A fogalom
A hungarizmus 1930-1945 kztti szlsjobboldali magyar mozgalom. Hvei a nemzetiszocializmus szellemben s annak tmogatsval (antiszemita) nzeteket hangoztattak. A mozgalom a kispolgri tmegekre szocilis demaggival hatott. Mindenkit a „nemzetkzssgnek” akart alrendelni, elvetette az egyn jogait. Fontos szerepet jtszott benne a keresztnysgre val hivatkozs, de az egyhz politikai szerepnek nvelst megtagadta. A mozgalom vezetje s f ideolgusa Szlasi Ferenc volt. A kifejezst Szlasi Prohszka Ottokr katolikus fpaptl klcsnzte, aki hungarizmus alatt a „magyar rdekekrt val killst” rtette. 1944-ben a Nyilaskeresztes Prt – mint a hungarizmus kidolgozja – kerlt hatalomra.
A hungarizmus nmeghatrozsa, trtneti narrcija
A hungarizmus 1935-tl fllp magyar nemzetiszocialista eszmerendszer (ideolgia) s mozgalom. Hvei a nemzetiszocializmus magyar gyakorlatnak tekintettk eszmerendszerket, mely - tbbek kztt - konnacionalista s aszemita nzeteket vallott. A mozgalom a munkssgra ("Zld Csepel"), a szegnyparasztsgra, kistisztviselkre mgsem ezzel, hanem radiklis szocializmusval hatott, gy lett az els titkos vlasztsokon (1939.) a legnagyobb ellenzki prt, a sorozatos zaklatsok, letartztatsok ellenre. Szembenllt mind a liberlis kapitalizmus egynkultuszval, mind a marxi szocializmus kollektivizmusval: szerinte az egyn s kzssg sszhangjra pl fl a nemzet. A 'nacionalizmus' mint a hungarizmus szellemi alapja, s a 'szocializmus' mint annak anyagi alapja mellett, a kett sszhangjt biztost erklcsi alapknt Szlasi a keresztnysget jellte meg. Szlasi szerint a nacionalizmus szocializmus nlkl sovinizmuss fajul, mg a szocializmus nacionalizmus nlkl materializmuss. Ez a keresztnysg nem klerikalizmust, "politizl felekezeteket" jelentett, hanem az llam s Egyhz egszsges sztvlasztst, oly mdon, hogy mindkett tagjai ugyanazon szemlyek, de mg a keresztny kzssgek feladata az ember erklcsi kpzse, addig az llam feladata az ember ideolgiai kpzse: egyik sem szl bele a msik hatskrbe, de klcsnsen felttelezi egymst, mivel az ember test s llek lnyegi egysge. E hrom alap (keresztnysg-nacionalizmus-szocializmus) adja a hungarizmus lnyegt.
A mozgalom vezetje s f ideolgusa Szlasi Ferenc volt. A kifejezst Szlasi Prohszka Ottokr (1868-1927) katolikus megyspspktl klcsnzte, aki "hungarizmus" alatt a "magyar rdekekrt val killst" rtette. 1944-ben a Nyilaskeresztes Prt – mint a hungarizmus lthat formcija ("A mozgalom a llek, a prt a test" - Szlasi) – kerlt hatalomra, s rendeleti kormnyzst vezetett be, statriummal, amely sorn tlkapsok, trvnysrtsek, bnk is trtntek, nagy rszben az oktber 15-e utn belp haszonlesk, ktes elemek, bnzk miatt.
A hungarista hatalomtvtel utn, nyilas prttagok rszrl elkvetett kegyetlenkedsek, gyilkossgok
A zsidsggal kapcsolatban a hungarizmus egyetrtett a cionizmus azon trekvsvel, hogy a zsidsgnak legyen nll hazja. A hungarizmus szerint a zsidsg nem tudott a Krpt-Duna medence trsgbe belegykeresedni gy, mint ms npek (szlovkok, rutnek, szerbek, horvtok, szlovnek, vendek stb.), s ezrt szerinte bomlasztlag hat itt. Teht elssorban nem faji, vagy embertani sajtossgok, esetlegesen rkltt tulajdonsgok miatt, hanem kulturlis szempontbl tekintettk rossznak a zsidsg ittltt. Ez nem jelenti azt, hogy maga Szlasi vagy a hungarizmus a korabeli genetika fejletlensge miatt (DNS-t mg nem fedeztk fl) ne vallott volna hamis nzeteket e fell. Szlasi szerint a zsidsg problmjnak f gykere szellemileg Jzus mint Krisztus el nem ismersben, s fizikailag a sztszrats utni beltenyszetben keresend. A hungarizmus teht elssorban kultrpatolgiai jelensget ltott a zsidsgban, azaz egy olyan szellemisg hordozjt, amely nem hozhat sszhangba a hungarizmussal, mivel nem szerves rsze a nemzetnek, ellenttben ms npcsoportokkal. Hogy ez nem igaz, annak kes pldja sok zsid hbors hs pl. az els vilghborban, vagy 1848-ban. Ezenkvl a magyarorszgi zsidsg is eltlte Trianon igazsgtalansgait, valamint a Horthy-fle "Nemzeti Hadsereg" szmra az els zszlt a szegedi zsid hitkzsg adomnyozta. A hungarizmusnak teht voltak olyan eszmi e tren, amelyek nem llnak helyt. A zsidsg is kpes azonosulni a magyarsggal, st asszimilldni bel. A hungarista hatalomtvtel utn a zsidsg ellen elkvetett kegyetlenkedsek, gyilkossgok ennek ellenre, st ppen ezrt nem kveznek, nem kvetkezhetnek nmagban a hungarizmus eszmerendszerbl.
Maga Kos Klmn, Ausztrliban l hungarista kifejti a hungarista mozgalom negyedszzados fnnllsra kiadott memorjban (Voltunk, vagyunk, lesznk. 1960.), hogy ktsgtelenl voltak a hungarista hatalomtvtel utn, elssorban Budapesten atrocitsok a zsid lakossggal szemben. Ezt azonban egyrszt nem meggyzdses hungaristk kvettk el jrszt, hanem olyan cscselkelemek, akik jonnan csatlakoztak a nyilasokhoz („zld r”), mert gy gondoltk: a fegyveres hatalomhoz val csatlakozsuk rve alatt fosztogathatnak, erszakoskodhatnak. A cscselk sohasem csatlakozik htrnyos helyzet (a Nyilaskeresztes Prt be volt tiltva 1944 nyartl ismtelten) ellenzki prthoz. Msrszt olyan valban nyilas rzelm fiatalok („fegyveres suhancok”) s vetern prttagok is rszt vettek (pl. ideolgiai kpzettsgk hinynl fogva, avagy a kzdelmi vek kesersge sorn flhalmozdott indulatok folytn) egyes atrocitsokban, akiket a kzeled harc fanatizmussal tlttt el, s ebben az eltorzult pszichs llapotban gy gondoltk: bosszt llhatnak az ellensggel rokonszenvez, st, „cimborl” zsidsgon.
Az atrocitsokat a hungarista kormnyzat nem trhette, s nem is trte: adott esetben drki ellenlpsekkel igyekezett az ilyesmiknek tjt llni, ami a flboml, fronthoz kzeli helyeken, helyzetekben mr nem volt lehetsges. Errl egy nyilas (Kun Andrs) gy vallott a hbor utn: „Eleinte meg sem mertem nzni a knzsokat, majd bekivncsiskodtam a ’Vdelem s Megtorls’ szobjba, majd elcsszott az els pofon, a msodik, mg vgre a lejtre lpve nem volt tbb meglls... Buksom leginkbb akkor kezddtt, amikor az sszes katonai s nyilas vezetrtegek elhagytk a fvros terlett s gy fej nlkl maradva, fejetlensg lett rr felettnk. Ekkor szabadultak fel, szabad gyeplszrra eresztve, a szunnyad legvadabb indulatok, melyek alvflben mindnyjunknak kzs hagyatkai, ppgy, mint a betegsgek, melyekre val hajlamossgunk alapcsri mindenkiben kivtel nlkl megvannak, csak alkalom kell r, hogy a csrk leterre kapjanak, mg vgre dhng s rombol formt ltsenek. Azzal a klnbsggel, hogy mg ezekre ltalban van orvossg, legalbb is megprblkoznak r gygyrt szerezni, a mi nagy betegsgnkre mr nem volt orvossg, mert eltvoztak az orvosok, a fejesek, akik durva kelevnyeinket kioltottk volna, akik irnyvltoztatsra brtak volna bennnket.”
Ez termszetesen senkit sem ment fl a kegyetlenkedsek s gyilkossgok all (ezt Szlasi a perben is hangslyozta), de tny, hogy ezek nem a hungarizmusbl, mint ideolgibl szrmaztak, nem is a hungarista kormnyzat adott parancsot a zsidsg elleni erszakra, bntettekre, hanem llektani trvnyszersgek (Milgram-ksrlet, Stanfordi brtnksrlet) lptek letbe az ltalnos krlmnyek miatt, amelyek fggetlenl az egyes emberek meggyzdstl hathatnak. Ez mg nmagban egyetlen eszmerendszert sem minst, ez alapjn skatulyzni mer elfogultsg. Ilyen kegyetlenkedseket a hbor sorn az amerikai, angol, szovjet katonk, karhatalmi erk is elkvettek, mgis „hbors, emberisg elleni bnkrt” s „npirtsrt” egyetlen felels szovjet, vagy angolszsz, vagy francia vezett sem tltek el. rvnyeslt a rgi monds: „Vae victis!” (Jaj, a legyztteknek!) |