Honfoglals okai
Õ a kettõs honfoglals mellett foglal llst, miszerint a magyarsg kt lpcsõben szllja meg a Krpt medenct. Az elsõ fzis 670. krl volt, a msodik fzis pedig a jl ismert IX. szzad vgi bejvetel.
Ezt az lltst a klnbzõ krnikk s gestk lersaival igazolja. Ezekben a lersokban megjelennek a kettõs bejvetellel kapcsolatos trtnetek. Pldul Anonymus Gesta Hungarorumban a honfoglalst gy rja le, hogy elõszr a hunok, jttek be, akik a magyarok rokonai, majd utna a magyarok. Az orosz õskrnikban (Nestor krnika) is kettõs magyar honfoglalsrl rnak. Eszerint elõbb a fekete, majd a fehr magyarok rkeztek a Krpt-medencbe. Az itt lert fekete magyarok valsznûleg az onugorok lehettek, akik a bolgr npcsoporthoz tartozhattak. m nem biztos, hogy õk a magyarok rokonai, mindenesetre valsznû, hogy a Hungria elnevezs az onugor szbl ered.
A kettõs honfoglalst rgszeti bizonytkokkal is al lehet tmasztani. A VII. szzad msodik felben vltozs kvetkezik be az avar dsztõmûvszetben. Megjelenik a griffes-inds dszts, amely jellemzõ volt a honfoglal magyarok dsztõmûvszetre is (ezt altmasztja a Nagyszentmiklson tallt aranylelet, amely avar kori). Emellett a Szarvason tallt avar tûtokon lthat rovsrsnak van magyar olvasata is. Eszerint a magyarok s az avarok rokon npek voltak.
Tovbb, a honfoglals idei korokbl feltrt leletek nem mutatnak pusztulsra utal jeleket, s a magyar teleplsek az avar teleplsek mell s nem r telepltek, amely megint csak azt igazolja, hogy az avarok rpdk rokonai voltak.
Ezt az elmletet a legtbb trtnsz nem fogadja el, hiszen a griffes-inds dszts, ekkoriban a legtbb nomd, fl-nomd npre jellemzõ volt. A viszonylag bks bevonulst pedig azzal indokoljk, hogy ekkoriban a Krpt-medence nagyon ritkn lakott terlet volt, hiszen Nagy Kroly a VIII. szzadban kiirtotta az avarok nagy rszt. A terlet jelentõs rsze bolgr gyepû volt, teht lakatlan terlet, a Dunntli rsz a keleti-frank llam, keleti rsze pedig a Morva fejedelemsg peremterlethez tartozott. A Krpt-medence teht nem volt tlsgosan vdett terlet, gy a magyaroknak nem kellett vres kzdelmeket vvni az itt lõ gyr lakossggal.
A hivatalos llspont:
Ezt az llspontot fogadja el a mai trtnszek 80-90%-a. Eszerint a magyarok egy lpcsõben szlltk meg a Krpt-medenct, amely rszben tudatos, rszben pedig vletlenszerû esemnyek lncolata volt. Tudatos volt, hiszen a magyarok mr korbban feltrkpeztk a terletet, ugyanis mr a honfoglals elõtt is indtottak kalandoz hadjratot erre. Elsõknt a 830as vekben bolgr felkrsre Biznc ellen vonultak. 862-ben a morvkkal szvetsgben a keleti-frankok ellen tmadtak. Ezen hadjratok sorn tkeltek a Krpt medencn, teht megismertk a terletet. Ezen kvl a honfoglalst megelõzõ vtizedben ngyszer jrtak a ksõbbi Magyarorszg terletn. Ezeknek a ltogatsoknak a clja egyrtelmûen a terlet feltrkpezse volt.
A honfoglals kzvetlen elõzmnyei a 894es kalandozsok voltak. Ekkor a magyarok, akik soha nem egysgesen hborztak, kt felkrsnek is eleget tettek. Az egyik sereg a biznciak felkrsre Bulgria ellen fordult s az Al-Duna s a tõle dlre fekvõ rszeken fosztogatott, a msik had, valsznûleg rpd vezetsvel, a morva fejedelmet, Szvatoplukot segtette az Arnulf vezette keleti-frankok leversben. Mikzben a kt sereg idegen fldn kalandozik, addig az Etelkzben maradott magyarokat besenyõ tmads ri.
Ennek okai:
- Az Aral-t vidkn felemelkedõ arab llam a Szaszanida Birodalom kimozdtja az zokat, melynek hatsra beindul a dominelv. Az zok nyugat fel vndorolnak s rzdulnak a besenyõkre, akik tovbb vndorolnak nyugat fel s rtmadnak az etelkzi magyarokra.
- A besenyõk 895-ben tmadjk meg a magyarokat, ugyanis Simeon bolgr cr – aki tmenetileg bkt kr a biznciaktl –, megzeni a besenyõknek, hogy az Etelkzben maradt magyarok vdtelenek, ezzel bosszt llva a rjuk tmad magyarokon.
Mindezek hatsra a magyaroknak meneklnik kell Etelkzbõl.
895: Ez a honfoglals kezdõ idõpontja. A magyarok hrom helysznrõl rkeznek.
- Az egyik rszk az Etelkzbõl elûztt magyarok, akik rendezetlen formban meneklnek Erdlybe, ahol ht fldvrat hoznak ltre. Itt a magyarok megltk lmos vezrt. Arra, hogy ezt mirt tettk, hrom elmlet is ltezik. Egyes feltevsek szerint ekkor jrt le lmos megbzatsa, s ezutn felldoztk. Msok szerint a kendt akkor kell felldozni, ha dntõ hbort veszt, mert ekkor bizonyoss vlik, hogy meggyenglt tlõkpessge. A harmadik feltevs szerint lmos ritulis felldozsval ereje, blcsessge s tehetsge tramlik fiba, rpdba.
- A magyarok msik rsze a Felsõ-Tisza vidkrõl rkezett. Ez a csapat harcolt korbban Bulgria ellen.
- A harmadik rszk az Al-Duna felõl rkezett. Õk a keleti-frankok elleni kalandozsbl trtek vissza.
A honfoglals azonban nem egy v alatt zajlott le, hanem szakaszosan folyt. Elõszr az orszg keleti felt, majd ksõbb a X. szzad elejn a nyugati felt biztostottk. 904-ben meghalt Kurszn. rpd megsznteti a kettõs fejedelemsget, gy õ lesz a magyarok egyetlen vezre. Ksõbb 907-ben a magyarok visszaverik a keleti-frankokat, s gy vgleg biztostjk a Krpt-medenct.
Gazdasgi jellemzõk:
Ekkorra a magyarok ttrnek a flnomd letmdra, m az llattarts mg mindig dominl. Korbban, a letelepeds elõtt lovat s juhokat tenysztettek, mert ezekkel knnyebben lehet mozogni, m a letelepeds utn meghonosodott a serts s szarvasmarha tenyszts is. Mivel az õsmagyarok ekkor mr flnomd letet ltek, teht az llattenyszts mellett fldmûvelssel is foglalkoztak, ezrt ez utbbi g ltvnyos fejlõdsen ment keresztl. Az itt lõ szlv npektõl a magyarok tvettek szmos mezõgazdasgi eszkzt s technolgit. Ekkor szmos fldmûvelssel kapcsolatos sz kerlt t a magyar nyelvbe.
Ekkoriban az ipar mg szûk krû volt. A termels nagyobbrszt a szolga npek vgzik. Ezeket a trzsfõi, nemzetsgfõi telepls kr teleptik, gy, hogy egy helyre kerljenek az azonos foglalkozsak. Az iparhoz hasonlan a kereskedelem se jelentõs.
Trsadalmi jellemzõk:
A honfoglalk szmt, kb. 200-400 ezerre becslik. A beteleplt magyarok trzsenknt telepedtek le, s alaktottk ki sajt trzsi teleplseiket. A kzponti telepls Megyer volt (mai Csepel-sziget trsge) A trsadalom erõteljesen differencildott, melynek alapja a vagyon volt. Eszerint hrom (ngy) rteg alakult ki. A legfelsõ rteget az urak alkotjk. Õk a trzsfõk, akik rendelkeznek sajt szllsterlettel melynek neve: uruszg (ebbõl keletkezett az orszg sz). A kvetkezõ trsadalmi csoport az bõk csoportja (mai bõsg sz). Ide tartoznak a nemzetsgfõk. A harmadik rteget pedig az nek alkotjk (mai nsg sz). Ide tartoznak a szabad kzrendûek. Ezenkvl voltak rabszolgk is, de szmuk minimlis.
|