Kzlekedsi miniszter
A mrciusi napok vratlan esemnyei, a magyar fggetlen felels minisztrium megalakulsa remnyt bresztettek benne nemzeti nllsgunk megmaradsrl, s Batthyny Lajos gr. miniszterelnk felkrsre 1848. mrcius 23-n elvllalta a kzlekedsgy s kzmunka trcjt, s a minisztrium Etvssel t kldte ki, hogy az Innsbruckba kltztt udvart Pestre meghvja. A meghasonls, mely kzte s Kossuth kztt volt, a kabinetbe lps utn sem simult el, s most kzelebbrl nzve mg sttebb sznben ltta a Kossuth politikjtl fenyeget veszlyt, mely mindinkbb a dinasztival val szakads fel vezetett. A minisztertancsban s a kpviselhzban is (aug. 19.) hasztalanul szlalt fel ellene.
Betegsge
A honfii bnat, a folytonos tpelds a haza sorsn lassanknt megtrtk szellemi erejt. Kpzeletben ltta a forradalmat, mint mszrolja testvr a testvrt; az gboltozatra lngbetkkel ltta flrva Kossuth nevt, s gondolatai rohamtl, kpzelettl nem meneklhetett tbb. Orvosa, Balogh Pl szeptember 5-n Dblingbe, a Goergen gygyintzetbe vitte. Itt volt vek hossz sorn eltemetve, hven polva szeret nejtl, aki evgett Bcsbe tette t lakst, s folyton rintkezett vele s krnyezetvel. Lassanknt llapota annyira javult, hogy nejvel levelezett, honfitrsaival, akik gyakran ltogattk, politikrl is trsaloghatott s gazdasga gyeit is maga vezethette. Ksbb a flbeszakasztott irodalmi foglalkozshoz is visszatrt, tjavtotta Pesti por s sr s Hunnia cm mveit, hogy Trk Jnos azokat kzztehesse. j munkhoz is kezdett; itt irta nismeret c. mvt, melybe megfigyelseit, eszmit rakta le a gyermek tehetsgeinek harmonikus fejlesztsrl, a testi nevels fontossgrl s egyb pedaggiai krdsekrl.
Ein Blick
Szchenyi Istvn Dblingben (korabeli litogrfia)
De ennl sokkal messzehatbb jelentsg egy msik politikai irny mve. Az 50-es vek vgn Sz. lakhelyn mindazok megfordultak, kiknek eszmjk volt a Magyarorszg bizonytalan helyzetre vonatkoz krdsek megoldsra, vagy kszsgk az abszolt kormny s rendszere tmadsra. Ezek rendesen eljttek Sz. tancsait kikrni, s Sz. azonkvl e mvek kzrebocstsrl is gondoskodott. Ilyen volt Holln Ern, a Zur ungarischen Frage cm m, Kecskemthy Aurl, Die Lebensfrage sterreichs szerzje stb., aki mint cenzor az ilyen irny tiltott politikai rpiratokat rendesen megszerezte s megkldte Sz.-nek. De egyszersmind titokban mr elbb maga is dolgozott egy ilyenen, mely nemcsak terjedelem, hanem hang, tartalom s hats tekintetben is messze ezek fl magaslik Ein Blick cm mve (1859), melyet a Rckblick, egy 1857-ben nvtelenl megjelent m hvott ki. E m clja az volt, hogy Bach miniszter kormnyrendszert igazolja, s a Magyarorszgrl flhangz panasz s elkeseredssel szemben az osztrk politikai irnyad krket flrevezesse. A kzvlemny a szerzsgt is Bach miniszternek tulajdontotta: ez indtotta Sz.-t, hogy tollat ragadjon annak «lerntsra». A «srga» knyv, mely gy jtt ltre, a lngsz s szenvedly e sajtsgos s pratlan alkotsa az lc, a mar gny, minden elkpzelhet epiteton s szjtk seglyvel kmletlenl pellengrre lltja s nevetsgess teszi a gyllt miniszter politikjt s szemlyt egyarnt. E m, melyet Rnay Jcint kzvettsvel Londonban nyomtattak, Sz. nagy lelknek ez utols erfesztse, s egyik legfbb oka lett a Bach-rendszer buksnak, de egyszersmind oka Sz. tragikus hallnak.
Halla
A bcsi rendrsg 1860 mrcius 3-n hzkutatst tartott nla, s elkobozta iratait, melyek alapjn messze hat politikai sszeeskvst vlt flfedezni, s amellett tudtra adtk, hogy az elmegygyintzet megsznt r nzve mendkhely lenni. A flelem, hogy erszakkal elviszik vagy meglik, egy rgi j bartjnak, Jsika Smuel brnak vratlan halla, az jra elborult politikai kilts izgatottsgt rendkvl nveltk, s egy vgzetes pillanatban (1860. prilis 7-8. kztt es jjelen) nmaga ellen fordtotta fegyvert. A Magyar Tudomnyos Akadmia kln gysznnepet tartott emlkre, melyen Etvs Jzsef br tartott emlkbeszdet, Szsz Kroly s Arany Jnos dikat olvastk fel.
Emlkezete
Szchenyi szobra Szeged rla elnevezett ftern
· Budapesten szobrot lltottak fel az emlkre, amelyet Jzsef fherceg jelenltben 1880. mjus 23-n lepleztek le.
· 1897-ben Sopron vros is kvette a pldt.
· Az Akadmia jabban bronz-emlktblval rktette meg az 1825. november 3-i jelenetet, s jabban elhatrozta emlknek venkint meglst, sszes mvei kiadst, ereklye-mzeum berendezst.
· Rla neveztk el a Szchenyi-djat.
|