56 IGAZSGA
A SZITTYAKRT MELLKLETE
A forradalom igaz trtnete
2. rsz Forradalom s szabadsgharc
Oktber 23.-n dlutn a Belgyminiszter engedlyezte az elzleg betiltott felvonulst azt, hogy az egyetemistk a Bem trre vonulva megkoszorzzk Bem Jzsef szobrt, ezzel fejezve ki szolidaritsukat a lengyelorszgi esemnyekkel kapcsolatban. Ezt a tntetst a reformkommunistk ltal irnytott Petfi kr, a DISZ., az Irszvetsg szervezett abban a remnyben,hogy egy ilyen tmegdemonstrci rdbbenti a kemnyvonalas, mg rszben sztalinista vezetst, hogy magv kell tenni a vltozsok, a reformok megvalstst,klnben az esemnyek kvetkezmnyei kiszmthatatlanok.
A Megyetemtl indul fiatalok zrt sorokban indultak a Bem szobor fel. A lelkes fiatalokat ltva az irodkbl, zemekbl, iskolkbl hazaindulk, egyre tbben csatlakoztak a menethez s mire a Bem szoborhoz rtek, az egyetemistk zrt sorai teljesen felolddtak az ekkor mr tbbtizezer fs tmegben. Ekkor tntek fel elszr a lyukas zszlk, melynek a kzepbl kivgtk az un. Rkosi cmert s a kvetkez napokban ez lett a forradalom jelkpe. Ekkor csszott ki a vezets a reformkommunistk kezbl s az egyre nvekv tmeg, nmagt gerjesztve egyre radiklisabb jelszavakat kezdett skandlni, ami mr tlment a reformerek eredeti elkpzelsn. Elhangzott a jelsz "gyernk a Parlamenthez!" s a tmeg elindult a Margit hdon t. Mr stt volt mire a tmeg a Kossuth -trre rt. Ekkor a reformkommunistk egy utols, elkeseredett lpsre szntk el magukat, hogy a kitrni kszl forradalmat meglltsk. Szinte erszakkal cipeltk Nagy Imrt a Parlamentbe, hogy onnan nyugtassa meg az embereket s megprblja hazatrsre brni ket azzal, hogy kvetelseik teljestve lesznek. Nagy Imre nem tagadta meg kommunista mivoltt s " elvtrsak " megszltssal kezdte beszdt. A tmeg spontn tiltakozott ez ellen, " Nem vagyunk elvtrsak! " kiltoztk. Sokan ekkor reztk meg, hogy az esemnyek dnt fordulathoz rkeztek. Ha most hazamennek, minden marad a rgiben. A reformigretekbl vagy lesz valami, vagy sem.Azonban a most itt sszejtt soktzezer ember taln ki tudja kvetelni a gyllt Rkosista vezets azonnali lemondatst.
A tmeg ekkor,- Nagy Imrvel nem sokat trdve,- elindult kt irnyba. Egyik fele a Dzsa Gyrgy t fel indult, hogy a Felvonulsi tren ll, a rendszer gyllt jelkpt, a monumetlis Sztalin szobrot ledntse, ami 1/2 1O krl meg is trtnt. A tmeg msik fele a Rdi plete fel vonult, ahol mr tbben prblkoztak bejutni, hogy beolvastassk a kvetelseiket tartalmaz pontokat. Benke Valria, a Rdi vezetje ezt nem engedte, ellenben kzvettettk Ger Ern beszdt, ami srt s mltatlan, a tntetket becsmrl jelzi miatt, csak olaj volt a tzre. Mikor a tmeg a Rdi el rt, azt kvetelte, hogy a msort megszaktva azonnal olvassk be a pontjaikat. Ez a kvetels is sket flekre tallt, ami a tmeget elkeseredett lpsre, a Rdi megostromlsra sztnzte.
A fegyvertelen tntetket a Rdi .V.H.-s rsge elbb csak a levegbe leadott riosztlvsekkel prblta visszatartani, de amikor ez hatstalannak bizonyult s a kapu recsegni-ropogni kezdett,sor kerlt a tntetk kz trtn clzott lvsekre.
Ez a pont volt az, amikor a tntets forradalomba csapott t! A tmeget a lvsek nem riasztottk el, hanem az elkesereds, a gyllet mg elszntabb tette. Az utcn posztol rendrktl elvettk a fegyvereiket s azokkal kezdtek visszalni a Rdit vd VH-s vdkre. Ksbb, a helyismerettel rendelkezk a krnyken lv rendrskn s az akkori Szabadsgharcos Szvetsg raktraibl szereztek fegyvereket s szablyos tzharc kezddttA Rdi vdelmre kirendelt Piliscsabai gpestett s pnclos ezred egysgei a tmegen nem tudtak thatolni s mivel lszer nem volt nluk, fegyvereiket hol rbeszlssel, hol erszakkal nagyrszt elvettk a katonktl. Mivel azonban ezekhez a fegyverekhez nem volt lszer, elbb ezt kellett szerezni. Ekkor tbben, egy fiatal honvd szzados vezetsvel a Kilin laktanyba indultak, hogy ott szerezzenek lszert s mg tbb fegyvert. 11 ra krl betrtk a laktanya kapujt, lefegyvereztk az rsget. Azt azonban nem tudtk, hogy itt csak az rsgnek volt minimlis fegyverzete, mivel itt csak fegyverelen MUSz-os katonk voltak elszllsolva, akiknek a rendszer nem mert fegyvert adi a kezbe. A felkelk itt nem tudtak lszer szerezni, gy a laktanya nhny hozzjuk csatlakozott katonjval egytt, a Soroksri ton lv fegyvergyrba mentek. Itt a kapursg nem tanustott ellenllst s gy a raktrakban lv fegyverek s lszerek a felkelk kezbe kerltek. Ezek visszatrtek a Kilinba, ahol mg tbb MUSz-os katona csatlakozott a mr felfegyverkezettekhez s innen nagy csapatban indultak a Rdi ostromhoz. Az jfl krl megjelen, egyenruhs s felfegyverzett katonk bekapcsoldsa az ostromba, fellelkestette a mr harcolkat s a tmeget " A Hadsereg velnk van! " mondtk sokan. A katonk s az egyre sokasod fegyveres felkel eldnttte a csata sorst. Hajnalra a Rdi vdi megadtk magukat s az plet a felkelk kezre kerlt. A Rdi elfoglalsnak azonban ekkor mr nem volt jelentsge, hiszen idkzben az adst innen megszntettk s azt a Parlamentbl Lakihegyen keresztl egy szksgvonalon biztostottk.
Most pedid szenteljnk nhny gondolatot a Kilinnak, Hiszen a forradalom gyztes szakaszban, okt. 23. tl 28. ig, a laktanya vilghrnvre tett szert. Itt volt a leghevesebb harcok szinhelye s a Corvin-kzi fekelkzponttal kzsen itt, az lli t s a Krt keresztezdsnl s annak krnykn szenvedtk el a szovjet csapatok a legnagyobb vesztesgeket.
Az un. " 56-os Intzet" tanulmnyban ennek ellenre a Kilin neve egyetlen egyszer sem szerepel! Vajon mirt? Ha jobban megvizsgljuk a tnyeket, vilgosan lthatjuk, hogy a Kilin s a ksbb oda kimen Malter Pl szerepe milyen volt azokban a napokban s a refomkommunistk ezt hogyan hasznljk fel napjainkban a forradalom trtnetnek meghamistsra.
24.-n a reformkommunistk Nagy Imrvel az len magukv tettk a Prt Kzponti Vezetsge rtkelst, hogy Budapesten "ellenforradalmi lzads" trt ki, amit fegyverrel kell leverni. Ezrt statriumot s kijrsi tilalmat hirdettek ki. Krtk a szovjet csapatok segtsgt, amit meg is kaptak. Ennek megfeleen , okt. 28.-ig az .V.H. a Honvdsg, a Szovjet Hadsereg csapataival egytt csak a felkelknek nevezett szabadsgharcosok ellen lpett fel. Ennek kapcsn vizsgljuk meg a Kilinban trtnteket okt. 23. s 28 kztti idben.
Mint az elzekben lttuk a laktanya mr 23.-n este a felkelk kezre kerlt s 24.-n innen adtk le az els lvseket az lli ton a Nagyvrad-tr fell benyomul szovjet pnclos egysgekre. 24.-n s 25.-n itt voltak a leghevesebb harcok s ekkor mr nem csak Magyarorszg, hanem az egsz Vilg , Budapest s a Kilin laktanya nevvel volt tele. Ez nagyon kellemetlenl rintette Malter Plt, hiszen a laktanya az alrendeltsgbe tartozott s nem vetett r j fnyt, hogy pont az egyik laktanyja az ellenforradalom egyik legersebb bzisa. 25.-n a harcok mg elkeseredettebbek lettek. A kormny, ill. a Prt vezeti elhatroztk, hogy mindenkpen vgetvetnek a "felkelsnek."
Ekkor trtnt a Parlament eltti vrengzs is.
Malter Pl ekkor, hogy a tekintlyn esett csorbt kikszblje,elhatrozta, hogy a laktanyt visszafoglalja a felkelktl. 25.-n 5 harckocsival a Kilinba indult. Mivel a laktanya kapujn a harckocsik nem frtek be,az lharckocsi a kapu torkolatban megllt,Malter ebbl kiszllva a laktanyba ment, a tbbi ngy harckocsi visszatrt a bzisra. A laktanya parancsnoka, Csiba Lajos szds. Erre az idre sszszedett nhny beosztott tisztet s katont, s ezekkel a laktanya kzps szrnynak egy rszt birtokba vette. A felkelk ebben az idben a laktanya kt szls szrnyn a szovjetekkel lltak lland tzharcban s nem figyeltek arra, hogy nhny tiszt s katona mit csinl a laktanya kzps szrnyban. Pedig itt lzas kszlds folyt, hogy a laktanyban harcol felkelket lefegyverezzk, vagy, ha ez nem sikerl megsemmistsk, gy a laktanyt "megtiszttsk".
Teht okt. 23.-tl 28.-ig , mikzben a szabadsgharcosok az lli ton s a Krton elrenyomul ellensggel vvtak let-hall harcot, addig Malter s katoni csak a szabadsgharcosokat lttk vagy lvettk. Ezek tnyek! Ezt az albbi szigoran titkosan kezelt jelentsek tmasztjk al, amelyek az elmult 44 vben s a kvetkez 5o vre is el voltak ill. el vannak zrva a nyilvnossg ell, de nhny ezek kzl a kutatk kezbe kerlt, amit most kzreadunk!
Rszletek a Hadmveleti Csoportfnksg jelentsbl: Az albbi idzetek a Hadtrtneti levltr szigoruan titkositott 56-os anyagban megtallhatk.
"26.n kb. 9-1o ra krl Borbly rnagy parancsot kapott Kovcs vezrrnagytl, hogy kt szovjet ezredessel menjen a Kilinba, szervezzk meg az egyttmkdst Malterk s a szovietek kztt. A szoviet tisztek gy dntttek, hogy nem mennek a Kilinba, hanem Maltert vagy megbzottjt hozzjuk hvjk. Malterrel megllapodtak, hogy egy sebesltviv jrrrel egy tisztet fognak kldeni, aki fel lesz hatalmazva a megbeszlsre. 13 rra a jelzett idben meg is rkeztek s a Kilin vzlatt hoztk, hogy hol vannak Malter emberei s hol vannak a felkelk. Ezen a megbeszlsen jelen volt egy szovjet altbornagy s egy vezrrnagy, valamint kt ezredes, tovbb Borbly rnagy, Kovcs alezredes s konok ezredes. A szoviet altbornagy Malter tervvel egyetrtett s krst elfogadta s intzkedett, hogy ne ljjk a Kilint mg akkor sem, ha onnan lnek. Ugyanezen a napon Malter felhvta a fgyeletet s a honvdelmi minisztert kereste, annak tvolltben Szanati alezredessel kzlte, hogy menjen a H.M.-hez s jelentse meg, hogy a terv a kvetkez: 13,45-kor meg fogom rohamozni a Kilin jobb s balszrnyt s megtiszttom a felkelktl. Hogy a szovjet csapatok ltal biztosva legyek, ill. hogy azok engem ne ljjenek, a kvetkez tervet dolgoztam ki : Hordgyon vrskeresztes jrr egy tisztet fog vinni a szovjetekhez. A hordgyon lv tisztnl vzlat lesz, melyen megjellm, hogy az pletben melyik rszeket ne ljjk a szovjetek. Teht menj s ezt jeletsd a miniszternek."
Most pedig ismerkedjnk meg azzal a jelentssel, amit Berki Mihly tbornok 1989-ben a Legfelsbb gyszsg megbzsbl lltott ssze Malter rehabilitlsval kapcsolatban. Berki Mihly rtkelse korrekt, szigoran ragaszkodik a tnyekhez, rezni benne a szinptit s lelki azonosulst az rtatlanul kivgzett tbornoktrssal. Jelentsbl egyrtelm pozitv kpet kapunk Malterrl, de ennek alapjn sem llthatja senki, hogy forradalmr s szabadsgharcos volt.Nzzk a jelents egyes rszleteit :
Malter Pl nem bns a npi demokratikus llamrend megdntsre irnyul cselekmnyben…..A fegyveres csoportok vezeti eltt is nyiltan hirdette, hogy kommunista s ne higgye valaki, hogy a rgi rendet, a kapitalistkat akarja visszahozni. Nov. 3.-n kijelentette, hogy ha Mindszenty vissza akarja szerezni a papi birtokokat, mi is ott lesznk, de fegyverrel!….Elktelezettje volt a szocializmus gynek s nem tett a rendszer ellen egyetlen lpst sem…….Malter 28.-a eltt nem llt t. Malter nem rtett egyet a nemzetrsg Kirlyk ltal kidolgozott szervezetvel. Azzal ti. hogy minden fegyveres tagja lehet annak. November 2. -n Malter jelentst tett Nagy Imrnek. Hogy amennyiben a Kirly elleni vdak bebizonyosodnak,nov. 4.-n letartztatja azt. Nagy Imre egyetrtett.
A jelentsbl egyrtelmen megmutatkozik, hogy a Nagy Imre per, benne Malter s a tbbi vdlott egy hamis vdakon alapul koncepcis per ldozata volt. A vdlottakat rtatlanul vgeztk ki. Malter Pl ellentmondsos szemlyisge, mely szrmazsa, neveltetse s ksbbi lettja kztt fennll, valamint a forradalom alatti tevkenysge mg vtizedekig foglalkoztatni fogja a trtnszeket. Mrtr volt, mert rtatlanul, kommunista elvtrsai olyan vdak alapjn vgeztk ki , amiket nem kvetett el.
Tisztelet s sznalom neki, mint minden mrtrnak, de hsi mitoszt ne fonjunk kr, mert akkor meghamistjuk a trtnelmet s elorozzuk a dicssget azoktl a hsktl, akik fiatal letket valban a forradalom oltrn ldoztk fel.
Az, hogy Malter Plbl s a hozz hasonl kommunista tbornokbl az 1989-es un. rendszervlts utn a magt Trtnelmi Igazsgttel Bizottsg / T.I.B./ -nak nevez trsasg reformkommunista vezeti hogyan prbltak nemzeti hst faragni, azt az okt. 29 s nov. 3. kztti idszak ismertetsnl mutatjuk meg.
Azonban nem csak Malter Pl harcolt 28.-ig a forradalmrok ellen, hanem szinte az egsz hadsereg, -Elenysz kivteltl eltekintve s akkor is csak egynileg- magv tette a Prt s a Kormny llspontjt s tzzel - vassal harcolt a kommunista rendszer megvdsrt. Ennek bizonytsra lljon itt a " szigoran titkostott" jelentsekbl nhny, melyek ezt minden sznl vilgosabban bizonytjk:
A jelentseket a csapatok s klnbz honvdsgi intzmnyek kldtk a Honvdelmi Minisztriumnak.
Okt. 24.-n. szerda.
Ezen az estn tbb civil csoport jelent meg a Zrinyi Akadmia kapujban, akik fegyvert kveteltek, mondvn : ha magyarok vagytok, fegyvert adtok, nem nzheti a honvdsg, hogy a munksokat lvik a vrosban. Mrton ezredes ezen csoportokat tvozsra szltotta fl s fegyvert nem adott ki az Akadmirl.
jjel civilek jttek a Kossuth Tzrtiszti Iskola el, fegyvert s lszert kveteltek. A parancsnoksg tzet veznyelt, 5halott s tbb sebeslt maradt az utcn.
jjel Ott Lszl szzados parancsot kapott, hogy Kiss szzadossal s Angeli szzadossal jelentkezzenek Zolomi ezredesnl, aki a Rdi vdelmt vezeti. A parancsot vgrehajtani nem tudtk, mert a Rdi krl olyan nagy volt a tmeg,hogy azt nem lehetett megkzelteni. Ezt Ott szzados jelentette Kovcs vezrrnagynak, aki ezt tudomsul vette s azzal nyugtatta meg, hogy kb. 1 ra mulva ugyis itt vannak a szovjet csapatok.
23.-n jjel Vradi vezrrnagy civilben a Rdi krl feldertst vgzett. Visszatrve a H.M.-be erlyes fellpst s kijrsi tilalmat kvetelt.
24.-n a Zrinyi Akadmia parancsnoka mr aktvan tevkenykedett a felkelk ellen
-A XIV. Ker.-i kapitnysg felmentsre erstst kldtt, amit a felkelk szorongattak.
-Dlett 1O rakor a felkelket lefegyvereztk s elzavartk.
-18 rakor egysgeket veznyeltek a tmeg sztoszlatsra s a szovjet csapatok szrnynak biztostsra.
-Ugyanezen a napon Zentai G. alezredes parancsnoksga alatti egysg 8 felkelt elfogott s tadott az .V.H.-nak
Szentes, a lgvdelmi tzrosztly jelenti :
A reggeli rdiadsbl tudomst szereztnk a budapesti esemnyekrl. Szemlyes kapcsolatot ltestettnk a vrosi s jrsi prtbizottsggal, tovbb felfegyvereztk ket.
A kecskemti hadtest parancsnoka Gyurk Lajos vezrrnagy, politikai helyettese Sucin Jzsef alezredes, azt a parancsot adja, hogy az Arad-Temesvr krnykrl rkez szovjet pnclos hadosztly eltt biztostsk az utat, hogy zavartalanul menetelhessen Budapest fel. Ezen a napon a hadtest trzs megteremtette a kapcsolatot s az egyttmkdst a helyi szovjet parancsnoksggal, a tanccsal s a prtbizottsgokkal
25,-n. cstrtk.
A Zrinyi Mikls Akadmia tovbb folytatja a felkelk elleni hajtvadszatot. A kora reggeli rkban 5 foglyot adnak t az VH.- nak. Parancsot kap az Akadmia, hogy a Miskolc fell rkez vonatot tartztassk fel, mert azon felkelk jnnek Budapestre. Az Akadmirl kikldtt egysg a vonat rkezse eltt felrobbantja a sint. Ksbb tzet nyitnak a vonatra, kt halott, t sebeslt…fegyvereseket nem talltak. A nap folyamn tbb akcit hajtanak vgre kzsen az VH. egysgeivel. Tbb alkalommal tzharcra kerl sor. A foglyokat mindannyiszor az VH.-nak adjk t.
Kaposvrrl jelenti a hadosztly trzs:
A 24.-n ltrehozott kommunista aktva csoport tovbb fojytatta a csapatoknl a felvilgost munkt. Rplapokat ksztettnk, ami a kvetkez napon replgprl a vrosban szt lett szrva. Ezidben fokozdott a harci kedv azirnyban, hogy a lvszezred Budapestre menjen az ellenforradalom leversre.
Zalaegerszeg, a tzrezred jelentsbl:
Nagy tmeg vonul fel a F trre s tntettek a prtbizottsg eltt. Honvdsgi egysgeket veznyeltek ki a tntetk sztoszlatsra. Ekkor a Prtbizottsg ablakbl tzet nyitottak, aminek kvetkeztben 3 halott s 5 sebeslt maradt a kvezeten.
Aszd, a gpestett ezred parancsnoknak jejentsbl:
A Bp.-re veznyelt egysgnk tzharcba keveredett a Timt u.i szertrnl a felkelkkel. Az ezred parancsnoka Flp Pl alez. Kijelentette: Aki nem l a felkelkre azt lelvm!
Nyiregyhza, a lvszezred jelenti:
A tntet felvonulk a F tren s a laktanya eltt gylekeztek. Miutn nem sikerlt a felvonulst bks ezkzkkel feloszlatni, az ezred kiveznyelt egysgei kzigrntokat dobtak a tntetk kz. 21 sebeslt.
Cegld, a tzrezred parancsnoka jelenti:
A tntets feloszlatsa nem sikerlt bks ezkzkkel. A tntetk ellen sortzet kellett veznyelni. Kt halott.
Dunapentele, a lgvdelmi tzrezred jelenti:
Felvonulk a laktanya el jttek s fegyvert kveteltek, hogy Budapestre mehessenek harcolni. A felszltsra nem tvoztak. Igy knytelenek voltunk sortzet veznyelni a tmegre. Kt halott s 16 sebeslt maradt a kvezeten.
26.-a pntek.
A Zrinyi Mikls Akadmin tovbb folyt a felkelk elleni katonai tisztogat hadmvelet s tovbb mlylt a prttal val spontn egyttmkds. Ezen a napon kerlt sor a VIII. Ker.-i P.B. felfegyverzsre. Ugyanezen a napon az akadmirl kiveznyelt csapatok szovjet harckocsik segtsgvel felszmoltak egy 7O fbl ll felkel csoportot.
Zalaegerszegen a felhborodott tmeg felvonusokat szervez s fenyegeten lp fel a prtbizottsg plete eltt. Az ezredparancsnok 5 rohamlveget s gyalogsgot kld a prtbizottsg felmentsre. Tisztzatlan krlmnyek utn, - egyesek szerint a P.B. ablakbl kezdden - tzharc keletkezik. Hrom halott s t sebeslt marad a tren.
Esztergomban, ezen a napon folyamatosan zajlanak a tntetsek, felvonulsok. Egyik tntet csoport egy busszal a fekete kapun keresztl a hadosztlyparancsnoksg el vonult, hogyfegyvert krjen a szovjetek elleni harchoz. Miutn felszltsra nem tvoztak el, a parancsnoksg eltt ll harckocsi gyjbl tzet nyitott a buszra, majd a parancsnoksg ablakaibl gyalogsgi fegyverekkel lttk a fegyvertelen tmeget. 12-14 halott s sok sebeslt maradt a helysznen.
Mr az egsz orszgban elterjedt, hogy Budapesten a Corvin-kz s a Kilin laktanya a forradalom kt " fellegvra" A Kilinrol minden katona tudta, hogy ott a mszaki pt zszlalj katoni voltak elhelyezve. Igy minden parancsnok szemben, akik szemben lltak a forraadalommal, megbzhatatlannak tnt minden mszaki zszlaljban szolglatot teljest katona. Ez tnik ki az albbi jelentsbl: " A szkesfehrvri mszaki pt zszlalj parancsnoka krsre a zszlaljnl kintlv fegyvereket a hadtest parancsnoksgra beszlltottuk."
Verpelten a nehzharckocsi ezred parancsnoksga szilrdan kzben tartotta az egysget, rendszeresen jrrztek, vdtk az obiektumokat s tbb alkalommal kerltek szembe a felkelkkel. Az okt. 26.-i jelentsben egy 21O fs csoport lefegyverzsrl szmolnak be.
Dunapentele: Azelz napi sortz hatsra ujabb, mg nagyobb tntetcsoport indul el a laktanyhoz. Mivel felszltsra sem tvoznak, st fenyegetleg lpnek fel, ujabb sortz a figyelmeztets, ahol a felkelknek hrom halott s hat sebeslt a vesztesge.
Ezen a napon kerl sor hivatalosan, a Prt kzponti vezetsgnek javaslatra a
Partiznszvetsg mozgstsra s felfegyverzsre.
27.-e szombat.
A kecskemti gpestett ezerd Bp.-re veznyelt parancsnoka jelenti: A HM. Krl ers tzharc fejldtt ki. Ez id alatt a HM.- en keresztl szoros sszekttetsben voltunk a HM s krnykt vd szovjet parancsnoksggal. Ugyanez id alatt fleg az esti stteds utn lland jrrzst hajtottunk vgre, a Marx tr, Margit hd, Parlament, Alkotmny u. ltal bejrt terleten. Kb. 22 rakor az ezred parancsnoka a msodik zszlalj .s a harckocsi zszlalj parancsnoka a HM- be ment eligaztsra a Corvin elleni roham megindtsval kapcsolatban. Az eligaztst Kovcs vezrrnagy a Hadmveleti csoporfnk s Lascsenk szovjet altbornagy, valamint a Bp-en llomsoz szovjet pnclos alakulatok parancsnoka tartotta. Az eligazts lnyege
Az ezred szemlyi llomnya 28O f, szovjet pnclgpkocsikon s szovjet harckocsik tmogatsval O6.OO rakor 2o perces tzrsgi elkszts utn megrohamozza hrom irnybl a Corvin mozit.
A Petfi Akadmia parancsnoka jelenti: Hogy nagyszabs akcit hajtottak vgre Budakeszin s krnykn, ahonnan 134 ft hoztak be. Ekkor mr minegy 3-4OO f elfogott felkel volt az Akadmia fogsgban. Ezen a napon a Szna tri felkelk egy zskmnyolt pnclgpkocsival az Akadmia eltt haladtak el. Az Akadmia vdi tzet nyitottak. A gpkocsit kilttk, ngy halott s ngy sebeslt maradt htra.
A budapesti rzszlalj napljbl:
A hadmveleti csoportfnksgrl a kvetkez parancsot kapjuk . A Szna- tri felkel csoportot le kell fegyverezni. Ha nem hajlandk semmire, meg kell ket tmadni s fel kell szmolni.
Nagyatdrl jelenti a pncltr tzrosztly parancsnoka:
Nagyatd rendjnek biztosttsra jrrket szerveztnk, melyek tbbsgben tisztek s tovbbszolgl tiszthelyettesekbl lltak. F feladatuk volt, hogy a vrosban lv objektumokat, -jrsi prtbizottsg, jrsi tancs, zemek, stb.- vdelmezzk. Estefel jrt az id, amikor Berzence kzsgbl a hatrrsg krt segtsget sajt maguk biztostsra, mivel a tmeg meg akarta tmadni ket. Ugyanis aznap dlutn a kzsgben szintn tntets zajlott le s a tntets feloszlatsa alkalmval fegyveres beavatkozs vlt szksgess, melynek kvetkezrben kt frfi s kt n lett hallos ldozat.
Bajrl a lgvdelmi tzrosztly parancsnoka megersti: A bajai helyrsg parancsnoka Ferenczy alezredes a helyrsg alakulatainak parancsnokaival egyettsben elhatrozta a katonai diktatra bevezetst. Tatn a harckocsiezred katoni tzharcot vvtak a felkelkkel, 6 haott s 14 sebeslt vesztesge lett az ellenforradalmroknak.
Kaposvri hadosztlyparancsnoksg felhvsa:
A politikai bizottsg hatrozata: A harc a hatalomrt folyik. Aki ellennk ll, az ellenforradalmr. A prt s a kormny elment a vgskig a hibk felszmolsban. Akinek ez sem j ,az nem a npi demokrcit , hanem az ellenforradalmat akarja.
Katonk! Kommunistk!
Tegyetek meg mindent a prolerr hatalom megvdsrt. MDP politikai bizottsga.
Ebbl azonnal tiszti vagy katonai gylst kell tartani s sokszorostva leadni.
Kzlni a megyei s jrsi prtbizottsggal.
Bp. 1956 X.27. Molnr Lajos szzados sk. Pol oszt vez.
28.-a vasrnap
Kaposvron dlutn 3-kor jbl sszelt a nemzeti tancs, hogy hatrozatot hozzon a hatalom tvtelrl a kiadott 16 pont alapjn. A honvdsg kpviseli azzal a felttellel vettek rszt, ha a prt s a tancs kpviseli is jelen vannak. Ez gy is trtnt. A honvdsg kpviseli, vezetjk Molnr Lajos Pol. Oszt. Vez. A semlegessget s a tbbprtrendszert nem fogadta el. Kveteltk Kunszab s a tntetsek szervezinek letartztatst. Nagy Imre rdinyilatkozatnak felolvassa utn, melyben elrendelte az VH megszntetst, a Hadosztlyparancsnok intzkedett az VH pletnek tvtelre s rzsre.Az VH: tagjait a laktanyban helyeztk el biztonsguk megrzse vgett.
Kaposvrrl jelenti a lvszezred parancsnoka:
……Nem rtnk egyet Magyarorszg teljes semlegessgnek krdsvel. Nem rtnk egyet a teljes amnesztival a " szabadsghsk" rszre. Tovbb azzal sem rtnk egyet, hogy okt. 23.-t nyilvntsk nemzeti nnepp. Nem rtnk egyet azzal sem, hogy az llami, trsadalmi, kultrlis s gazdasgi let terletn rvnyesljn a megfelel rtermettsg s kpzettsg, prtllstl fggetlenl. Vgl nem rtnk egyet a szabad vlasztsok krdsvel.
A dombovri tzrezred jelentsbl:
A reggeli rkban megvlasztott forradalmi munkstancs ltogatst tett az alalulat parancsnoknl, akitl fegyvert krtek a megalakul nemzetrsg rszre. Kovcs Jnos szzados tudatta a tancs kpviselivel, hogy fegyvert nem ad ki a laktanybl.
A Szegedre veznyelt kiskunmajsai lvszezred jelenssbl:
Szeged helyrgben a hd biztostst vgz szovjet katonk meleg tkezse nem volt biztostva, melynek ptlst ezrednk konyhjrl bitostottuk. A kiskunmajsai helyrsgben ezen a napon ujabb tntetsre gylekeztek, melyet Kerekes Szilveszter alezredes, akkori ezredparancsnok helyettes erlyes parancsra feloszlattak. Kiskunmajsa krnyez faluiban kisebb gylekezsek voltak, azonban ezeket a kirendelt honvd szemlyek feloszlattk.
Szabadszlls, a tzrezred jelenti:
Ezen a napon a felvonul tmeget csak sortzzel lehetett feloszlatni. 2 halott s 33 sebeslt lett a sortz kvetkezmnye.
A fenti idzetek a csapatok jelentseibl szrol-szra lettek lerva! Ezekbl egyrtelmen kivilglik, hogy mg Malter a Kilinban, a hadsereg orszgszerte az VH.-val, s a Szovjet Hadsereg csapataival kzsen az "ellenforradalmi banditk"ellen harcolt, addig mindezek ellenre a forradalom az egsz orszgra kiterjedt. Minden nagyobb vrosban,de a falvakban is elbb a kommunista szimblumok, - vrs csillagok kommunista s szovjet emlktblk - lettek leverve, az emlkmvek ledntve, majd sor kerlt a prthzak, a tancshzak, a rendrsgek elfoglalsra, a rgi rendszer legtbb vezetjnek levltsra. Megalakultak a forradalmi s nemzeti bizottsgok, s megkezdtk a kzigazgats tvtelt. Megkezddtt a harcol csoportok tszervezse a Nemzetrsg egysgeiv. -Ennek szabotlsra a kvetkez rszben mutatunk r.-
Oktber 23 s 28 . kztt Budapesten a forradalom teljes gyzelmet aratott. A kezdetben spontn s szervezetlenl harcol felkelk,a hozzjuk csatlakoz II. Vilghbort megjrt harci tapasztalatokkal rendelkez katonk segtsgvel, tkpes harci egysgekk kovcsoldtak. Az ellensgtl elvett fegyverekkel, -ezek kztt nehzfegyverek, gyk, st harckocs is volt- de fleg benzinespalackokkal vettk fel a kzdelmet s rtek el vilgraszl sikereket.
A legnagyobb forradalmi haccsoportok megrdemlik, hogy nvszerint is meg legyenek emltve.
Mindenekeltt a Corvin-kzi harccsoportot kell megismerni, mivel ez alakult meg legelszr, mr 23.n jjel. Ittfolytak a leghevesebb harcok. Ez volt a legszervezettebb s legnagyobb ltszm.- a hozz csatlakoz kisebb csoportokkal egytt, jval meghaladta az ezret.- A Corvin-kzi parancsnoksggal szoros egyttmkdsben harcoltak azok a felkelk, akik a Kilin laktanya Krti s lli-uti szrnyba fszkeltk be magukat s innen folytattk a harcot. A Prter u.-i iskola volt a Corvin-kz ellt bzisa. Az itteni konyhrl lttk el meleg lelemmel rendszeresen a harcolkat. Itt riztk a harcok sorn fogsgba esett szovjet katonkat s elfogott VH.-okat is.
Nincs md, hogy e tanulmnyban minden harcos nevt megenltsk,-br megrdemelnk- Azonban aki kvncsi a neveikre, az a Kerepesi temet 21-es parcelljban megtallja a harcok alatt elesett hsi halottak neveit / akiket itt temettek el , mert a ms temetkben nyugv hsk srjait a Kdr-rendszer veiben felszmoltk, hogy ne emlkeztessen senkit a forradalomra / A megtorls s bosszlls veiben kivgzettek srjait pedig a kztemet 3O1-es parcelljban
Azletbenmaradottak nevei a -remnyeink szerint - rvidesen megjelen " Forradalom enciklopdija " c. kiadvnyban lesz olvashat. Azonban hrom nevet felttlenl meg kell emlteni . Ivn Kovcs Lszl, a harccsoport els parancsnoka, akit a megtorls veiben kivgeztek. Pongrtz Gergely aki a csoportok sszevonsa utn a fparancsnok lett, s Lassan gyrgy aki a Prter u.-i iskola parancsnoka volt. k szerencsre mindketten elmenekltek s vtizedeken keresztl az USA.- ban az emigrciban folytattk a forradalom emlknek polst.
Msik jelents harccsoport a Szna tr s krnykn alakult s itt tevkenykedett. A csoportban nagyon sok ipari tanul harcolt, akik a kzeli ipari tanul iskolnak s az otthonnak voltak nvendkei.A forradalom els szakaszban , okt 23.s 28. kztt. Ezt a csoportot rte a legtbb tmads a honvdsg rszrl, mert a csoport elsznt vezetse s akcii nagy szlka volt a rogyadoz hatalom szemben. Legsikeresebb akicjuk, a Maros utcai VH. -s kzpont s a Klgyminisztrium elfoglalsa volt. A szovjetek ellen klnsen a nov. 4.-i orvtmads utn harcoltak sikeresen s elszntan.A harcosok kzl meg kell emlteni Szab-bcsit, az egysg parancsnokt, aki kr valsgos legedt szttek ragaszkod harcostrsai s Ekrem Keml Gyrgyt, aki btorsgval s merszsgvel az egyik legsikeresebb alparancsnok volt. Minketten Kdr bitfjn fejeztk be hsi letket. Szerencsre letben maradt Bnkuty Gza,a" sznatri motoros" aki mint npszer s kzismert tbbszrs orszgos bajnok, mgnesknt vonzotta a maga kr a harcolni vgy fiatalokat. Klfdre meneklve ma, az emigrci egyik legismertebb vezetje.
Felttlenl meg kell emlteni a Baross tr s krnykn harcol csoportot. E csoport jelentsge azrt emelkedik ki, mert a fvros legforgalmasabb jnak, a Rkczi tnak a tokolatban, a Kerepesi tnak a bejratnl helyezkedik el, ami az lli t mellett, a msik legfontosabb felvonulsi tja volt a tmad szovjet csapatoknak. Ennek a csoportnak meghatroz szerepe volt a Kztrsasg-tri Prthz feldertsben s ksbbi ostromban. rdekessgknt megemltjk,hogy mg 28. ig a forradalom elsznt ellensgei, a reformkommunistk sok vezetje zsid volt, addig az egyik legelszntabb forradalmi csoportot szintn egy Nikelszburg nev zsid fi vezette, akit a megtorls veiben szintn kivgeztek.
Jelents harci csoportok jttek ltre mg,a Mricz Zsigmond krren, jpesten, Csepelen, Kispesten, a Borros tren, a Vrban, s mg tbb helyen. Ezek a csoportok ebben az idszakban alakultak s teljes szervezettsgket csak nhny nap mulva rtk el. Ezrt nagyobb jelentsgk fleg nov. 4.-e utn, a hitszeg szovjet tmads utn mutatkozott meg, amikor jelents vesztesgeket okoztak a tmadknak. Rluk rszletesebben a kvetkez rszben foglalkozunk.
Minderrl alig esik sz az un. 56-os Intzet tanulmnyban. Ezzel szemben megismerkedhetnk azzal, hogy a Prt milyen erfesztseket tett a "Rend helyrelltsra" Nvszerint megismerhetjk a DISz. , a Prt Politikai Bizottsga, Kzponti Vezetsge, a klnbz Prtbizottsgok tagjait, a haznkba rkez szovjet vezetket, valamint Nagy Imre munkatrsait. De a forradalom valdi hseirl alig esik sz.
Napjainkban a reformkommunistk minden igyekezete arra irnyul, hogy az 1956-os forradalmat gy prbljk meghamistani, hogy az a kommunizmus megjavtsra irnyul kisrlet volt. Ennek megfelelen a forradalom vezeti, hsei s mrtrjai is a kommunistk, ill. a reformkommunistk voltak.Ezrt szerepel a tanulmnyban tbbszz kommunista neve s csak elvtve egy-egy forradalmr. A forradalom egyes esemnyeinek belltsa, rtkelse nha olyan egyoldalu s nyakatekert, hogy az szinte nevetsges s sznalmas lenne, ha nem lenne tragikus. Ennek illusztrlsra lljon itt egy plda az un. 56-os Intzet tanulmnybl: "Oktber 24. n szinre lpett a forradalom gyzelmt eredmnyez jabb fontos er. A miskolci MDP megyei elstitkra Fldvri Rudolf a PB. korbbi tagja, lre llt annak a kldttsgnek, amely vllalta a kvetelsek 21 pontjnak eljuttatst Nagy Imrhez. Igy vesztett erejbl az a nzet, hogy mindaz ami Pesten trtnik az ellenforradalmrok aknamunkjbl bjt el, a kvetelseket nem a cscselk akarta rknyszerteni a miniszterelnkre, hanem egyik elvtrs terjesztette el azokat a pontokat, amelyek kzl szmos kiolvashat Nagy Imre korbban megfogalmazott programjban is."
Itt lg ki a llb! Szerintk 24. n a forradalom gyzelmt eredmnyez fontos er nem az volt, hogy Budapesten a forradalmrok felvettk s sikeresen folytattk a harcot az VH. a Honvdsg s a Szovjet Hadsereg egysgei ellen, hanem az , hogy egy kommunista, a Miskolci megyei PB. els titkra kldttsg ln vllalta a reformkvetelsek eljuttatst Nagy Imrhez. Az Intzet tanulmnyban furcsn rtkeli a 25.-n a Parlament eltti sortzet is. Szerintk Szerov szovjet altbornagy adta ki a tzparancsot, aminek tbb mint 1OO hallos s 3OO sebeslt ldozata volt. Azzal azonban ads marad a " tanulmny "
/ udvariassgbl mindg tanulmnyt rtunk s runk, de szvesebben hasznlnnk a propagandabrossra megnevezst/ hogy kinek adott parancsot Szerov, ki tovbbtotta azt a Parlamentbe s a krnyez pletek tetejn elhelyezkedett Zld VH-s s a felfegyverzett Partiznszvetsg egysgeinek, s kik adtk ki a vgs tzparancsot? Egyedl Szerovot tenni felels a tmegmszrlsrt, nem ms, mint felmentst adni a tzparancs tovbbtinak s vgrehajtinak, valamint elkdsteni a parancs valdi kiadjnak kiltt.
Vgs kvetkeztets az okt. 23. s 28. kztt lezajlott esemnyekrl: Ezen id alatt a forradalom s szabadsgharc harcosai a Pesti Srcok s a hozzjuk csatlakozk, akik nem a kommunista rendszer megreformlsrt, hanem annak megdntsrt fogtak fegyvert, gyzelemre vittk a forradalmat! A flelmetes s mindenhat prtllam napok alatt sszeomlott. A Bp.-re veznyelt szovjet egysgek slyos vesztesgek rn sem tudtk a " rendet helyrelltani." Az VH. minden vonalon defenzvba vonult. Ez volt a forradalom dicssges gyzelemreviv szakasza. Ekkor ismerete meg a Vilg, Magyarorszg, s Budapest, nevt, mg azok is akik soha nem hallottak rlunk. Ez alatt az t nap alatt a Prt, a kormny, Nagy Imrvel az ln, a kommunistk s reformkommunistk, mindent megprbltak a forradalom fegyveres leversre. Csak amikor ez nem sikerlt s a forradalom az egsz orszgban gyztt, hogy mentsk , ami menthet, "elismertk a forradalom gyzelmt". Tettk ezt azzal a sunyi szndkkal, hogy a harcok befejezsvel a forradalmrok leteszik a fegyvert, s akkor reformokkal s igretekkel helyrelltjk a " Rendet" Nyilvn az rendjkre gondoltak, a reformerek rendjre, ahol nincs helye semmifle radiklis,"ellenforradalmi" kvetelsnek Ezt a kvetkez napok esemnyei fnyesen bizonytjk. Ezt igazolja az un. 56-os Intzet, 1998-ban megjelent tanulmnya is, ami figyelmesen olvasva, kommentr nlkl is nmagrt beszl.
Fggelk:
Kilin laktanya. A maszv, tglbl plt, vastagfalu hromemeletes laktanyt 1844-ben adtk t rendeltetsnek. Akkor a Mria Terzia nevet kapta. Sokig ez volt a vrosban a legkorszerbb laktanya, mely mindg jelents szerepet jtszott a fvros letben. Sokig itt volt a helyrsg parancsnoksg is. Igy az 1918-19-es forradalmaak idejn is. A Horthy rendszer veiben, de mg a Rkosi idk kezdetn is fontos katonai objektumnak szmtott. Azonban a technika korszersdsvel nem felelt meg a kvetelmnyeknek, mivel a modern, gpestett harcezkzk nem tudtak behajtani a keskeny kapun. Igy az 5O-es vek elejn a laktanya funkcija megvltozott. Idkzben a nevt is megvltoztattk s Mria Terzia helyett egy fital kommunistrl, Kilin Gyrgyrl nevztk el. A katonasg helyett az egyik szrnyban munksszllt alaktottak ki, a msik felben a Mszaki Kisegt pt Dandr egyik zszlaljt helyeztk el. 1956. okt. 23.-n jjel 11 ra krl a felkelk elfoglaltk a laktanyt, majd fegyvereket szerezve az itt elhelyezett MUSz-os katonkkal egytt, mr 24.-n az elsk kztt vettk fel a kzdelmet a benyomul szovjetekkel. A kvetkez napokban a" Kilin " vilghrnvre tett szert, mint a forradalom egyik blcsje. Ezt a hrnevet akartk meglovagolni a Reformkommunistk, amikor megprbltk sszemosni a Kilin hrnevt s a kommunista tbornok, Malter Pl nevt. Ez rszben sikerlt is s a becsletes trtnszek ktelessge, e hamists leleplezse s a valsg feltrsa.
MUSz- os Katonk A fordulat ve utn megkezddtt a hadsereg szovjet mintratrtn tszervezse. A szablyzatok, a fegyverek, az egyenruhk, mg a rangjelzsek is szolgalelken utnoztk a Szovjet Hadsereget. Minden egysg s magasabb egysg parancsnoka nyakra egy- egy szovjet " tancsadt" ltettek, akiknek a szava szent s srthetetlen volt. Ebben a hadseregben nem volt helye" megbzhatatlan" elemeknek. Igy a sorozskor az un. Kulkok, az oszlyidegen elemek, az egybb szrmazsuak, stb. gyermekei nem lehettek a hadsereg rendes tagjai. Ezeket az un. Kisegt Mszaki Alakulatok egysgeibe osztottk be. Ezek a fiatalok nem kaphattak fegyvert, egyenruhjuk is elttt a hadsereg rendszerestett ruhzattl. / A Horthy rendszer hadseregbl visszamaradt, leselejtezett ruhban dolgoztak./ 1956-ra a Mszaki Kisegt Alakulatok zszlaljait egy Dandrba vontk ssze. Ennek a dandrnak volt a parancsnoka Malter Pl. A dandrparancsnoksg a Vrban az ri utcban teleplt. A dd. Egyik zszlalja a Kilin laktanyban volt elszlsolva. Innen jrtak ki naponta a megadott munkahelyelre. A Kilinban elhelyezett zszlalj parancsnoka Csiba Lajos szzados volt.
Malter Pl ezredes. A Felvidken szletett 1917 -ben. rettsgi utn felvtelt nyert a Honvd Ludovika Akadmira., ahol 1942 ben hadnaggy avattk. A II. Vilghborban a Szovjet fronton harcolt, aholfogsgba esett. Itt partiznnak jelentkezett s be is vetettk a nmet s magyar csapatok ellen. A hbor utn ezek a partiznok lettek a kommunista rendszer legbiztosabb tmaszai. 1945-ben szzados s a kormnyt rz egysg parancsnoka. Gyorsan halad a rangltrn s 1956-ban ezredes, a Mszaki Kisegt dandr parancsnoka. Mivel okt. 23,-24,-25.-n A Kilin a forradalom egyik fellegvra volt , Maltert ez kellemetlenl rintette s 25.-n harckocsikkal ment ki a laktanyba, hogy azt a felkelktl visszafoglalja. Ettl kezdve egszen a forradalom gyzelmig Malter s az emberei csak a felkelket lttk vagy lvettk. 28. -n a kormny rknyszerlt a forradalom gyzelmnek elismersre. Kapra jtt, hogy a kzben vilghrnvre szert tett Kilinban ott volt Malter. Nosza, a Kilin hrnevt mossuk ssze a kommunista ezredes nevvel s mris igazolva van, hogy a forradalmat a kommunistk vezettk a rendszer megjavtsrt. Igy elbb Honvdelmi Miniszterhelyettess, egy nap mulva, Miniszterr neveztk ki s tbornokk lptettk el. Ebben a minsgben semmit nem tett az orszg vdelmnek megerstsre, pedig nyilvnval volt, hogy friss, nagyltszm szovjet egysgek mdszeresen kezdik megszllni az orszgot. Minisztersge alatt is tbbszr hangoztatta, hogy nem ltt s nem is fog lvetni a szovjetekre, hiszen mindent nekik ksznhet. Nov. 3.-n a Szovjetek mgis letartztatjk Tkln, s 1958-ban egy koncepcis per keretben elitlik s Nagy Imrvel s trsaival egytt kivgzik. Sznalom neki mint minden rtatlanul kivgzett mrtrnak, de hsi mitoszt ne fonjunk kr, mert akkor elorozzuk a forradalom dicssgt azoktl akik a forradalmat gyzelemre vittk.
Csiba Lajos szzados A hadsereg nagytem fejlesztsekor, 1949-ben, egy gyorstott tanfolyam keretben avattk tisztt. 1953-54-ben sikeresen elvgezte a tatabnyai Hunyadi Jnos Lvsztiszti Tovbbkpz Iskola zszlaljparancsnoki tanfolyamt. Innen veznyeltk a Kisegt Mszaki Alakulathoz, ahol a Kilin laktanyban elhelyezett zszlaljnak lett a parancsnoka. A forradalom napjaiban a laktanyban tartzkodott. A forradalom leverse utn klfldre meneklt. 1956 decemberben Jugoszlviban megrta ill. kiegsztette a forradalom alatt rt napljt, ami a Kilin laktanya forradalom alatti trtnete, -a szubiektv elemeket leszmtva- leghitelesebb lersnak mondhat. A napl Magyarorszgon is megjelent. Csiba Lajos ma Svjcban l.
Trtnelmi Igazsgttel Bizottsg / TIB/ Mikor, 1988-89-ben a kommunista rendszer vlsga elmlylt s a rendszert az sszeols veszlye fenyegette, a kommunista vezets az 1956-os refomkommunistkat hvta segtsgl. Mint ismeretes, a Kdr rendszer veiben a 2O.OOO brtnbezrt s 4OO kivgzett forradalmr mellett, nhny tucat regomkommunistt is felelsgre vontak 56-os szereplskrt. Ezek most el akartk hitetni az emberekkel, hogy k a forradalom ldozatai s ltrehoztk a jlhangz Trtnelmi Igazsgttel Bizottsgot. A legfbb cljuk az volt, hogy rgi reformer elvtrsaikat rehabilitltassk, s a vrthatan sszeoml hatalom utn kezkbe kaparintsk a vezetst. Ez rszben sikerlt is nekik. Legltvnyosabb akcijuk az 1989 jni. 16.-i Nagy Temets megrendezse volt, ahol t kommunista mrtrt valsggal szentt avattak. E mrtrokra hivatkozva , -fleg az SzDSz soraiba tmrlve- megkezdtk a klnbz kulcspozcik megszerzst. Igy lett Kztrsasgi Elnk Gncz rpd, ennek kapcsn neveztek ki ezredess, tbornokk olyan hadnagyokat, fhadnagyokat, de rmestereket, tizedeseket, st, soha nem volt katonkat is akik hajlandnak mutatkoztak a TIB. szekert tlni. A szervezet az utbbi vekben megtisztult, a legkompromittltabb vezetket a tagsg kivetette soraibl. Ezek most az un.56-os Int |