amerikai Shermann harckocsikat, j tzrsgi eszkzket - s egy j, energikus parancsnokot Montgomery tbornok szemlyben.
Montgomery sikeres flrevezet akcii kvetkeztben Rommel a tmadst a front dli rszn vrta, ezrt ott tartotta pnclos eri zmt. Oktber 23-n a britek 20 perces tzrsgi elkszts utn a front szaki rszn mentek t tmadsba. A 10. pnclos hadtest mr ezen az jjelen bekeldtt az olasz Folgore hadosztly llsaiba, ttrst azonban nem rt el. Rommel, aki szabadsgt megszaktva trt vissza Afrikba (miutn helyettese, Stumme vezrezredes egy lgitmads kvetkeztben lett vesztette) visszairnytotta az szaki s a kzps szektorba pnclosait. A tbb napig tart tkzetben tmadsok s ellentmadsok kvettk egymst. Mg 28-n is jabb tmadst kezdemnyezett, amit azonban a RAF ekkor mr csrjban elfojtott. November 2-n a brit 10. hadtest vgl sikeresen ttrte a frontot, Rommel pedig elrendelte a visszavonulst, hogy haderi megmaradt rszt megrizze. Az angolok november 13-n visszafoglaltk Tobrukot, majd december 21-n Benghazit.
November 7-8-n Dwight D. Eisenhower tbornok vezetsvel amerikai-angol csapatok szlltak partra Marokkban s Algriban (Torch hadmvelet). Az addig a Vichy kormnyhoz h francia csapatok csak minimlis ellenllst tanustottak. Ezzel az afrikai nmet-olasz erk kt tz kz szorultak. A nyugat fell tmad amerikaiak az v vgn tallkoztak az Egyiptom fell tmad brit 8. hadsereggel, vgl mjus 12-n a Tunziba szortott nmet csapatok megadtk magukat, ezzel szak-Afrika vglegesen a szvetsgesek kezre kerlt.
A hbor zsiban s a Csendes-cenon
Elzmnyek
Japn politika a hbor eltti vekben
A Tvol-Keleten Japn folytatta a szzad elejn megkezdett terjeszkedsi politikjt. 1936-ban megtmadtk Knt, megszlltk Mandzsrit, ahol Mandzsuku nven bbllamot hoztak ltre. 1938-ban a Hasszn-tnl, 1939-ben a Halhin Gol folynl provokltak incidenst, a szovjetek hatrozott fellpse nyomn azonban meghtrltak.
Rszben a Halhin Gol-i incidensben elszenvedett kudarc, rszben az eurpai gyarmattart hatalmak meggyenglse nyomn Japnban eldlt az a vita, hogy a hdtsok kvetkez lpse Szibria vagy a csendes-ceni terletek legyenek.
Miutn 1940 mrciusban a japn parlament, a Diet egyhanglag elfogadta a Kna elleni szent hborrl szl hatrozatot, mg ezen a tavaszon j offenzvba kezdett Kna terletn. 1940 mjusban az USA haditengerszete csendes-ceni flottjnak tmaszpontjt thelyezte az Egyeslt llamok nyugati partjrl a – „bevehetetlen”-nek nyilvntott Pearl Harborra a Hawaii-szigetekre. A flottabzis thelyezsrl Yamamoto Isoruku admirlis gy nyilatkozott, hogy az „olyan, mint egy torkunk fel szegezett tr”.
Hadigpezetnek mkdtetshez Japnnak aclra, Knban lv csapatainak elltshoz pedig olajra volt szksge, amelyet ms nyersanyagok mellett az eurpaiak ltal uralt dlkelet zsiai trsgben lv olajkszletek megszerzsvel kvntak biztostani. Ez a hollandok ltal uralt Indonzit, a brit Malajzit s Francia-Indoknt jelentette.
A japn hadvezets gy gondolta, hogy a nmet fenyegets tlsgosan lekti Nagy-Britannit ahhoz, hogy kelet-zsiai terleteinek vdelmrl gondoskodni tudjon. Br az amerikai erk fenyegetst jelentettek, de jlius 2-n Birodalmi Konferencijukon a japn vezetk gy dntttek, hogy az USA-val val hbor lehetsge nem fogja ket eltntortani terveiktl, hogy legyzzk Knt s ltrehozzk a „Kelet-zsiai Jlti vezetet”. A meggyenglt Franciaorszggal val trgyalsaik sorn engedlyt kaptak bevonulsukhoz szak-Vietnamba, amely szeptember 22-n meg is trtnt. Innen megkezdtk Csang Kaj-sek erinek bombzst Kna dlkeleti terletein, megerstve ezzel a Knval szembeni blokdjukat.
Az indoknai bevonulsra az Egyeslt llamok a Japnnal kttt kereskedelmi szerzds felbontsval vlaszolt. Roosevelt elnk kormnya embargt rendelt el az amerikai cgek japnba irnyul nyersvas s aclszlltsaira, amely addig a japn szksgletek kzel hetven szzalkt fedezte. Roosevelt emellett arra buzdtotta a hollandokat, hogy lltsk le olajszlltsaikat Indonzibl Japnba, mikzben az amerikai szlltsokat tovbbra is engedlyezte, hogy elkerlje Japn hborba knyszertst s hogy az amerikai olajszlltsokat, mint diplomciai tkrtyt hasznlhassa fel Japnnal szemben.
Japn kezdetben vonakodott belebonyoldni az eurpai konfliktusokba, ekkorra azonban mr elnysnek tnt szmra s elfogadta Nmetorszg felkrst egy egyezmny megktsre. 1940. szeptember 27-n Japn, Nmetorszg s Olaszorszg alrta a hromhatalmi egyezmnyt, amelyben vllalkoztak, hogy katonai segtsget nyjtanak egymsnak, ha valamelyikket tmads ri egy, mg nem hadban ll orszg rszrl (a Szovjetuni kivtelvel). Az egyezmny alrst kveten az USA klgyminisztriuma elrendelte minden amerikai llampolgr hazautazst a Tvol-Keletrl – kivve a fknt a Flp-szigeteken llomsoz katonai szemlyzetet. A britek bejelentettk, hogy utat nyitnak Burma fell Csongkingba, hogy megtrjk Japn blokdjt Vietnam irnybl, mire vlaszul Japn hadzenettel fenyegette meg Nagy-Britannit.
Remlve, hogy ezzel megtrheti a briteket, Nmetorszg a Malj-flsziget dli cscskn elhelyezked Szingaprban llomsoz britek megtmadsra buzdtotta Japnt. Japn gretet tett Nmetorszgnak hogy a Szingapr elleni tmads elksztst mjus vgre befejezik.
A Pearl Harbor-i tmads terve
Yamamoto admirlist aggasztotta, hogy a Malj-flsziget s az indonziai szigetek elleni tmads kiteszi a japn csapatokat egy amerikai oldalbatmads veszlynek Pearl Harbor irnybl. 1941 elejn Yamamoto kijelentette kollginak, hogy ha a dlkelet-zsiai japn tmadssal egyidben hbor trne ki az Egyeslt llamokkal is, akkor Japnnak lgi offenzvval kellene csapst mrnie az USA csendes-ceni flottjra. Br terve kockzatos volt, elkpzelse szerint siker esetn megtrn az amerikai lakossg s katonai erk morljt, harckptelenn tenn az amerikaiakat s megvden a japn vrosokat az amerikai lgitmadsoktl.
Hawaii szrazfldi csapatokkal val elfoglalsnak tervt, br nagyobb mrtk japn ellenrzst jelentett volna a Csendes-cen felett, tbb okbl is elvetettk. Egyrszrl a japn hrszerzs tlbecslte a Hawaii-szigeteken llomsoz amerikai erk ltszmt. Ezenkvl a szigetek megtmadsa erket vont volna el a dlre irnyul szrazfldi csapstl. Vgl pedig a tengeri csapsmr er rszeknt a mindssze nyolc csomval haladni kpes csapatszllt hajk lasssgukkal lehetetlenn tettk volna a meglepetsszer tmadst.
1941
Az elsllyesztett Arizona csatahaj a Pearl Harbor-i tmads utn. A haj a japn bombatallat utn kt napig gett. Egyes darabjait kiemeltk, m a roncs a mai napig Pearl Harborben maradt.
1941. december 7-n a |